Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki naboru kolejnej edycji programu „Welcome to Poland”, wspierającego polskie uczelnie w tym, by stały się bardziej przyjazne dla zagranicznych studentów, których liczba w ostatnich latach stale wzrasta. Finansowanie w ramach „Welcome to Poland” zyskało 35 projektów ze szkół wyższych z całego kraju. Jest wśród nich projekt z Politechniki Krakowskiej pn. „MATBUD'2023 – Rozwijanie międzynarodowej współpracy naukowej w zakresie inżynierii materiałów budowlanych”, który zrealizują wspólnie Wydział Inżynierii Lądowej i Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki.

Misją Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej jest wspieranie wymiany akademickiej i współpracy międzynarodowej w celu wzmocnienia potencjału polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Polityka na rzecz wsparcia mobilności akademickiej oraz projakościowego umiędzynarodowienia oferty polskich uczelni prowadzona jest m.in. przez realizację programów adresowanych do studentów i kadry naukowej z Polski i zagranicy. Jednym z nich jest program „Welcome to Poland”, którego celem jest wsparcie zdolności instytucjonalnej uczelni posiadających Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego oraz jednostek naukowych prowadzących kształcenie w obszarze obsługi zagranicznych studentów, doktorantów i kadry akademickiej. Do tej pory z programu „Welcome to Poland” dofinansowano ponad 130 projektów realizowanych przez uczelnie i jednostki naukowe z całej Polski.
Wśród projektów, które uzyskały finansowanie w rozstrzygniętej edycji programu „Welcome to Poland”, znalazła się inicjatywa z PK pn. „MATBUD'2023 – Rozwijanie międzynarodowej współpracy naukowej w zakresie inżynierii materiałów budowlanych”. Liderem przedsięwzięcia jest Wydział Inżynierii Lądowej (Katedra Inżynierii Materiałów Budowlanych), a udział w nim bierze także zespół z Katedry Inżynierii Materiałowej Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Wspomniane wydziały współpracują ze sobą w ramach interdyscyplinarnego zespołu GEOMAT, którym kieruje dr inż. Kinga Korniejenko.

– Chcemy przyczynić się naszymi działaniami do stworzenia na Politechnice Krakowskiej środowiska przyjaznego internacjonalizacji nauki, w szczególności ułatwienie studentom i kadrze wizytującej komunikacji z personelem uczelni, w tym zrozumienie zagadnień i potrzeb związanych z odmiennością kulturową osób wizytujących – mówi prof. Izabela Hager, kierownik projektu „Welcome to Poland” i przewodnicząca Komitetu Naukowego konferencji MATBUD. – Dążymy też do zapewnienia wysokiego stopnia internacjonalizacji realizowanego cyklicznie wydarzenia poprzez pozyskanie współorganizatora konferencji z zagranicy. Warto wspomnieć, iż podczas IX edycji konferencji w 2020 r. udział wygłoszonych referatów autorów zagranicznych wyniósł 59 proc. Ten współczynnik z każdą odsłoną wydarzenia wzrasta – dodaje prof. Hager.
Realizacja projektu „MATBUD'2023 – Rozwijanie międzynarodowej współpracy naukowej w zakresie inżynierii materiałów budowlanych” rozpocznie się 1 maja br.
Listę projektów, które otrzymały dofinansowanie w programie „Welcome to Poland” można znaleźć tutaj.
(bk)