10 lutego br. Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej podjęło uchwałę w sprawie przyznania Certyfikatów Doskonałości Kształcenia. Wśród wyróżnionych kierunków, w kategorii „Partner dla rozwoju – doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym” wyróżnione zostało budownictwo (studia I i II stopnia) prowadzone na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. – Certyfikat jest przede wszystkim docenieniem przez firmy budowlane i projektowe naszego sposobu kształcenia i potwierdzeniem, że wpisuje się on zarówno w wymagania pracodawców, jak i dostosowuje do zmian zachodzących w całej branży – mówi dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej PK, prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata.

Certyfikaty Doskonałości Kształcenia nadawane przez Prezydium PKA stanowią potwierdzenie osiągnięcia wysokiego poziomu kształcenia na danym kierunku studiów. Możliwe jest uzyskanie certyfikatu w czterech kategoriach: „Doskonały kierunek − doskonałość w kształceniu na kierunku”, „Zawsze dla studenta − doskonałość we wsparciu rozwoju studentów”, „Otwarty na świat − doskonałość we współpracy międzynarodowej”, „Partner dla rozwoju − doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym”. Podstawą przyznania certyfikatu jest pozytywna ocena programowa na 6 lat poparta dobrymi praktykami w zakresie jakości kształcenia lub udokumentowanymi, regularnymi osiągnięciami studentów i absolwentów. Uczelnie, które prowadzą kierunki wyróżnione przez Polską Komisję Akredytacyjną, wdrażają skuteczne, innowacyjne oraz godne naśladowania rozwiązania sprzyjające jakości kształcenia, charakteryzujące się w szczególności: skutecznością, uniwersalnością, innowacyjnością, wzorcowością, etycznością i trwałością (powtarzalnością i trwałością wpływu na doskonalenie jakości kształcenia).
10 lutego 2022 r. Polska Komisja Akredytacyjna przyznała Certyfikat Doskonałości Kształcenia czternastu uczelniom, w tym trzem z Krakowa – Politechnice Krakowskiej, Uniwersytetowi Jagiellońskiemu i Akademii Górniczo-Hutniczej. Kierunek budownictwo (I i II stopień) prowadzony na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej otrzymał Certyfikat w kategorii „Partner dla rozwoju − doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym”. – Otrzymany Certyfikat jest przede wszystkim uznaniem procesu kształcenia na naszym Wydziale Inżynierii Lądowej. Dotyczy współpracy z otoczeniem gospodarczym i umiejętnego wykorzystania naszego potencjału do spełnienia oczekiwań rynku pracy. Dla mnie Certyfikat jest przede wszystkim docenieniem przez firmy budowlane i projektowe naszego sposobu kształcenia i potwierdzeniem, że wpisuje się on zarówno w wymagania pracodawców, jak i dostosowuje do zmian zachodzących w całej branży – mówi prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej PK. – Od kilku lat prowadzimy niezwykle aktywne działania mające na celu identyfikację oczekiwań branży budowlanej i dopasowanie naszego procesu dydaktycznego do bieżących potrzeb rynku pracy. Udało nam się zainteresować współpracą wiele firm, które poszukują dobrze wykształconych i kreatywnych inżynierów. Oprócz PK, w grupie szkół wyższych wyróżnionych Certyfikatem Doskonałości Kształcenia w kategorii „Partner dla rozwoju – doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym” znalazły się: Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Politechnika Łódzka i Politechnika Warszawska.

Budownictwo na Politechnice Krakowskiej jest jednym z najchętniej wybieranych przez kandydatów kierunków studiów. Żacy mają możliwość zdobywania rzetelnej wiedzy, stanowiącej podstawę do ubiegania się o uprawnienia budowlane w specjalnościach: konstrukcyjno-budowlanej, inżynieryjnej mostowej, drogowej, kolejowej oraz hydrotechnicznej. Gwarancją właściwego poziomu nauczania są wysokie kwalifikacje kadry naukowo-dydaktycznej oraz współpraca Wydziału Inżynierii Lądowej z innymi ośrodkami naukowo-badawczymi i uczelniami, a także wiodącymi firmami branży budowlanej. Kooperacja z otoczeniem społeczno-gospodarczym zapewnia bieżącą aktualizację wykładanych treści programowych, odpowiadających najnowszym trendom światowym i zapotrzebowaniu na rynku pracy. Ponadto, współpraca WIL z różnymi firmami daje możliwość odbywania przez studentów praktyk i staży w znanych i ważnych przedsiębiorstwach, np. PKP – Polskie Linie Kolejowe S.A., Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” Sp. z o.o., Budimex S.A., Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie Sp. z o.o., STRABAG Sp. z o.o., Track Tec S.A., ZUE S.A., Skanska.
– Uruchomiliśmy program stypendialny finansowany przez firmy budowlane, zapraszamy specjalistów z branży do procesu dydaktycznego i organizujemy wyjazdy techniczne dla studentów. Dużym zainteresowaniem cieszą się zamawiane prace magisterskie realizowane w ramach uzyskanego stypendium lub nagradzane przez firmy z nami współpracujące. Oczywiście to wszystko nie byłoby możliwe bez częstych spotkań z przedstawicielami rynku pracy i prowadzenia wielu indywidualnych rozmów z zakresu bardzo wąskiej tematyki – tłumaczy prof. Andrzej Szarata. – Rozpoczęliśmy od branży kolejowej, a gdy okazało się to sukcesem, zaprosiliśmy do współpracy firmy z branży konstrukcyjnej i drogowej. Takie celowane podejście uważam za najlepsze, a uzyskany Certyfikat Doskonałości Kształcenia na pewno jeszcze bardziej zmotywuje nas do aktywnej współpracy z firmami – dodaje dziekan WIL.
Absolwenci kierunku budownictwo są poszukiwanymi i cenionymi wykonawcami, projektantami i ekspertami w kraju i zagranicą. Ukończenie studiów na tym kierunku otwiera szerokie perspektywy kariery zawodowej umożliwiające podjęcie odpowiedzialnej, niezwykle użytecznej i docenianej społecznie pracy, gwarantującej równocześnie wysokie wynagrodzenia i dużą satysfakcję.
(bk)
Fot. WIL PK