Mgr inż. arch. Michał Kołodziej, autor obronionej na Politechnice Krakowskiej pracy magisterskiej pt. „Przywracanie zapomnianej historii. Rewitalizacja dawnej dzielnicy żydowskiej w Przedborzu”, zdobył I nagrodę w ogólnopolskim konkursie na najlepsze projekty magisterskie pn. „Drewno w architekturze”. 
 
Grafika do pracy magisterskiej Michała Kołodzieja prezentująca zabudowę obszaru po dawnej synagodze w Przedborzu Konkurs, którego celem jest ukazanie walorów drewna jako materiału konstrukcyjnego, budowlanego i wykończeniowego, został zorganizowany przez Wydział Architektury Politechniki Białostockiej oraz firmy Unibep i Danwood – przedsiębiorstwa należące do największych w Europie producentów budynków mieszkalnych z drewna. Do ogólnopolskiej rywalizacji można było zgłaszać prace dyplomowe prezentujące właściwości drewna w każdym z trzech powyższych aspektów lub tylko w jednym z nich. Kryteria oceny obejmowały też wartość rozwiązań architektonicznych i jakość relacji między tworzywem a kształtowaną formą. Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt prac z 11 wydziałów architektury. Jury nagrodziło trzy, a dwóm pozostałym przyznało wyróżnienia.
 
I nagrodę konkursu „Drewno w architekturze” zdobył mgr inż. arch. Michał Kołodziej, autor projektu magisterskiego pt. „Przywracanie zapomnianej historii. Rewitalizacja dawnej dzielnicy żydowskiej w Przedborzu”, stworzonego pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Ewy Węcławowicz-Gyurkovich z Katedry Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej
 
Jury w uzasadnieniu werdyktu wskazało, że nagroda dla absolwenta PK została przyznana m.in. za: „podjęcie próby rozwiązania trudnego problemu utraconej pamięci o wielokulturowej przeszłości Polski”. Projekt mgr. inż. arch. Michała Kołodzieja dotyczy obszaru po zniszczonej przez hitlerowców drewnianej synagodze w miejscowości Przedbórz w województwie łódzkim. Autor chciał przybliżyć dawną historię i kulturę, a tym samym nawiązać do tradycji miejsca, które przed II wojną światową wypełnione było gęstą zabudową mieszkalną i gospodarczą. Michał Kołodziej założył odtworzenie przestrzeni modlitwy, ale także dodanie nowych funkcji o charakterze użyteczności publicznej. 
 
Ważną rolę w projekcie młodego architekta pełni rzeka, która dzieli przestrzeń projektową na dwie części. Po zachodniej stronie znajduje się cmentarz żydowski – miejsce kontemplacji i modlitwy. Po wschodniej stronie autor zaprojektował zespół siedmiu budynków odnoszących się do nieistniejących żydowskich zabudowań: mykwę, synagogę, muzeum, punkt informacji turystycznej, centrum naukowo-badawcze, restaurację oraz księgarnię połączoną z czytelnią. Proponowana zabudowa pod względem skali odnosi się do architektury przedwojennych miasteczek. Obie części projektu łączy most. 
 
Michał Kołodziej ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w 2020 r. Studiował także na Politechnice Mediolańskiej. Jego praca dyplomowa została doceniona i nagrodzona m.in. Krakowską Nagrodą Dyplom Roku 2020 – najlepszy dyplom obroniony w województwie małopolskim, nominacją do finału Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej 2020 BDA-SARP, III Nagrodą w konkursie organizowanym przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej na najlepszą pracę dyplomową. Michał Kołodziej jest również autorem i współautorem wielu projektów nagradzanych w konkursach krajowych i międzynarodowych. 
 
Jury konkursu „Drewno w architekturze” przyznało II nagrodę Aleksandrze Hajdenrajch, absolwentce Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej, za pracę „Bioklimatyczna jednostka modularna, jako dominanta przestrzeni Praga-Południe. Projektowanie zrównoważone w kontekście architektury przyszłości”. III nagrodę otrzymała Karolina Barbara Jabłońska, autorka projektu pt. „Równowaga pomiędzy współczesną technologią a tradycyjnymi technikami budowania. Projekt schroniska górskiego w Bieszczadach” (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej). Wyróżnieniami uhonorowano prace Bartłomieja Bruzdy („Centrum zdrowia psychicznego w Gdyni”, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej) i Jędrzeja Idziaka-Sępkowskiego („Projekt modularnego hotelu w technologii CLT, pozostającego w dialogu z krajobrazem kulturowym i przyrodniczym Podhala”; Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego). 
 
 
 
Grafika użyta w tekście – wizualizacja projektu autorstwa Michała Kołodzieja / fot. drewnowarchitekturze.pl