W sobotę 2 października 2021 r. Politechnika Krakowska zainaugurowała nowy rok akademicki. Uroczystość w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia” miała hybrydową formę. – To symbol czasu – tego za nami i tego przed nami. Z powodu pandemii trudności zapowiadają się podobne jak przed rokiem, ale nasza społeczność akademicka jest już inna. Silniejsza doświadczeniami, które zebraliśmy. Dlatego z pełną odpowiedzialnością mogę zapewnić – poradzimy sobie w każdych okolicznościach – mówił w wystąpieniu inauguracyjnym rektor uczelni prof. Andrzej Białkiewicz. Podkreślił, że powody do większego niż przed rokiem optymizmu dają też osiągnięcia nauki w walce z pandemią. Nowy rok akademicki będzie stał na PK pod znakiem realizacji celów wyznaczonych w nowej strategii rozwoju uczelni, licznych programów prostudenckich, a także inicjatyw proekologicznych, w tym rewitalizacji wszystkich kampusów uczelni. 
 
 
Nauka w pandemii – sprawdzony oręż
 
Świat nauki podczas pandemii stanął na wysokości zadania. Nauce można i należy ufać, bo opiera się na sprawdzonych dowodach. Naszym obowiązkiem jest stać na straży naukowej wiedzy, odważnie bronić jej osiągnięć – mówił rektor PK, apelując do studentów o udział w akcji szczepień: – To m.in. od tego zależy w jakim stopniu uda się w tym roku zachować akademicką normalność – kształcić w salach wykładowych i laboratoriach, a nie przed ekranami komputerów. Wprawdzie pandemia pozwoliła nam docenić osiągnięcia techniki. Mocno przyśpieszyliśmy inwestycje w informatyzację uczelni i narzędzia do kształcenia na odległość, sprawnie z nich korzystamy. Ale po roku zdalnej nauki i pracy mamy jeszcze więcej dowodów na to, że dla naszego zdrowia i pełnego rozkwitu talentów naszych wychowanków i naukowców potrzebujemy żywych akademickich relacji, wspólnej pracy nad projektami. Bariera elektronicznego kontaktu może studzić żar pracy twórczej i dydaktycznej – podkreślał prof. Andrzej Białkiewicz. 
 
 

 

 
Strategiczne cele: ewaluacja, nowoczesne kształcenie, innowacje, współpraca
 
Jako najważniejsze cele stojące przed Politechniką w bieżącym roku i następnych latach, prof. Andrzej Białkiewicz wymienił te wskazane w nowej strategii rozwoju uczelni (przyjętej przez Senat PK w czerwcu br.). Podnoszenie jakości badań naukowych oraz wysokie oceny dorobku PK w ewaluacji dyscyplin naukowych, kształcenie oparte na wizjonerskich programach i dostosowane do zmieniających się trendów gospodarki, tworzenie optymalnych warunków do działań innowacyjnych, m.in. przez rozwijanie współpracy z otoczeniem gospodarczym, samorządowym, akademickim oraz inwestycje w strategiczną infrastrukturę badawczą i dydaktyczną – m.in. o takich priorytetowych celach i ich rozpoczętej już realizacji mówił rektor PK. Jak podkreślał, pandemia nie zahamowała rozwoju uczelni w tych obszarach. – Według raportu Urzędu Patentowego RP w 2020 r. byliśmy w czołowej ósemce instytucji w Polsce, jeśli chodzi o liczbę uzyskanych patentów. W ostatnim roku – mimo pandemii – bardzo dbaliśmy o poszerzanie pól współpracy, włączyliśmy się w liczne nowe inicjatywy międzynarodowe, krajowe i regionalne – mówił rektor. Przypominał  m.in. o nowych partnerstwach z Województwem Małopolskim, samorządem Krakowa, firmą Fakro, uczelniami technicznymi i PAN (na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym) i szkołami wyższymi Krakowa (dla zagranicznej promocji miasta), zaangażowaniu ekspertów PK w działalność  SKOZK, Komitetu Ewaluacji Nauki, Europejskiej Rady Doktorantów i Młodych Naukowców, Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP.
 fot 1  fot 2  fot 3   fot 4 
 
Inwestycje w laboratoria i „Zielony plan dla PK”
 
Wśród strategicznych inwestycji rektor PK wskazał trwającą budowę Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, projekty Regionalnego Zespołu Akredytowanych Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej oraz Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej oraz przygotowania do budowy – dofinansowanego ze środków unijnych – Centrum Proekologicznych Technologii Energetycznych o wartości ponad 60 mln zł. – Umowę z NCBR na jego realizację podpisaliśmy w kwietniu tego roku. Celem projektu jest utworzenie wyspecjalizowanej infrastruktury badawczej w dziedzinie energetyki i odnawialnych źródeł energii – poinformował rektor PK. 
 
Przedstawił też plany dotyczące rewitalizacji wszystkich kampusów uczelni w ramach „Zielonego planu dla Politechniki”: – Wracamy do tematu „Ogrodów Łobzów” i zagospodarowania otoczenia zabytkowego Pałacu w Łobzowie w formie ogólnodostępnego parku. Zmieni się także nasz główny kampus przy ul. Warszawskiej. Powstaje właśnie kompleksowy projekt rewitalizacji zieleni wraz z nowym systemem jej nawadniania z wykorzystaniem deszczówki. Wszystko to wpisuje się w stworzony już program szerszych działań proekologicznych, koordynowany przez nowy na PK Zespół do spraw eko-innowacji.
 
