W dniach 25-27 października odbyła się Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS – największe w Polsce wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Wystawa – ze względu na sytuację epidemiczną – została zorganizowana w formie on-line. Jak co roku, wzięli w niej udział wynalazcy z wielu krajów, np. Chorwacji, Iranu, Kanady, Malezji, Korei Południowej, Rumunii, Tajwanu. Medale IWIS przyznano m.in. twórcom rozwiązań opracowywanych na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. 
 
Dyplom IWIS 1Innowacje prezentowane podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków stanowią przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie. O swoich wynalazkach opowiadali przedstawiciele instytutów badawczych, szkół wyższych, przedsiębiorstw i indywidualni twórcy. Wynalazcy, którzy decydują się na udział w wystawie, prezentują swój dorobek w 12 kategoriach, od ekologii i ochrony środowiska przez mechanikę, budownictwo, elektronikę oraz przemysł włókienniczy i chemiczny aż do innowacyjnych rozwiązań medycznych. 
 Dyplom IWIS 2
Srebrne medale IWIS 2021 otrzymały rozwiązania, które powstały w Katedrze Chemii i Technologii Organicznej Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK: „Analogi nikotyn jako nowe zielone środki ochrony roślin” („Nicotinoids as novel green pesticides”) i „Chemiczne sposoby spowalniające dojrzewanie warzyw i owoców” („Chemical methods for fruits protection”). Autorami nagrodzonych prac są naukowcy i studenci Politechniki Krakowskiej: dr hab. inż. Radomir Jasiński, prof. PK, dr inż. Agnieszka Łapczuk-Krygier, inż. Agnieszka Fryźlewicz, Jowita Kras i Mikołaj Sadowski. 
 
Pierwszy z wynalazków jest odpowiedzią na problem stosowanych obecnie pestycydów, które nie rozkładają się dostatecznie szybko, kumulują w środowisku, zakłócają prawidłowe funkcjonowanie fauny i flory, a ponadto – poprzez łańcuch pokarmowy i długą depozycję w organizmach – stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Naukowcy z PK postanowili opracować preparaty oparte na serii analogów nikotyny, które uzyskać można na drodze reakcji [3+2] cykloaddycji – metody minimalizującej niemal do zera ilość nieprzereagowanych substancji, zgodnie z zasadami zielonej chemii. Wskazany sposób umożliwia szybkie, a także ekonomiczne otrzymanie szerokiej gamy złożonych związków heterocyklicznych, z których można wyselekcjonować najlepsze możliwe połączenia chemiczne, które mają szansę stać się skutecznymi i bezpiecznymi dla ludzi oraz zwierząt środkami ochrony roślin. 
 
Marnowanie żywności, jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesności. Przedwczesne psucie się produktów roślinnych generuje ogromne straty zasobów naturalnych, ale też energii. Za wzrost, dojrzewanie i psucie się tych produktów odpowiada wydzielany przez rośliny etylen. Sposobem na przeciwdziałanie starzeniu się tych produktów może być np. stosowanie inhibitorów chemicznych. Badacze z Politechniki Krakowskiej proponują prostą i całkowicie selektywną metodę otrzymywania prekursorów analogów metylocyklopropenu. Zsyntezowanie nowych połączeń z tej grupy i uogólnienie „zielonej” metody ich preparatyki może wspomóc rozwiązanie problemu przechowywania i transportu warzyw i owoców, zwłaszcza dużych ilości. 
 
(bk)