10 lipca na Jeziorze Żywieckim odbyły się 43. Regaty o Puchar Rektora Politechniki Krakowskiej. Zawodnicy rywalizowali w czterech kategoriach: omega standard, jachty kabinowe o długości do 6,5 m, jachty kabinowe o długości pow. 6,5 m, klasa wolna. Wydarzenie było również 11. memoriałem Zbigniewa Kuci.
 
 reagty 5  regaty 8  regaty 1  regaty 3
 
 
Tradycyjnie, główna przystań została ulokowana w pobliżu Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Politechniki Krakowskiej przy ul. św. Wita 73 w Żywcu. Najlepsi w swoich kategoriach okazali się:
 
Omega standard
Jakub Midor, Katarzyna Minoł, Adam Barut 
 
Jachty kabinowe o długości do 6,5 m
Zbigniew Polański, Irma Polańska (KŻ Halny)
 
Jachty kabinowe o długości pow. 6,5 m
Paweł Fałat, Hanna Fałat, Jerzy Fałat (KŻ Perkoz) 
 
Klasa wolna
Cezary Płusa, Michał Gaszczyk (KŻ Halny) 
 
 
43. Regaty o Puchar Rektora PK zostały zorganizowane przez: Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego PK oraz Centrum Sportu i Rekreacji PK. Sponsorem głównym przedsięwzięcia była Energa. Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Żywca, Antoni Szlagor.
 
 reagty 6  regaty 4  regaty 2  regaty 7
 
Pierwsze politechniczne regaty odbyły się w 1977 r. Rozegrano wtedy wyścigi w klasie omega. Celem zawodów jest popularyzacja żeglarstwa na Jeziorze Żywieckim, propagowanie aktywnego i bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych, a także promocja atrakcyjnych terenów do uprawiania sportów wodnych.
 
Strona wydarzenia na Facebook’u.  
 
 (bk)
 
 
Fot. Jan Zych