W środę 18 maja 2022 r. w murach Politechniki Krakowskiej odbędzie się niezwykły koncert „Krzysztof Penderecki in memoriam”. W Sali Senackiej zabrzmią m.in. I Kwartet smyczkowy i III Kwartet smyczkowy mistrza Pendereckiego w wykonaniu Kwartetu Dafô, jednego z najwybitniejszych wykonawców polskiej muzyki kameralnej. Koncert będzie pożegnalnym hołdem złożonym przez społeczność Politechniki zmarłemu w 2020 r. kompozytorowi oraz nawiązaniem do majowej rocznicy jego wizyty na PK i koncertu z 2013 r. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęła Elżbieta Penderecka, żona kompozytora i prezes zarządu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. 
 
Plakat koncertu Penderecki in memoriam8 maja 2013 r., z okazji jubileuszu 80. urodzin Maestro Krzysztofa Pendereckiego, na Politechnice Krakowskiej odbyło się wyjątkowe spotkanie z Mistrzem i Jego muzyką pt. „Od eksperymentu do Wielkiej Syntezy”. Zabrzmiały wówczas utwory Polymorphia na 48 instrumentów smyczkowych (1961), Capriccio na obój i 11 instrumentów smyczkowych (1964) oraz III Kwartet smyczkowy (2008). W środę 18 maja 2022 r. w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej ponownie zabrzmi muzyka Krzysztofa Pendereckiego. – Są przeżycia, które pozostają na zawsze w nas jako część bogactwa wewnętrznego. Spotkanie z Maestro Pendereckim i jego muzyką do takich właśnie przeżyć należy. Koncertem upamiętniamy postać wielkiego kompozytora i wspominamy spotkanie w murach naszej uczelni – mówi pomysłodawca środowego koncertu, dr hab. Piotr Romańczyk, prof. PK. Koncert, podobnie jak ten przed 9 laty, odbywa się w ramach unikatowego na polskich uczelniach  dla uczelni technicznej przedmiotu w programie studiów technicznych pn. „Muzyczny kanon chemika. Patronat nad wydarzeniem objął rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz.
 
W wykonaniu Kwartetu Dafô usłyszymy dwie kompozycje Krzysztofa Pendereckiego. Pierwsza to awangardowy, sonorystyczny I Kwartet z 1960 roku, w którym zasadniczą rolę formotwórczą pełnią niekonwencjonalna artykulacja i dynamika. Inspiracją dla kompozytora była muzyka elektroakustyczna tworzona w latach 50. w radiowych studiach eksperymentalnych. Drugą kompozycją jest III Kwartet (2008) – jednoczęściowe, osobiste dzieło, opatrzone podtytułem Kartki z niezapisanego dziennika, będące podsumowaniem półwiecza kompozytorskich doświadczeń. Koncert zwieńczy wczesna kompozycja Antona Weberna – liryczne Langsamer Satz („wolna część”, 1905) – tłumaczy Piotr Romańczyk, prof. PK.
 
Kwartet Dafô należy do najwybitniejszych wykonawców polskiej muzyki kameralnej. Powstał w 1993 r. i był wówczas pierwszym w Polsce żeńskim kwartetem smyczkowym. Tworzą go Justyna Duda (I skrzypce), Danuta Augustyn (II skrzypce), Aneta Dumanowska (altówka), Anna Armatys (wiolonczela) – absolwentki krakowskiej Akademii Muzycznej. W 2000 r. zespół uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie mistrzowskiej. Kwartet Dafô współpracował z najwybitniejszymi współczesnymi kompozytorami: Krzysztofem Pendereckim, Krzysztofem Meyerem, Pawłem Mykietynem, Markiem Stachowskim, Hanną Kulenty, Krystyną Moszumańską-Nazar, Pawłem Szymańskim, Johnem Kingiem. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. kilku Nagród Muzycznych „Fryderyki”, przyznawanych przez Akademię Fonograficzną: w 1999 i 2002 r. za płyty „Polskie kwartety smyczkowe XX wieku. Część I i II” (PWM/DUX), w 2009 r. za płytę ze swoim udziałem pt. „Speechless Song” z muzyką Pawła Mykietyna (PWA) oraz w 2012 r. za krążek CD/DVD „Łukaszewski & Bembinow. Kolędy i Pastorałki” (DUX). Dafô zdobył także nagrodę „Supersonic Pizzicato” za płytę „Penderecki. String Quartets, String Trio, Clarinet Quartet” (DUX), a nagranie płytowe III Kwartetu smyczkowego „…pieśni śpiewają” H.M. Góreckiego (DUX) zostało wyróżnione przez brytyjski magazyn „Gramophone”, MusicWeb International, portal muzyczny Pizzicato, francuski magazyn „Classica” oraz nominacją Fryderyk 2019.
 
Dzieła wielkich mistrzów brzmią na Politechnice Krakowskiej regularnie od 2011 r. dzięki unikatowemu w programie inżynierskiego kształcenia przedmiotowi pn. „Muzyczny kanon chemika”. Interdyscyplinarne zajęcia na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK prowadzą dr hab. Piotr Romańczyk, prof. PK i dr. inż. Stefan Kurek, melomani i pracownicy naukowi PK, przy współpracy nauczycieli akademickich innych uczelni (m.in. dr hab. Danuty Augustyn, skrzypaczki i profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dr. Stanisława Bromboszcza, pianisty i kompozytora z Akademii Muzycznej w Katowicach). Celem przedmiotu, oprócz przedstawienia relacji między muzyką i nauką, jest kształtowanie wrażliwości i świadomości muzycznej przyszłych absolwentów uczelni technicznej. – W trakcie zajęć studenci słuchają kompozycji należących do kanonu muzyki poważnej, zapoznają się z elementami estetyki muzycznej oraz uczestniczą w koncertach kameralnych i spotkaniach z wybitnymi instrumentalistami i pedagogami – mówi prof. Romańczyk. 
 
W środowym wydarzeniu wezmą udział władze uczelni z rektorem prof. Andrzejem Białkiewiczem na czele, pracownicy i studenci PK. Gościem honorowym koncertu ma być Elżbieta Penderecka, żona kompozytora i prezes zarządu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. Ze względu na niewielką powierzchnię Sali Senackiej, wstęp na koncert za zaproszeniami.
 
18 maja 2022 r., godz. 16.00, Sala Senacka Politechniki Krakowskiej, ul. Warszawska 24
 
Koncert „Krzysztof Penderecki in memoriam” (1933-2020) w wykonaniu Kwartetu smyczkowego Dafô
 
Program: 

Krzysztof Penderecki (1933-2020)
I Kwartet smyczkowy (1960)
III Kwartet smyczkowy „Kartki z niezapisanego dziennika” (2008)

Anton Webern (1883-1945)
Langsamer Satz (1905)

Prowadzenie: dr hab. Piotr Romańczyk, prof. PK
 
 
 (m, pr)