Drukuj
 
 
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej brali udział w prestiżowych paryskich Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine”, które odbywały się od 23 października do 1 listopada pod patronatem prezydenta Francji oraz prefekta francuskiej policji. Podczas wydarzenia wystawcy z kilkunastu krajów świata zaprezentowali ponad 400 innowacyjnych rozwiązań. W tym roku targi „Concours Lépine” zorganizowano po raz 120. To jedyne wydarzenie tego typu mające ponad stuletnią tradycję. 
 
Na zdjęciu młoda kobieta pozująca do zdjęcia na tle ścianki stoiska wystawienniczego. Postać na zdjęciu to Julia Radwan-Pragłowska, która prezentowała wynalazek na paryskiej wystawie. Na ściance, które jest za nią przyczepiono plakaty w języku francuskim.Międzynarodowe Targi Wynalazczości „Concours Lépine” wypromowały wiele ważnych wynalazków z różnych branż i dziedzin, m.in.: silnik dwusuwowy, turbinę cieplną, drukarkę 3D, sztuczne serce, sztuczne płuco, aparat do transfuzji krwi, szkła kontaktowe. Obecnie w czasie wydarzenia prezentowane są osiągnięcia i innowacje w takich dziedzinach, jak: budownictwo, inżynieria, ekologia, energia odnawialna, chemia, automatyka, hydraulika, mechanika, elektronika, informatyka, telekomunikacja, transport, bezpieczeństwo i zabezpieczenia, rolnictwo, aparatura i sprzęt medyczny, sport i rekreacja, rozwiązania dla biznesu, edukacja, sztuka i design, wyposażenie wnętrz itp.
 
Prezentowane wynalazki zostały poddane oceniane jurorów, którzy brali pod uwagę poziom nowatorstwa, poziom techniki i technologii, zapotrzebowanie społeczne, możliwości wdrażania i sprzedaży, potwierdzenie skuteczności rozwiązań stosownymi wynikami badań, poziom gotowości wdrożenia i komercjalizacji. Wśród nagrodzonych wynalazków znalazło się rozwiązanie zespołu badaczy z Politechniki Krakowskiej – dr. hab. inż. Marka Piątkowskiego, prof. PK, mgr inż. Julii Radwan-Pragłowskiej, mgr inż. Aleksandry Sierakowskiej, mgr. inż. Łukasza Janusa – pn. „Sposób otrzymywania bioaktywnego środka hemostatycznego na bazie chitozanu i bioaktywny środek hemostatyczny na bazie chitozanu”. Osiągnięcie otrzymało Medal Stowarzyszenia Francuskich Wynalazców i Producentów A.I.F.F. 
 
Zajmujemy się tematyką badawczą dotyczącą materiałów bazujących na chitozanie. Chitozan to biopolimer, który możemy znaleźć w pancerzach krabów, krewetek, ale również w grzybach. Zagospodarowujemy tę biomasę odpadową, przygotowując z niej tzw. biomateriały, czyli wyroby służące do zastosowań w medycynie regeneracyjnej – tłumaczy prof. Marek Piątkowski z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. – Nasze materiały służą do tamowania różnego rodzaju krwotoków. Związki te są bioaktywne, dzięki czemu zachowują swoje właściwości nawet w przypadku obniżenia temperatury ciała. Dodatkowo mają właściwości antybakteryjne, a więc do ich zastosowania nie są konieczne dodatkowe antybiotyki
 
Prace zespołu naukowego z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK były wielokrotnie doceniane na międzynarodowych i krajowych targach oraz wystawach wynalazków.
 
(bk)
 
Na zdjęciu, mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska / fot. CTT PK