Zgodnie z wieloletnią tradycją, studenci Politechniki Krakowskiej zainaugurowali 15 listopada kolejną edycję akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom”. Przez prawie trzy tygodnie żacy z PK będą zbierać fundusze na zakup prezentów dla ponad 160 podopiecznych z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych z Krakowa i okolic. Paczkę można też przygotować samemu. W tym roku mikołajkowa akcja charytatywna na PK odbywa się po raz 34.

Dziedziniec Politechniki Krakowskiej. Pod popiersiem Tadeusza Kościuszki zebrała się duża grupa studentów z Samorządu Studenckiego PK. Wszyscy są w mikołajkowych, czerwonych czapeczkach lub opaskach z rogami renifera. W centrum stoją: prorektor ds. studenckich, przewodniczący SSPK oraz maskotka Samorządu - Smok Tadzik.

Maskotka Samorządu, Smok Tadzik, trzyma puszkę do której ktoś wrzuca datek na akcję charytatywną. W tle stoi młoda dziewczyna z rogami renifera na głowie. To studentka PK i koordynatorka akcji - Amelia Kwiecińska. Akcja „Mikołajki – Studenci Dzieciom” organizowana jest przez Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej i Radę Osiedla Domów Studenckich PK od 1987 r., kiedy to mieszkańcy akademików przy ul. Skarżyńskiego po raz pierwszy przygotowali prezenty mikołajkowe dla dzieci swoich kolegów i koleżanek z akademika „Rumcajs”.

Tegoroczna edycja została zainaugurowana 15 listopada o godz. 15.15 pod popiersiem Tadeusza Kościuszki przy ul. Warszawskiej 24. W akcji bierze udział ponad 50 studenckich wolontariuszy, a ich koordynatorem jest Amelia Kwiecińska: – Dla mnie to wielkie wyróżnienie, że mogę poprowadzić w tym roku najpiękniejszą przedświąteczną akcję studencką „Mikołajki – Studenci Dzieciom” i koordynować zbiórkę pieniężną oraz paczek dla ponad 160 dzieci i młodzieży z różnych domów dziecka wokół Krakowa. Św. Mikołaj z Politechniki Krakowskiej odwiedzi w tym roku dzieci z ośrodków w Krakowie, Sieborowicach, Miękini, Olkuszu, Chrzanowie, Bochni, Żmiącej koło Ujanowic.

Do 3 grudnia na kampusach uczelni prowadzona będzie zbiórka do puszek. Podobnie jak w ub. roku, można przygotować paczkę samemu lub w grupie koleżeńskiej (studenckiej, pracowniczej). Spakowane rzeczy będzie można przynieść osobiście do biura Samorządu Studenckiego PK przy ul. Warszawskiej (budynek CUP, pokój 107) lub wysłać na adres biura SSPK (ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków). Ośrodki opiekuńczo-wychowawcze zgłosiły już politechnicznym wolontariuszom zapotrzebowanie na zabawki, sprzęty i produkty spożywcze z długim terminem ważności. Podopieczni czekają przede wszystkim na: puzzle, gry planszowe/towarzyskie, klocki LEGO, parasole, ręczniki i pościel, skarpetki w rozmiarach 32-45, sztućce, środki higieny osobistej, piżamy i szlafroki (11-18 lat), słodycze.

Zachęcamy do śledzenia informacji o akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom” na Facebooku.
 (bk)

Fot. Joanna Skowrońska