Tablica 223 października, w 65. rocznicę wybuchu powstawania węgierskiego, na dziedzińcu kampusu głównego Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24, rektor uczelni prof. Andrzej Białkiewicz oraz konsul generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér i konsul Márta Ritecz-Sekulic złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą powołanie Studenckiego Komitetu Pomocy Walczącym Węgrom. Politechnika Krakowska była pierwszą uczelnią w Krakowie, która w 1956 r. poparła powstanie przeciwko radzieckiej dominacji. 
 
30 października 1956 r. na dziedzińcu Politechniki zgromadziło się kilkuset studentów i pracowników naukowych. Podczas wiecu odczytany został list od studentów – współpracującego z PK – Uniwersytetu Technicznego Budownictwa i Komunikacji w Szolnoku, w którym poinformowali o wypadkach na Węgrzech. Uczestnicy zgromadzenia głośno manifestowali solidarność z walczącymi o wolność Węgrami, a chwilą milczenia uczczono pamięć poległych. Powołano wtedy Studencki Komitet Pomocy Walczącym Węgrom. Niektórzy jego członkowie działali już w Studenckim Komitecie Rewolucyjnym na Politechnice Krakowskiej, odgrywającym wówczas dużą rolę w Krakowie. Tego samego dnia podobne inicjatywy pojawiły się na innych uczelniach, a ich przedstawiciele dołączyli do osób wybranych na Politechnice, tworząc Studencki Komitet Pomocy Węgrom, z główną siedzibą na PK.
 
W 2006 r., w 50. rocznicę wiecu, na gmachu Politechniki Krakowskiej zawisła tablica zredagowana w językach polskim i węgierskim, która upamiętania wydarzenia z roku 1956.
 
(bk)
 
Fot. Agnieszka Pieńkowska