Takich gości Politechnika Krakowska jeszcze nie miała. W piątek 10 czerwca – na zaproszenie Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Krakowskiej – na kampus główny uczelni przy ul. Warszawskiej 24 w godz. 12.00-16.00 zawitają alpaki i kozy z mini zoo Jeziorkowo. Wydarzenie „Alpaki na PK” to część ogólnopolskiej akcji NZS „Studenci dla zdrowia”. W jej ramach żacy PK już zimą morsowali, potem podczas „Silent disco” poznawali zalety muzykoterapii, a teraz będą mogli spotkać się ze zwierzakami i ich opiekunami, by dowiedzieć się więcej o magicznych właściwościach zooterapii. – Tą akcją chcemy zwrócić uwagę na ważny problem studenckiego zdrowia, i fizycznego, i psychicznego. Pokazać, że z problemami zdrowotnymi nie musimy zostawać sami, jest wiele form wsparcia, także naturalnych, o których każdy młody człowiek może pomyśleć. Zwrócenie się o pomoc w sytuacji życiowych trudności nie jest wyrazem słabości, ale prawem każdego z nas – mówi Maksymilian Pach z NZS PK, koordynator akcji „Alpaki na PK”.
 
Plakat akcji "Alpaki na PK"W piątek 10 czerwca na kampusie głównym uczelni  pojawią się alpaki i kozy z Jeziorkowa, krakowskiego gospodarstwa i mini zoo (z ul. Ciekowiec 50), które zajmuje się m.in. alpakoterapią. Zwierzaki i ich opiekunowie będą czekać na studentów w godz. 12.00-16.00 obok budynku biblioteki na kampusie przy ul. Warszawskiej 24. – Będzie się można przytulić do alpak, pogłaskać kozy, zrobić sobie z nimi zdjęcie. Ich opiekunowie opowiedzą o zaletach zdrowego stylu życia i zbawiennego wpływu kontaktu ze zwierzętami na zdrowie i nastrój człowieka – mówi Maksymilian Pach. Studenci liczą, że w akcji nie przeszkodzi zmienna pogoda…
 
Zalety zooterapii jako metody wspomagającej inne formy terapii, są znane i potwierdzone praktyką. Zooterapia w swoich różnych formach (w Jeziorkowie dostępne są m.in. alpakoterapia, dogoterapia, felinoterapia (koty), awiterapia (ptaki), bowiterapia (kozy), rodoterapia (świnki morskie) wspomaga wszechstronny rozwój, daje pozytywne emocje, motywuje do aktywności ruchowej oraz poznawczej podczas kontaktu ze zwierzętami. – Towarzystwo zwierząt, przede wszystkim roślinożerców, ma odprężające, kojące, regenerujące, motywujące i inspirujące działanie na każdego człowieka, dorosłego i dziecka, chorego i zdrowego – podkreślają twórcy Jeziorkowa na swojej stronie. Jak wymieniają, zooterapia wpływa pozytywnie także na rozwój komunikacji werbalnej i pozawerbalnej, rozwój relacji społecznych w grupie. W szczególności polecana jest dla osób z nerwicą, zaburzeniami lękowymi i depresją, autyzmem, ADHD, zespołem Downa. Wspomaga rozwój dzieci i dorosłych, którzy mają problemy emocjonalne. Wspiera osoby doświadczone trudnościami życiowymi, załamaniami nerwowymi bądź stresami. 
 
Problem ze zdrowiem młodych ludzi, zwłaszcza psychicznym oraz dostępem do specjalistycznej pomocy (zwłaszcza psychologicznej i psychiatrycznej) nasilił się w ostatnich latach, pogłębiła go dodatkowo pandemia. Uwagę zwróciły na to m.in. raporty Rzecznika Praw Pacjenta z 2020 r. oraz „Zdrowie psychiczne studentów”, opracowany w 2021 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Studentów i Absolwentów Psychologii. 
 
Na Politechnice Krakowskiej wsparciem psychologicznym służy studentom Akademicki Punkt Konsultacji Psychologiczno-Pedagogicznych (przy Centrum Pedagogiki i Psychologii PK) oraz powołane w maju tego roku Centrum Wsparcia Społeczności Akademickiej PK.
 
Informacje o wydarzeniu „Alpaki na PK!” na Facebooku
 
(mas)