24 marca odbył się – już po raz 44. – Bieg Kościuszkowski. Wydarzenie tradycyjnie zostało zorganizowane przez Politechnikę Krakowską, Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego PK oraz Centrum Sportu i Rekreacji PK. W tym roku areną sportowych zmagań był kampus główny Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24.

24 marca 1794 r. na rynku głównym w Krakowie został ogłoszony akt powstania, a Tadeusz Kościuszko – Naczelnik insurekcji – złożył publicznie przysięgę. W celu upamiętnienia tych wydarzeń oraz patrona Politechniki Krakowskiej (Kościuszko patronuje PK od 1976 r.), z inicjatywy Edwarda Surdyki, Piotra Jeża i Jana Żurka w 1977 r. odbył się pierwszy Uliczny Bieg Sztafetowy Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki. Wydarzenie doczekało się kontynuacji i na stałe wpisało w kalendarz imprez sportowych Politechniki i całego Krakowa.
 Uczestnicy 44. Biegu Kościuszkowskiego  Uczestnicy 44. Biegu Kościuszkowskiego    Uczestnicy 44. Biegu Kościuszkowskiego

W 44. Ulicznym Biegu Sztafetowym Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki wzięły udział pięcioosobowe zespoły męskie i czteroosobowe żeńskie w kategoriach zespołów uczelnianych (studenci i pracownicy danej uczelni), klubowych i służb mundurowych. W skład tegorocznego Komitetu Honorowego weszli: rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, prezes Zarządu Głównego AZS prof. Alojzy Nowak i prezes Zarządu AZS Kraków prof. Michał Spieszny.

Wyniki 44. Ulicznego Biegu Sztafetowego Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki

Klasyfikacja OPEN Mężczyzn:Uczestnicy 44. Biegu Kościuszkowskiego
1. AZS Politechnika Krakowska 1 (Patryk Marmon, Oskar Nowak, Michał Mucha, Filip Buliński, Krzysztof Filipek)
2. AZS Akademia Górniczo-Hutnicza (Paweł Rapta, Konrad Kądziołka, Tristan Malatyński, Maksymilian Stasiowski, Maciej Kapeć)
3. Szkoła Aspirantów (Grzegorz Kostycz, Rafał Pawelec, Szewczyk Michał, Bartosz Gąsiorek, Mateusz Hurkała)

Klasyfikacja OPEN Kobiet:
1. IV Liceum Ogólnoksztalcące im. Tadeusza Kościuszki (Zuzanna Hajduk, Małgorzata Porębski, Amelia Pawlikowska, Alicja Ulidowska)
2. AZS Politechnika Krakowska 1 (Natalia Zakrzewska, Magdalena Kaźmierczak, Sylwia Strzępka, Weronika Brachucy)
3. AZS Politechnika Krakowska 2 (Weronika Polczyńska, Aleksandra Dębska, Marta Bogowska, Julia Majdak)

Bieg VIP-ów:
1. Bartłomiej Zawada
2. Dr hab. inż. Krzysztof Tomczyk, prof. PK
3. Dr hab. inż. Arch. Agnieszka Wójtowicz-Wróbel, prof. PK
4. Joanna Śliwińska

Klasyfikacja służb mundurowych wśród mężczyzn:
1. Szkoła Aspirantów z Krakowa (Grzegorz Kostycz, Rafał Pawelec, Szewczyk Michał, Bartosz Gąsiorek, Mateusz Hurkała)
2. 8 Baza Lotnictwa Transportowego (kpt. Jakub Bal, st. chor. szt. Adam Kucharczyk, st. chor. szt. Fabian Śmitkowski, plt. Marcin Kuźniar, st. chor. Henryk Wiertek)

Klasyfikacja służb mundurowych wśród kobiet:
1. 8 Baza Lotnictwa Transportowego (szer. Izabela Sala, szer. Agnieszka Sala, por. Paulina Ilba, kpt. Aleksandra Woińska-Ważydrąg)

Puchar Prezesa Zarządu Głównego AZS:
1. Zuzanna Hajduk – IV LO im. T. Kościuszki
2. Natalia Zakrzewska – AZS Politechnika Krakowska 1
3. Weronika Polczyńska – AZS Politechnika Krakowska 2

Memoriał im. Piotra Jeża:
1. Patryk Marmon – AZS Politechnika Krakowska 1
2. Grzegorz Kostycz – Szkoła Aspirantów z Krakowa
3. Kpt. Jakub Bal – 8 Baza Lotnictwa Transportowego
 Uczestnicy 44. Biegu Kościuszkowskiego
Młodzież ucząca się – kobiety:
1. IV Liceum Ogólnokszałcące im. Tadeusza Kościuszki (Zuzanna Hajduk, Małgorzata Porębski, Amelia Pawlikowska, Alicja Ulidowska)

Młodzież ucząca się – mężczyźni:
1. IV Liceum Ogólnokszałcące im. Tadeusza Kościuszki (Konrad Mabeja, Mateusz Wąwoźny, Wojtek Zając, Maciej Plebański, Oliwier Płuchowski)
2. Zespół Szkół Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki (Arkadiusz Grabowski, Adrian Kaim, Hubert Wilk, Jakub Dolata, Błażej Pudełek)
3. Zespół z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki 1 (Dominik Dziemba, Dominik Kukiełka, Paweł Kociołek, Antoni Gębura, Tomasz Habaj)

Klasyfikacja krakowskich klubów AZS – kobiety:
1. AZS Politechnika Krakowska 1 (Natalia Zakrzewska, Magdalena Kaźmierczak, Sylwia Strzępka, Weronika Brachucy)
2. AZS Politechnika Krakowska 2 (Weronika Polczyńska, Aleksandra Dębska, Marta Bogowska, Julia Majdak)
3. Uniwersytet Pedagogiczny (Magdalena Suchanowska, Aleksandra Jasińska, Weronika Mazur, Wiktoria Dzianok)

Klasyfikacja krakowskich klubów AZS – mężczyźni:
3. AZS Politechnika Krakowska 2 (Oskar Śliwiński, Wojciech Kolbusz, Kamil Kubaszczyk, Wojciech Cetnarski, Adam Wójcik)

Osoby z niepełnosprawnościami:
1. Akademia Górniczo-Hutnicza (Łukasz Leśny, Gabriela Wolak, Tomasz Tenerowicz, Krzysztof Kordal)
2. Politechnika Krakowska (Angelika Kopeć, Jakub Sztandera, Tomasz Kijas)
3. Uniwersytet Ekonomiczny (Martin Jung + Urszula Stach, Gabriela Wiśniewska, Teresa Krupa, Mateusz Macałka)

Wyścig wystartował punktualnie o godz. 12.00. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, część sportową wydarzenia poprzedziło złożenie kwiatów na Rynku Głównym w miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki, a o godz. 11.45 złożenie kwiatów pod popiersiem patrona PK na dziedzińcu uczelni. W tym roku zwycięzcy sportowej rywalizacji odebrali nagrody w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia”.

(bk)

Fot. Jan Zych