Plakat wydarzenia16 września – zgodnie z tradycją – rozpoczął się Europejski Tydzień Mobilności (dawniej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu). Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu. Różne inicjatywy w ramach Tygodnia potrwają do 22 września. W obchody włącza się też Politechnika Krakowska, która udostępni swój symulator tramwaju. 
 
Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie Dzień bez samochodu (22 września). Tego właśnie dnia w godz. od 13.00 do 17.00 Politechnika Krakowska udostępni wszystkim zainteresowanym symulator tramwaju NGT6. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w prowadzeniu tramwaju po wirtualnym mieście, porozmawiać z wykwalifikowanymi instruktorami na temat jazdy tramwajami oraz poznać obowiązujące przepisy związane z ruchem drogowym w odniesieniu do tramwajów. 
 
Działający na Politechnice Krakowskiej pierwszy polski symulator tramwaju NGT6, który powstał na Wydziale Mechanicznym, stanowi wyjątkowe laboratorium badawczo-dydaktyczne, które składa się z wiernie odzwierciedlonej kabiny tramwaju, układu projekcji scenerii jazdy, stanowiska instruktażowego oraz specjalnego programu symulacji jazdy. Podczas wirtualnej przejażdżki można zasymulować wszelkie możliwe niespodzianki, zdarzające się prowadzącym pojazd, jak śliskie tory, wtargnięcie pieszego lub samochodu na drogę, awaria tramwaju. Projekt jest ciągle rozwijany, dodawane są nowe funkcje i elementy oprogramowania. Od 2021 r. symulator tramwaju wspomaga szkolenie kandydatów na motorniczych krakowskiego MPK.
 
Więcej na temat symulatora i jego lokalizacji można przeczytać na stronie: https://m8.mech.pk.edu.pl/symulator 
 
(bk)