Drukuj
 
 
Katedra Pojazdów Szynowych i Transportu Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej po raz kolejny włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W piątek, 17 września w godz. 14.00-17.00 odbędą się warsztaty pn. „Bezpieczny tramwaj”, podczas których zainteresowane osoby – na co dzień piesi, rowerzyści i kierowcy – będą mogli poznać miasto z perspektywy motorniczego. Wszystko dzięki pierwszemu polskiemu symulatorowi tramwaju.
 
Na zdjęciu pulpit sterowniczy w symulatorze tramwaju, pełen różnych przycisków i wirtualne okno będące ekranem na którym prezentowana jest trasa przejazdu tramwaju. W momencie, w którym robiono zdjęcie jest to zajezdnia: budynek i stojący przed nim inny tramwaj.Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu rozpoczął się 16 września. Kampania, która została zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. służy zachęceniu mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych sposobów przemieszczania się, a więc: pieszo, jazdę na rowerze, korzystanie z komunikacji miejskiej czy car-pooling. Punktem kulminacyjnym obchodów ETZT jest Europejski Dzień bez Samochodu, przypadający 22 września. 
 
Politechnika Krakowska włącza się w europejską inicjatywą i już w piątek, 17 września zaprasza wszystkich zainteresowanych na kampus Wydziału Mechanicznego przy al. Jana Pawła II 37, gdzie będzie można wczuć się w rolę motorniczego i „poprowadzić” politechniczny symulator tramwaju. Warsztaty „Bezpieczny tramwaj” odbędą się w godz. 14.00-17.00. Organizatorzy przypominają, że wizyta w symulatorze będzie możliwa tylko w maseczce zakrywającej usta i nos oraz z zachowaniem przez uczestników dystansu. 
 
Budowa pierwszego w Polsce symulatora tramwaju Bombardier Flexity Classic (NGT6) rozpoczęła się w kwietniu 2006 r. W skład urządzenia wchodzi – wykonana od podstaw na wzór oryginalnej – kabina tramwaju, układ projekcji scenerii jazdy oraz specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. W trakcie wirtualnej przejażdżki można zapoznać się z zasadami prowadzenia tramwaju i zwrócić szczególną uwagę na obowiązujące przepisy, a także zasymulować sytuacje zdarzające się w czasie realnej jazdy, m.in. śliskie tory, wtargnięcie pieszego lub samochodu na drogę, awarię tramwaju.
 
Od 2013 r. symulator z PK wykorzystywany jest w kształceniu studentów podczas zajęć dydaktycznych z takich przedmiotów, jak: teoria i inżynieria ruchu pojazdów szynowych, projektowanie środków transportu szynowego, budowa i eksploatacja pojazdów szynowych czy ergonomia i wzornictwo w transporcie. Projekt jest stale rozwijany, dodawane są nowe funkcje i elementy oprogramowania. Od sierpnia br. symulator pomaga w szkoleniu kandydatów na motorniczych – kursanci poznają w bezpiecznych warunkach praktyczne działanie poszczególnych funkcji, o których słyszeli na szkoleniu teoretycznym.
 
Zobacz stronę wydarzenia „Bezpieczny tramwaj” na Facebooku
 
(bk)
 
 
Na zdjęciu, symulator tramwaju / fot. Katedra Pojazdów Szynowych i Transportu