23 marca w murach Politechniki Krakowskiej gościli przedstawiciele firmy Toyota: Tomoo Nishino – Head of European Governmental Affairs, Chris O’Keefe – Head of London Office Toyota Motor Europe oraz Mikołaj Jeżak z Toyota Motor Poland. Uczelnię reprezentowali: rektor PK prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz, prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał, dziekan Wydziału Mechanicznego prof. dr hab. inż. Jerzy A. Sładek i kierownik Katedry Pojazdów Samochodowych prof. dr hab. inż. Marek Brzeżański. Jednym z tematów spotkania była współpraca przy organizacji Światowego Kongresu SAE (Society Automotive Engineering) w Krakowie.

Spotkanie władz PK z przedstawicielami koncernu Toyota Spotkanie władz PK z przedstawicielami koncernu Toyota Spotkanie władz PK z przedstawicielami koncernu Toyota

W wydarzeniu zaplanowanym na 5-8 września br. weźmie udział ponad 600 specjalistów z branży motoryzacyjnej z całego świata. Za zagadnienia dotyczące zastosowania wodoru jako nowego nośnika energii w transporcie odpowiedzialna będzie firma Toyota Motor Poland oraz pracownicy Katedry Pojazdów Samochodowych WM PK. Ta część wydarzenia będzie miała miejsce w Centrum Kultury Japońskiej Manggha. Pozostałe obrady odbędą się w Centrum Kongresowym ICE.

Politechnika Krakowska i jej Wydział Mechaniczny od wielu lat blisko współpracują z japońskim koncernem będącym światowej klasy liderem branży motoryzacyjnej. W ostatnich latach naukowcy z PK prowadzili m.in. testy hybrydowych układów napędowych pojazdów Toyoty w rzeczywistych warunkach ruchu drogowego. Ponadto, pracownicy uczelni realizowali w politechnicznych laboratoriach badania eksploatacyjne pojazdu Toyoty zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowymi. Należy dodać, że naukowcy z PK od ponad 40 lat prowadzą badania nad wykorzystaniem technologii wodorowych w przemyśle i gospodarce. Uczelnia znalazła się wśród założycieli Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej – stowarzyszenia, którego celem jest wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania gałęzi śląsko-małopolskiego przemysłu wodorowego.

Współpraca Politechniki Krakowskiej z Toyotą przynosi również korzyści studentom. W ramach patronatu nad kierunkiem pojazdy samochodowe, eksperci firmy prowadzą specjalistyczne wykłady i warsztaty. Dodatkowo, praktycy motoryzacyjnego giganta prezentują swoje rozwiązania podczas wystaw i konferencji organizowanych na PK oraz przekazują urządzenia do celów dydaktycznych.

(mas)

Fot. Jan Zych