Politechnika Krakowska otrzymała decyzje Ministerstwa Edukacji i Nauki w zakresie ewaluacji działalności naukowej w ośmiu dyscyplinach uprawianych na uczelni. Wyniki jednoznacznie wskazują na bardzo wysoki poziom działalności naukowej prowadzonej na PK. W siedmiu dyscyplinach: architektura i urbanistyka; automatyka, elektronika i elektrotechnika; inżynieria chemiczna; inżynieria lądowa i transport; inżynieria materiałowa; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, uczelni przyznano kategorię naukową A, zaś w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja – także wysoką – kategorię B+. Politechnika Krakowska wypada też znakomicie na tle innych polskich uczelni technicznych, na których uprawiane są te same dyscypliny naukowe, co na PK.

W 2022 r. ewaluację przeprowadzono według całkowicie innych zasad niż poprzednio. Oceniana była jakość działalności naukowej w ramach dyscyplin uprawianych w danym podmiocie, a nie jednostki naukowe (wydziały) uczelni, tak jak to miało miejsce dotychczas. Ponadto wzięto pod uwagę indywidualne osiągnięcia pracowników reprezentujących konkretną dyscyplinę. Od przyznanych kategorii naukowych zależą uprawnienia do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni i tytułów oraz kwota subwencji, które jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa.

Budynek główny PK od strony ul. Warszawskiej. Przed budynkiem flagi ośmiu wydziałów uczelni

Ewaluację jakości działalności naukowej przeprowadziła Komisja Ewaluacji Nauki, będąca organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki. Podstawowymi kryteriami branymi pod uwagę podczas oceny były: poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności naukowej (kryterium I), efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych (kryterium II), wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki (kryterium III).

Tabela z kategoriami naukowymi przyznanymi dyscyplinom uprawianym na PKOcena poziomu naukowego w ramach I kryterium dotyczy artykułów naukowych (zarówno tych z wykazu, jak i spoza wykazu), monografii, redakcji monografii i autorstwa rozdziałów w monografiach (tych z wykazu, jak i spoza wykazu), a także przyznanych patentów na wynalazki. Efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych (kryterium II) ocenia się na podstawie wysokości środków pozyskanych na projekty badawcze w ramach konkursów organizowanych przez instytucje unijne, zagraniczne, NCBR, NCN. W kryterium tym brano pod uwagę również komercjalizację wyników badań lub prac rozwojowych, a także prace naukowe realizowane na zlecenie podmiotów spoza sektora szkolnictwa wyższego i nauki. Ocenę wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki (kryterium III) przeprowadzono na podstawie opisów udowadniających związek między badaniami a funkcjonowaniem administracji, ochroną zdrowia, kulturą itp. Przy ocenie tego kryterium uwzględniono tzw. studium indywidualnych przypadków, które pozwala na rzetelny pomiar i ocenę wspomnianego wpływu.

Otrzymane z Ministerstwa Edukacji i Nauki decyzje dotyczące oceny poszczególnych dyscyplin naukowych uprawianych na Politechnice, wskazują na wysoki poziom prowadzonych tu badań. Minister przyznał PK kategorię naukową A w dyscyplinach: architektura i urbanistyka; automatyka, elektronika i elektrotechnika; inżynieria chemiczna; inżynieria lądowa i transport; inżynieria materiałowa; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. W dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja Politechnika otrzymała kategorię B+.

W wyniku reform przeprowadzonych w ostatnich latach na Politechnice Krakowskiej, a dostosowujących kluczowe obszary działalności uczelni do nowej ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, przyjęto, że główna część działalności badawczej pracowników uczelni koncentrować się będzie wokół ośmiu dyscyplin naukowych. Dzięki temu możliwe było oparcie struktury PK na wydziałach skupionych wokół dyscyplin. Już 1 października 2019 r. powołano Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki oraz rozszerzono profil działania dwóch innych wydziałów – Inżynierii Środowiska i Energetyki, a także Informatyki i Telekomunikacji.

(bk)

Fot. Jan Zych