Wystawę na temat praktycznego zastosowania urządzeń do badań energooszczędności budynków organizuje Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego, w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Ekspozycję pod nazwą „Energooszczędny Showroom” można będzie oglądać 28 maja w godzinach od 10.00 do 18.00, w Galerii „Gil” na Politechnice Krakowskiej.

W czasie trwania „Energooszczędnego Showroomu” zaplanowanych jest wiele innych interesujących wydarzeń: prezentacja sprzętu do badań służących weryfikacji poziomu energooszczędności budynków, zwiedzanie laboratoriów Politechniki Krakowskiej, dyskusja panelowa "Budownictwo energooszczędne - moda czy konieczność”,  wystawa projektów budynków energooszczędnych przygotowanych przez studentów Wydziału Architektury PK oraz prezentacja ekologicznego pojazdu dla osób niepełnosprawnych „Buzz”, którego twórcami są studenci Wydziału Mechanicznego PK.

Na wystawie w Galerii „Gil” zaprezentowany zostanie sprzęt badawczy, m.in.: kamery termowizyjne, urządzenia do pomiaru wilgotności, mikroklimatu, jakości powietrza, testu szczelności metodą Blower Door.

Specjalnie z myślą o zwiedzających, MCBE zorganizował dzień otwarty laboratoriów Politechniki Krakowskiej. Będzie możliwość zapoznania się z zasadami działania takich interesujących urządzeń jak: tunel aerodynamiczny, komora klimatyczna czy skaningowy mikroskop elektronowy. Ponadto będzie można zwiedzić laboratoria: przetwórstwa materiałów polimerowych, analizy termicznej, techniki cieplnej oraz zintegrowanych systemów sterowania.

Doskonałą okazją do wymiany poglądów oraz zaprezentowaniem wiedzy i praktycznych zastosowań w zakresie budownictwa niskoenergetycznego będzie dyskusja panelowa "Budownictwo energooszczędne - moda czy konieczność" w sali konferencyjnej Galerii „Gil”.

W dyskusji wezmą udział: wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela, prorektor ds. nauki PK prof. dr hab. inż. Jan Kazior, dyrektor Instytutu Projektowania Budowlanego PK prof. dr inż. arch. Wacław Celadyn, kierownik Pracowni Projektowania Architektury Krajobrazu PK dr inż. arch. Marcin Furtak, kierownik Pracowni Urządzeń i Systemów Elektroenergetycznych dr inż. Jerzy Szczepanik, dr inż. Kazimierz Wojtas z Katedry Ogrzewnictwa, Wentylacji, Klimatyzacji i Chłodnictwa oraz mgr Zofia Gródek-Szostak z Centrum Transferu Technologii.

Debata rozpocznie się o godzinie 10.00. Wstęp wolny.

Do pobrania: Szczegółowy program „Energooszczędnego Showroomu”.