Drukuj

 

 

Studentka Politechniki Krakowskiej Zlata Hrabtsevich została zwyciężczynią konkursu „Dom z klimatem” – na najlepszy projekt proklimatycznego domu. Jury konkursu, organizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, doceniło jej projekt pn. „Modest House” m.in. za połączenie wysokiej jakości architektonicznej z najpełniejszą odpowiedzią na wymagania konkursowe, dotyczące wpływu domu na środowisko. Ponadto nagrody specjalne, w postaci zagranicznych wyjazdów studyjnych, trafiły do czwórki kolejnych studentów architektury PK: Barbary Jamróz, Karoliny Srebro, Dominiki Cieplak i Kamila Federygi.

 


Domzklimatem3Konkurs architektoniczny na projekt proklimatycznego domu odbył się w ramach prowadzonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska programu „Dom z klimatem. Jego pomysłodawcy tłumaczą wymagania konkursowe: „Dom z klimatem” to dom, który generuje oszczędności dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, nie zanieczyszcza powietrza, bo jest ogrzewany ekologicznym źródłem ciepła, a także zbiera deszczówkę z terenu całej posesji. „Dom z klimatem” to również dom wykonany z naturalnych, w pełni odnawialnych surowców”. Celem konkursu było poszerzanie wiedzy o budownictwie ekologicznym i przyjaznym klimatowi wśród studentów i dyplomantów kierunków związanych z architekturą i budownictwem. Za organizację konkursu odpowiadały Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

 

Laureatką I nagrody w konkursie została studentka III roku architektury Politechniki Krakowskiej Zlata Hrabtsevich. Jak oceniło jury, jej projekt pn. „Modest House” pokazuje, że „dobrą architekturę, zdrowe i wygodne miejsce do mieszkania i pozytywny wpływ na środowisko można pięknie łączyć”. Praca studentki Wydziału Architektury PK to pomysł na drewniany dom, uzupełniający istniejącą intensywną miejską zabudowę jednorodzinną. Nowoczesna konstrukcja drewniana redukuje ślad węglowy w cyklu życia budynku. Ponadstandardowa efektywność energetyczna osiągnięta została dzięki bardzo dobrym parametrom izolacyjności przegród zewnętrznych i rozwiązaniom detali budowlanych, redukującym mostki termiczne. Rozplanowanie przeszkleń pozwala na pasywne wykorzystanie energii słonecznej w sezonie grzewczym, a zastosowane środki architektoniczne chronią pomieszczenia przed przegrzewaniem latem, eliminując potrzebę aktywnego chłodzenia. Niskotemperaturowy system grzewczy będzie dobrze współpracował z gruntową pompą ciepła oraz instalacją fotowoltaiczną. Projektanttka pomysłała też o rozwiązaniach, wspomagających bioróżnorodność w postaci budek dla ptaków, zintegrowanych w ścianie zewnętrznej.


Wśród laureatów konkursu „Dom z klimatem”, wyróżnionych nagrodami specjalnymi, znalazło się ponadto czworo studentów PK: Barbara Jamróz, Karolina Srebro (obie na III roku architektury na Wydziale Architektury PK) oraz Dominika Cieplak i Kamil Federyga, studenci I roku studiów II stopnia WA PK.


Zwycięzcy konkursu otrzymali w nagrodę wyjazd studyjny, związany z tematyką konkursu oraz nagrody rzeczowe: rower, hulajnogę elektryczną i smartwatcha za zajęcie odpowiednio 1, 2 i 3 miejsca. Laureaci nagród specjalnych wyjadą na zagraniczne wyjazdy studyjne.

 

(mas, domzklimatem.gov.pl)

 

Na zdjęciu: projekt „Modest House”, autorka: Zlata Hrabtsevich / gafika za www.domzklimatem.gov.pl