8 czerwca podczas 87. sesji Rady Miasta Krakowa, rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz odebrał z rąk prezesa Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa S.A. Piotra Ziętary statuetkę przyznaną uczelni z okazji 120. rocznicy uruchomienia wodociągu bielańskiego.

Wodociągi Miasta Krakowa to największe w Małopolsce przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, obsługujące ponad milion użytkowników. Spółka zarządza 2280 km sieci wodociągowej i 1935 km kanalizacyjnej. Ponadto, odpowiada za dwa zakłady oczyszczania ścieków, pięć lokalnych oczyszczalni, jedną stację termicznej utylizacji osadów, 47 zbiorników wodociągowych, 24 hydrofornie, trzy przepompownie wodociągowe i 77
ścieków, a także dwie stacje zlewcze. Krakowska woda uważana jest za drugą na świecie pod względem jakości, tuż za tą dystrybuowaną w Singapurze.

14 lutego 1901 r. powstało przedsiębiorstwo Wodociąg Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa. Zakład Uzdatniania Wody czerpał wodę ze złóż wodonośnych w rejonie Bielan, ujmowaną przez 20 wierconych studzien na lewym brzegu Wisły. Długość ówczesnej sieci wodociągowej wynosiła 81 km, a wodę doprowadzano do 206 domowych urządzeń wodociągowych, przy liczbie ludności miasta sięgającej około 85 tys. W 1935 r. powołano przedsiębiorstwo Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. W 1951 r. powstało państwowe Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie, które w 1994 r. przekształcono w spółkę pod nazwą Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A.
Politechnika Krakowska współpracuje z miejskim przedsiębiorstwem wodociągowym od wielu lat. W zagadnieniach dotyczących zakresu działania spółki Wodociągi Miasta Krakowa, specjalizuje się przede wszystkim Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki i działająca w jego strukturze Katedra Wodociągów, Kanalizacji i Monitoringu Środowiska. Katedra zajmuje się problemami zaopatrzenia w wodę, usuwania i unieszkodliwiania ścieków i odpadów, monitoringu i ochrony zasobów wodnych. Jest przygotowana do wykonywania prac o charakterze naukowo-badawczym, technicznym, ekspertyz i opracowań studialnych w zakresie: ujęć wody, pompowni, zbiorników wody czystej i surowej, sieci i instalacji wodociągowych oraz przesyłu wody; sieci i instalacji kanalizacyjnych, zbiorników retencyjnych, przelewów burzowych, syfonów, pompowni kanalizacyjnych; badań niezawodności urządzeń, obiektów oraz systemów wodociągowych i kanalizacyjnych wraz z optymalizacją ich działania; badań symulacyjnych i eksploatacyjnych funkcjonowania systemów zaopatrzenia w wodę; projektowania stref ochronnych ujęć wody powierzchniowej, zapobiegania i badania skutków zanieczyszczeń obszarowych, opracowywania ocen oddziaływania na środowisko; usuwania, utylizacji i składowania odpadów; oczyszczania wody i ścieków, przeróbki osadów ściekowych, odnowy wody ze ścieków do ponownego wykorzystania w przemyśle, prac analitycznych; pomiarów poziomu zanieczyszczenia świetlnego i identyfikacji jego źródeł.
(bk)
Fot. Jan Zych