Wspólne badania naukowe i prace rozwojowe, organizacja szkoleń, wykładów otwartych i wizyt technologicznych, projekty dydaktyczne i promocyjne, wsparcie naukowych ekspertów dla ochrony lotniczego dziedzictwa, a także zainicjowanie prac nad uruchomieniem kształcenia w obszarze lotnictwa i astronautyki – to pola współpracy, którą podejmą w ramach podpisanego dziś porozumienia Politechnika Krakowska i Muzeum Lotnictwa Polskiego. Umowę o długofalowej kooperacji sygnowali dziś (5 kwietnia br.) Tomasz Kosecki, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Tomasz Kapecki, prorektor Politechniki Krakowskiej.
 prorektor Politechniki Krakowskiej prof. Tomasz Kapecki i dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Tomasz Kosecki podpisują umowę
Wspólne działania, realizowane będą m.in. w obszarze wiedzy teoretycznej i praktycznej, odpowiadającej profilowi działania wydziałów Politechniki Krakowskiej  zaangażowanych we współpracę, a więc Wydziału Architektury, Inżynierii Lądowej, Mechanicznego oraz Inżynierii Środowiska i Energetyki – mówi dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK. Jak dodaje, pogłębianie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, wspieranie innowacyjności, transferu wiedzy i technologii stanowią podstawowe cele Politechniki Krakowskiej, wpisane w jej statutową misję. – Nasza współpraca z Muzeum Lotnictwa Polskiego dobrze się w tę misję wpisuje – podkreśla prorektor PK.
 
Zgodnie z umową, podpisaną dziś w siedzibie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, eksperci Wydziału Architektury PK zaangażowani będą m.in. w:
  • prowadzenie wspólnych badań naukowych nad lotniczym dziedzictwem architektonicznym, urbanistycznym i krajobrazowym oraz nad budownictwem  zrównoważonym;

  • podejmowanie działań na rzecz  planowania przestrzennego i współpracy w opracowaniu projektów urbanistycznych i architektoniczno-krajobrazowych, dotyczących zagospodarowania i rozwoju terenów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie;

  • inwentaryzacje, studia, projekty i realizacje obiektów i zespołów zieleni oraz projekty urządzenia krajobrazu;

  • „Przestrzenne Muzeum Lotnictwa”, czyli współpracę w projektach badawczych, studialnych, realizacyjnych i promocyjnych dotyczących terenów lotniczych i lotniczych miejsc pamięci poza krakowską siedzibą Muzeum.
 
Wspólne obszary działań specjalistów i studentów Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki  oraz Muzeum dotyczyć będą m.in.:
  • budownictwa, w tym  modernizacji hal wystawienniczych i budynku Muzeum i nawierzchni lotniskowych oraz infrastruktury ruchu pieszego;

  • transportu, w  tym m.in. procesów logistycznych (transport ponadgabarytowych ładunków), zarządzania i optymalizacji wykorzystania przestrzeni magazynowej oraz planowania obsługi komunikacyjnej Muzeum.
 
Naukowcy i studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki zaangażowani będą m.in. w działania służące konserwacji, odbudowie i obsłudze eksponatów i urządzeń muzealnych, pomoc techniczną w zakresie konserwacji i uzupełniania zbiorów, w tym  np. wykonywanie na terenie uczelni elementów konstrukcyjnych zabytkowych samolotów. Współpraca WM z muzealnikami obejmie także projekty dydaktyczne: praktyki studenckie, realizację zajęć dydaktycznych na terenie Muzeum (m.in. z zakresu silników przepływowych czy z wykorzystaniem ekspozycji tłokowych silników spalinowych), stworzenie w muzeum stanowiska dydaktycznego oraz wzajemne korzystanie z zasobów partnerów podczas oficjalnych wizyt gości z innych ośrodków naukowych i muzealnych, krajowych i zagranicznych.
 
prorektor Politechniki Krakowskiej prof. Tomasz Kapecki i dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Tomasz Kosecki podpisują umowęWspółpraca Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki z Muzeum dotyczyć będzie m.in. inicjatywy uruchomienia na PK interdyscyplinarnego kształcenia na kierunku/specjalności „Lotnictwo i astronautyka” z wykorzystaniem warsztatów i samolotów Muzeum oraz przy zaangażowaniu renomowanych wykładowców i praktyków branży lotniczej. Eksperci WIŚiE mogą służyć także wiedzą i doświadczeniem w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii do zaopatrzenia budynków muzeum czy projektowania dla infrastruktury muzealnej  układów wentylacji i klimatyzacji, bazujących na OZE. 
 
Powstałe w 1963 r. Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest zlokalizowane na historycznym lotnisku Rakowice-Czyżyny. Misją Muzeum jest zachowanie dla potomności dziedzictwa polskiego i światowego lotnictwa, opowiadanie o jego fenomenie, kreowanie zainteresowania nauką i techniką oraz wskazywanie pozytywnych wzorców patriotycznych i wychowawczych poprzez upamiętnianie losów i postaw lotników polskich walczących o niepodległość Rzeczpospolitej. Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną, naukową, wydawniczą i konserwatorską. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki jest uznaną, nowoczesną uczelnią techniczną z tradycjami sięgającymi 1945 roku. Jej pracownicy, studenci i absolwenci od ponad 75 lat służą mieszkańcom Krakowa, Małopolski i Polski merytorycznym wsparciem w projektach służących rozwojowi gospodarczemu i tożsamościowemu. Od lat 70. XX wieku Politechnika jest też ważnym członkiem społeczności krakowskiej dzielnicy Czyżyny. Mieszczą się tu Wydziały Mechaniczny oraz Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK z nowoczesnymi laboratoriami uczelni, tu także działają obiekty studenckie, sportowe i kulturalne PK. Kampus Politechniki w Czyżynach sąsiaduje z siedzibą Muzeum Lotnictwa Polskiego.
 
(mas)
 
 
 
Na zdjęciach, podpisanie umowy; od lewej: prorektor Politechniki Krakowskiej prof. Tomasz Kapecki i dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Tomasz Kosecki / fot. Jan Zych