Informatyka, informatyka w inżynierii komputerowej, informatyka stosowana, architektura, budownictwo, automatyka i robotyka, elektrotechnika i automatyka, mechanika i budowa maszyn, biotechnologia, środki transportu i logistyka, inżynieria medyczna, inżynieria produkcji, gospodarka przestrzenna, energetyka, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna, inżynieria środowiska – to kierunki cieszące się największym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia I stopnia na Politechnice Krakowskiej. Zdecydowanym faworytem – podobnie jak w poprzednich latach – jest informatyka oferowana przez Wydział Informatyki i Telekomunikacji. W tym roku rekrutacja na Politechnikę Krakowską odbywa się w trybie ciągłym i trwa aż do września. W lipcu komisje rekrutacyjne przeprowadziły kilka postępowań kwalifikacyjnych. Na niektórych wydziałach jeszcze trwają lub odbędą się we wrześniu. 
 
Zdjęcie z lotu ptaka. Na nim kompleks budynków będący kampusem uczelni przy ulicy Warszawskiej
 
Zainteresowanie kandydatów wyrażone liczbą osób na jedno miejsce w pierwszych postępowaniach kwalifikacyjnych zdecydowanie wskazuje, że najpopularniejszym kierunkiem tegorocznej rekrutacji na studia I stopnia jest informatyka oferowana przez Wydział Informatyki i Telekomunikacji. O jedno miejsce walczyło tam 12 osób. Podsumowanie w liczbach bezwzględnych również wypada imponująco, bowiem na informatykę stacjonarną aplikowało ponad 1300 osób. Dla porównania, w ubiegłym roku w I turze zarejestrowało się 1222 kandydatów. Po przeprowadzeniu dwóch postępowań kwalifikacyjnych limit przewidzianych miejsc został wypełniony i Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna WIiT zdecydowała o zamknięciu rejestracji na stacjonarne i niestacjonarne studia I stopnia na informatyce
 
Popularność kierunków informatycznych wśród absolwentów szkół średnich została potwierdzona dużym zainteresowaniem informatyką w inżynierii komputerowej prowadzoną przez Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. O jedno miejsce na ten kierunek w trybie stacjonarnym starało się 9 osób, a rejestracji dokonało 645 kandydatów. Wypełnienie przewidzianego limitu miejsc spowodowało, że rejestracja na informatykę w inżynierii komputerowej, zarówno stacjonarną jak i niestacjonarną, została już zamknięta. Na brak chętnych do studiowania informatyki stosowanej nie może z kolei narzekać Wydział Mechaniczny. W pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym na jedno miejsce przypadło 10 chętnych (aplikowało 727 osób). Ubiegłoroczna nowość rekrutacyjna Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki – geoinformatyka, łącząca zagadnienia informatyczne z geoinżynierią i hydroinżynierią, także odnotowała dobry wynik. 
 
Wśród kierunków cieszących się największym zainteresowaniem kandydatów – tradycyjnie – znalazła się architektura. Na studia prowadzone w języku polskim, ale także te oferowane w języku angielskim aplikowało blisko 800 osób, podobnie jak w ubiegłorocznej I turze rekrutacji. Wzrost chętnych do studiowania w porównaniu z 2020 r. odnotowano na elektrotechnice i automatyce z oferty Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. Przed pierwszym postępowaniem kwalifikacyjnym na kierunek prowadzony stacjonarnie zarejestrowało się 571 osób (513 kandydatów łącznie aplikowało we wszystkich turach rekrutacji rok temu). Limit miejsc na studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia na elektrotechnice i automatyce został wypełniony i rejestracja nie jest już prowadzona. 
 
Tegoroczni maturzyści licznie aplikowali na automatykę i robotykę, mechanikę i budowę maszyn w j. polskim, inżynierię medyczną, inżynierię produkcji, środki transportu i logistykę (Wydział Mechaniczny), budownictwo (Wydział Inżynierii Lądowej), energetykę, inżynierię środowiska, odnawialne źródła energii i infrastrukturę komunalną (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki), biotechnologię, technologię chemiczną (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej), matematykę stosowaną, matematykę (Wydział Informatyki i Telekomunikacji; zakończona rejestracja na matematykę i matematykę stosowaną – studia stacjonarne I stopnia), inżynierię materiałową (Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki). Dużym zainteresowaniem cieszy się też gospodarka przestrzenna – kierunek międzywydziałowy. 
 
Rekrutacja na PK – inaczej niż przed rokiem – prowadzona jest w trybie ciągłym. Ostateczne wyniki znane będą dopiero we wrześniu. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące zasad rekrutacji, harmonogramów prac poszczególnych komisji rekrutacyjnych, kierunków studiów oraz wymaganych dokumentów można znaleźć w Portalu Rekrutacyjnym uczelni. Tam również możliwość przejścia do systemu elektronicznej rejestracji. Należy bardzo dokładnie sprawdzać sekcję ogłoszeń WKR, w której komisje m.in. podają informacje o zakończonych naborach na poszczególne kierunki. Ponieważ w tym roku sposobów dostarczania dokumentów do komisji jest kilka (wgranie do systemu rekrutacji, dostarczenie osobiste, wgranie do systemu rekrutacji wraz z połączeniem się z komisją za pośrednictwem platformy internetowej i przesłanie dokumentów pocztą tradycyjną), warto w Portalu Rekrutacyjnym zweryfikować, którą z metod stosuje sią na danym wydziale.
 
(bk)
 
 
Na zdjęciu, kampus Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24 / fot. materiały PK