Jak poinformował prof. Andrzej Białkiewicz, na PK powstała też w ostatnim roku całościowa koncepcja zagospodarowania terenów uczelni w krakowskich Czyżynach, obejmująca już istniejący kampus przy Wydziale Mechanicznym oraz tereny obecnie niezagospodarowane. – Plan dla Czyżyn opatrzyliśmy nazwą „Politechnika Krakowska 2100”, bo jest długoterminową koncepcją rozwoju Kampusu Politechniki w Czyżynach w perspektywie 20, 50, a może i 100 lat, swoistą mapą drogową dla przyszłych władz uczelni. Dzielimy z naszymi czyżyńskimi sąsiadami – mieszkańcami, instytucjami kultury, nauki i biznesu – troskę o to, by w jak największym stopniu zachować unikatowość tego miejsca, przez szacunek dla jego bogactwa historycznego i przyrodniczego. Widzimy nasze Czyżyny zielone i otwarte dla studentów i pracowników PK oraz mieszkańców Krakowa. Proponujemy tu koncepcję Parku Kulturowego, z ogólnodostępnym ogrodem-parkiem w centralnej części naszego kampusu, z miejscami do rekreacji, uprawiania aktywności kulturalnej, edukacyjnej i sportowej – powiedział rektor PK.
 
Trwają też prace nad dokumentacją i pozyskaniem środków na budowę nowych siedzib dla Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki oraz Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.
 fot 5  fot 6  fot 7  fot 8
 
 
Szerszy strumień pomocy dla studentów PK
 
Zwracając się do studentów I roku rektor PK zapowiedział kontynuację programów prostudenckich: – W ubiegłym roku Politechnika Krakowska rozszerzyła pakiet pomocy finansowej dla swoich studentów. W tym roku jeszcze zwiększymy budżet na ten cel. Z własnego funduszu uczelnia będzie fundować stypendia dla aktywnych naukowo studentów i doktorantów. Na specjalne nagrody finansowe mogą też liczyć na Politechnice studenci I roku. Uczelnia chce utrzymać najwyższą w Polsce wysokość stypendium rektora dla najlepszych studentów oraz znacząco zwiększyć świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. 
 
Nowy rok akademicki rozpoczęło na PK blisko 13,8 tys. studentów i doktorantów, w tym 4,4 tys. na I roku. Podczas inauguracji immatrykulowano uroczyście najlepszych kandydatów w letniej rekrutacji na studia. Oferta PK cieszyła się w tym roku bardzo dużym zainteresowaniem kandydatów, było ich blisko 15,5 tys., o ponad 2 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Na kierunkach z grupy IT (informatyka, informatyka stosowana, informatyka w inżynierii komputerowej) o miejsce walczyło nawet 10-12 osób. W czołówce zainteresowania kandydatów były też budownictwo, architektura, automatyka i robotyka, transport, mechanika i budowa maszyn, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna. Kształcenie w nowym roku będzie prowadzone w formule mieszanej – stacjonarnie z elementami kształcenia zdalnego. Obowiązywać będą wzmożone środki bezpieczeństwa w budynkach dydaktycznych i akademikach uczelni. 
 
 
Nagrody i odznaczenia
 
Podczas inauguracji zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP minister Piotr Ćwik odczytał list do społeczności PK od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom PK. Wyróżnienia resortowe wręczyła małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer.  W uroczystości  uczestniczył też wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, który odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego i dziękował społeczności PK za zaangażowanie w walkę z pandemią.
 
Za osiągnięcia naukowe uhonorowano młodych naukowców. Nagrodę I stopnia Imienia Profesora Zbigniewa Engela otrzymała dr inż. Agnieszka Kumorkiewicz-Jamro z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej za pracę doktorską pt. „Chromatograficzne i spektroskopowe badania utleniania 5-O- i 6-O-glukozydów betanidyny wyizolowanych z surowców roślinnych”. Nagrodami Fundacji Wspierania Młodych Talentów Profesora Janusza Magiery przy Politechnice Krakowskiej wyróżnieni zostali: inż. arch. Szymon Tomczyk z Wydziału Architektury, mgr inż. Magdalena Jankowska z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej oraz mgr inż. Miłosz Worwa (Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej). 
 fot 9  fot 10   fot 11  fot 12
 
Wykład pt. „Pojazdy autonomiczne – przyszłość komunikacji” wygłosił dr Rafał Świerczyński, prezes MPK S.A. w Krakowie, przewodniczący Rady Uczelni na PK. Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, młodszy inspektor Robert Górka wręczył certyfikat „Uczelnia Wyższa Promująca Bezpieczeństwo”, przyznany Politechnice Krakowskiej na lata 2021-2025 w ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa. Wystąpienia wygłosili także prezes Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Krakowskiej mgr Izabela Paluch, przewodniczący Parlamentu Samorządu Studenckiego PK mgr inż. Krzysztof Pszczółka i Angelika Kopeć, przewodnicząca Zrzeszenia Studentów z Niepełnosprawnościami PK.
 
 
(mas)
 
Fot. Jan Zych