Mgr inż. Agnieszka Żyra, doktorantka z Politechniki Krakowskiej, została wybrana na stanowisko przewodniczącej Europejskiej Rady Doktorantów i Młodych Naukowców (EURODOC) w kadencji 2021/2022. Walne zgromadzenie organizacji odbyło się w dniach 16-17 lipca br.

a zyra fotoEURODOC z siedzibą w Brukseli to istniejąca od 2005 r. międzynarodowa federacja, która zrzesza doktorantów i młodych naukowców z krajów należących do Unii Europejskiej i Rady Europy. Organizacja reprezentuje interesy młodych naukowców w dziedzinie edukacji, badań i rozwoju zawodowego. EURODOC monitoruje sytuację początkujących naukowców pod względem mobilności, warunków pracy, możliwości zatrudnienia i wyboru kariery oraz pracuje nad polepszeniem programów studiów doktoranckich i szkolnictwa wyższego w Europie.

Nowa przewodnicząca Europejskiej Rady Doktorantów i Młodych Naukowców – mgr inż. Agnieszka Żyra – od kilku lat angażuje się w działalność doktorancką na szczeblu uczelnianym, krajowym i międzynarodowym. W kadencji 2020/2021 pełniła funkcję sekretarza Zarządu EURODOC.

Agnieszka Żyra (na zdjęciu / fot. archiwum prywatne) ukończyła z wyróżnieniem studia na kierunku inżynieria produkcji na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Kontynuuje swoją karierę naukową na PK – jest doktorantką, a także pracownikiem dydaktycznym na stanowisku asystenta w Katedrze Inżynierii i Automatyzacji Produkcji. W swoich badaniach zajmuje się zagadnieniami związanymi z niekonwencjonalnymi technikami obróbki, szczególnie obróbką elektroerozyjną.