Dr hab. inż. Maria Kurańska, prof. PK z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej znalazła się w gronie piętnastu finalistów Nagród Naukowych „Polityki” – programu stypendialnego Fundacji Tygodnika „Polityka”, skierowanego do młodych naukowców. W tegorocznej, 22. edycji konkursu, wpłynęło blisko 300 zgłoszeń. 16 października poznamy laureatów.
Fundacja Tygodnika „Polityka” od 2001 r. prowadzi swój program stypendialny. Od 2011 r. funkcjonuje on pn. Nagród Naukowych „Polityki” (wcześniej – program „Zostańcie z nami!”). Poprzez akcję prowadzoną na łamach tygodnika, redakcja „Polityki” stara się promować wartościowy wzór kariery na przekór popkulturowym trendom, kładąc szczególny nacisk na intelekt i pracowitość. Spośród setek kandydatur, co roku Kapituła Profesorska – zasiadają w niej wybitni przedstawiciele nauki, kultury i sztuki – wyłania piętnaście osób w pięciu kategoriach: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, techniczne i nauki o życiu. Pięciu laureatów wskazanych przez Kapitułę Obywatelską, składającą się z osób mocno zaangażowanych w życie obywatelskie, otrzymuje Nagrodę Naukową – stypendia w wysokości 15 tys. zł. Przewidziano również dziesięć nagród finałowych po 5 tys. zł. Grono naukowców wyróżnionych w konkursie „Polityki” liczy już 362 osoby.
Dr hab. inż. Maria Kurańska, prof. PK (na zdjęciu / fot. archiwum prywatne) z Katedry Chemii i Technologii Polimerów Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej znalazła się w kategorii nauki techniczne obok dr hab. inż. Żanety Świderskiej-Chadaj (Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej) i dr inż. arch. Anny Miśniakiewicz (Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej).
Maria Kurańska ukończyła studia na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej na kierunku technologia chemiczna. W 2010 r. uzyskała tytuł magistra inżyniera (praca dyplomowa pt. „Spienione kompozyty poliuretanowe z włóknami naturalnymi”, promotor: prof. dr hab. inż. Aleksander Prociak). W 2014 r. obroniła pracę doktorską „Porowate materiały poliuretanowe z udziałem surowców naturalnych” (promotor: prof. Aleksander Prociak). W takcie studiów doktoranckich dwukrotnie nagradzana „Stypendium naukowym dla młodych doktorów Politechniki Krakowskiej”. Była też stypendystką programu „Doctus – Małopolski Fundusz Stypendialny dla doktorantów”. Odbyła dwa trzymiesięczne staże zagraniczne w Latvian State Institute of Wood Chemistry w Rydze. W związku z udziałem w międzynarodowym projekcie, realizowanym w latach 2013-2016, przebywała na miesięcznym stażu naukowym na National University of Mar del Plata w Argentynie.
W 2014 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta w Katedrze Chemii i Technologii Polimerów. Od 2017 r. pracuje tam na stanowisku adiunkta naukowo-dydaktycznego. W październiku 2021 r. Rada Naukowa Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK podjęła uchwałę w sprawie nadania Marii Kurańskiej stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria chemiczna (osiągnięcie naukowe: „Recykling chemiczny oleju posmażalniczego i zastosowanie hydroksylowych pochodnych oleju odpadowego do wytwarzania pianek poliuretanowych o strukturze otwarto- i zamkniętokomórkowej”).
Główne kierunki badań realizowanych przez dr hab. inż. Marię Kurańską, prof. PK dotyczą otrzymywania i badania właściwości kompozytów poliuretanowych z udziałem napełniaczy pochodzenia naturalnego oraz pianek poliuretanowych na bazie polioli syntezowanych z olejów roślinnych, w tym także zużytych olejów posmażalniczych. Badaczka opublikowała ponad 50 prac naukowych. W swoim dorobku ma ponadto współudział w kilku monografiach naukowych. Uczestniczyła w 11 projektach realizowanych w ramach programów badawczych krajowych i międzynarodowych.
Prof. Maria Kurańska wielokrotnie była doceniana za swoją działalność naukową, m.in. w 2018 r. otrzymała wyróżnienie specjalne w 9. edycji konkursu „Innowacja jest Kobietą”. Została również wyróżniona przez tygodnik „Wysokie obcasy” i znalazła się na liście pięćdziesięciu kobiet, które zmieniają świat na lepsze. Jest laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii „Naukowiec Przyszłości”. W 2021 r. zdobyła nagrodę internautów w plebiscycie organizowanym przez markę Lirene pn. „Kobieta. Innowacja. Natura. Eko-innowacje dla lepszego jutra”. Jest laureatką Nagrody Rektora PK dla najmłodszego wypromowanego doktora (2014 r.) oraz Nagrody Rektora PK dla najmłodszego wypromowanego doktora habilitowanego (2021 r.).
Więcej informacji o finalistach Nagród Naukowych „Polityki”: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/nagrodynaukowe
(bk)