Drukuj
 
 
Plakat zapraszający na wykład prof. Oliynyk19 maja o godz. 15.00 w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” przy ul. Warszawskiej 24 odbędzie się wykład prof. Oleny Oliynyk z Narodowej Akademii Sztuki i Architektury w Kijowie. Wystąpienie nosi tytuł „Problems of renovation of Ukrainian cities after the 2022 Liberation War”. Wykład ma charakter otwarty. Zostanie przeprowadzony w języku angielskim. Wydarzenie organizuje Katedra Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. 
 
Olena Oliynyk jest profesorem wizytującym na Wydziale Architektury PK, architektką i urbanistką, doktorem architektury i profesorem nadzwyczajnym Wydziału Architektury Narodowej Akademii Sztuki i Architektury w Kijowie na Ukrainie. Jest również wiceprzewodniczącą Narodowego Związku Architektów Ukrainy, członkiem korespondentem Ukraińskiej Akademii Architektury, członkinią ICOMOS (UNESCO) i Komisji Edukacji Architektonicznej UIA. Jej praca obejmuje projektowanie i badania zarówno w skali architektonicznej, jak i urbanistycznej. Obecnie koncentruje się na przestrzeniach miejskich, ochronie dziedzictwa i rozwoju miast historycznych. 
 
Prof. Olena Oliynyk jest autorką ponad 20 projektów urbanistycznych obejmujących rewitalizację historycznych centrów miast Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Zielonego Przylądka; projektowała wiele budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Przez 15 lat była redaktorem i autorką tekstów o architekturze i designie „Architektura i Prestiż”. Autorka trzech podręczników: „Teorie i koncepcje projektowania”, „Zasady projektowania wnętrz” i „Projektowanie przestrzeni miejskich”. Opublikowała siedem monografii i ponad 150 artykułów.