Drukuj
 
 
Ekologiczna technologia opracowana przez zespół naukowców z Politechniki Krakowskiej pozwoli nawet o 90 proc. skrócić czas produkcji leków i wpłynie korzystnie na portfele pacjentów. Rozwiązanie jest już objęte zgłoszeniem patentowym. 
 
Jolanta Jaśkowska trzyma probówki z fioletową cieczą. Za nią znajdują się półki ze sprzętem laboratoryjnymiNa czele zespołu, który opracował uniwersalną metodę opartą na ultradźwiękach, stoi dr inż. Jolanta Jaśkowska (na zdjęciu / fot. Jan Zych) z Katedry Chemii i Technologii Organicznej Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK. Technologia znajduje zastosowanie w produkcji leków antydepresyjnych, przeciwnowotworowych oraz przeciwbólowych. Bazuje na wykorzystaniu ultradźwięków jako niskoenergetycznej i skutecznej alternatywy dla klasycznych sposobów produkcji obecnie stosowanych w przemyśle farmaceutycznym. – Najlepsze efekty osiągamy przy lekach przeciwdepresyjnych, gdzie skrócenie czasu otrzymywania produktu wynosi aż 90 proc. W innych grupach skrócenie czasu produkcji wynosi od 30 do 50 proc. – tłumaczy dr inż. Jolanta Jaśkowska. 
 
Koncerny farmaceutyczne wykorzystujące tę technologię będą mogły znacząco obniżyć koszty produkcji, co przełoży się również na niższy koszt końcowy leku dla pacjenta. Naukowcy szacują, że ceny leków wykorzystujących opracowaną metodę powinny spaść o około 20-30 proc. 
 
Eksperci podkreślają, że wykorzystanie ultradźwięków pozwala również na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. – Mimo ogromnego znaczenia jakie ma branża farmaceutyczna dla całego społeczeństwa, nie możemy pozostać obojętni na uboczne skutki produkcji leków. Dlatego opracowana przez mój zespół metoda wyróżnia się przede wszystkim mniejszym zużyciem energii oraz możliwością zastąpienia toksycznych rozpuszczalników np. wodą – mówi dr inż. Jaśkowska.
 
Więcej o osiągnięciu naukowców z Politechniki Krakowskiej można przeczytać na portalu rynekzdrowia.pl