Innowacyjny projekt dr inż. Joanny Ortyl z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK został nagrodzony brązowym medalem 113. Międzynarodowych Targów Wynalazczości „Concours Lépine” w Paryżu.Dr inż. Ortyl zaprezentowała na targach wysokowydajne bimolekularne systemy fotoinicjujące dedykowane do procesów fotopolimeryzacji. Innowacyjność prezentowanego rozwiązania wynika z faktu zastosowania całkowicie nowych związków chemicznych. Bezpośrednim skutkiem ich zastosowania jest wzrost szybkości polimeryzacji, skrócenie czasu procesu, możliwość obniżenia stężenia inicjatora, a tym samym wzrost oszczędności wynikający z mniejszych nakładów finansowych na materiały jak i na energię elektryczną.

Uczestnicy targów między 30 kwietnia a 11 maja obejrzeć mogli 550 rozwiązań innowacyjnych pokazywanych przez wystawców z 13 krajów. Polacy otrzymali w Paryżu ponad 33 różnych medali.


Targi „Concours Lépine” organizowane są od 1901 roku. Od tego czasu zaprezentowano i wypromowano tam takie wynalazki jak: zmywarka do naczyń, silnik dwusuwowy, sztuczne serce, sztuczne płuco („żelazne płuca”), aparat do transfuzji krwi, szkła kontaktowe, odkurzacz elektryczny, żelazko na parę, piecyk elektryczny, pralka, pilot na podczerwień, długopis czy maszyna do pisania.

 

Zobacz także:


W Moskwie i Genewie medale dla wynalazków WIiTCh
Dr Ksenia Ostrowska i dr Joanna Ortyl wśród Liderów nauki
Złoty medal w Norymberdze dla dr Joanny Ortyl