Muzycy – działającej pod patronatem Politechniki Krakowskiej – Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej wzięli udział w 58. edycji międzynarodowego festiwalu Euro Musiktage, który w dniach 9-11 września odbywał się w niemieckim Bösel (Dolna Saksonia). Zespół z Krakowa pod dyrekcją Wiesława Olejniczaka zdobył w konkursie tytuł „Zwei Sieger” (Drugiego Zwycięzcy). 
 
Muzycy KOS podczas festiwalu w NiemczechPodczas Festiwalu Euro Musiktage, Krakowska Orkiestra Staromiejska zaprezentowała widowni m.in. program złożony z muzyki rozrywkowej. 11 września odbywały się przesłuchania konkursowe. KOS uczestniczyła w nich w grupie orkiestr z instrumentami akustycznymi. Tego samego dnia ulicami Bösel przeszła uroczysta parada aż 24 festiwalowych zespołów, zaś popołudniu ogłoszono wyniki festiwalowej rywalizacji. Krakowska Orkiestra Staromiejska została uhonorowana pucharem „Zwei Sieger”, a więc Drugiego Zwycięzcy.
 Muzycy KOS podczas festiwalu w Niemczech
Działająca pod patronatem PK, Krakowska Orkiestra Staromiejska została założona w 1988 r. przez mgr. Wiesława Olejniczaka. KOS jest zespołem o bigbandowym brzmieniu, który z sukcesami bierze udział w imprezach, konkursach i festiwalach muzycznych oraz w międzynarodowych projektach artystycznych. Orkiestra koncertowała wielokrotnie w Austrii, Bułgarii, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Włoszech, na Ukrainie, Słowacji i Węgrzech. Muzycy uświetniają też uroczystości odbywające się na Politechnice Krakowskiej. 
 
W roku 2018, świętująca jubileusz trzydziestolecia Orkiestra otrzymała nagrodę „Polonia Minor”, która przyznawana jest przez samorząd województwa małopolskiego za budowanie potencjału kulturalnego oraz wytrwałą pracę na rzecz Małopolski i jej mieszkańców. 
 
Strona internetowa KOS: smkos.pl
 
(bk)
 
 
Na zdjęciach, muzycy KOS podczas festiwalu w Niemczech / fot. Krzysztof Kabaj, Wiesław Olejniczak