Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska – jednostka uczelni, która m.in. wspiera proces komercjalizacji wyników badań naukowców z PK oraz współpracę świata nauki z przedsiębiorcami, a także realizuje krajowe i międzynarodowe programy związane z rozwojem nauki i podniesieniem konkurencyjności regionalnych przedsiębiorstw – obchodzi w tym roku 25-lecie działalności. Jedną z form świętowania będzie konferencja „Partnerstwo dla Innowacji”, podczas której zostaną zaprezentowane wybrane technologie opracowane na Politechnice. Wydarzenie, współorganizowane przez Amerykańską Izbę Handlową AmCham i Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie, odbędzie się już 29 września w Galeriach GIL i Kotłownia. 
 
Wsparcie dla blisko 2 500 małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie innowacji i wejścia na rynki międzynarodowe, 197 podpisanych umów, wiele działań, które doprowadziły do skutecznej komercjalizacji wyników badań pracowników naukowych Politechniki Krakowskiej oraz wsparcie merytoryczne w kwestiach przedsiębiorczości i współpracy z przemysłem w procesie przygotowania aplikacji konkursowych – to tylko fragment dorobku CTT w minionych 25 latach. Centrum Transferu Technologii PK funkcjonuje w strukturze Politechniki Krakowskiej od 1997 r., początkowo jako projekt FEMIRC (Fellow Member to the IRC network). W 1999 r. resort nauki powierzył ówczesnej jednostce utworzenie Regionalnego Punktu Kontaktowego ds. 5. Programu Ramowego UE. W 2003 r. Centrum otrzymało akredytację Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i zostało włączone do sieci Krajowego Systemu Usług dla MŚP. W 2008 r. jednostka przystąpiła do sieci Enterprise Europe Network, będącej kontynuacją IRC. Rok później zaczął przy niej działać Małopolski Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct (do 2021 r.). W roku 2014 r. powołany został zespół ds. komercjalizacji, a równocześnie rozpoczęła się realizacja ministerialnego programu „Inkubator Innowacyjności”. Obecnie jednostkę tworzy 21 osób, m.in. inżynierowie, ekonomiści i prawnicy. 
 
Pracownicy Centrum Transferu Technologii PK
 
Od 1997 r. misją Centrum Transferu Technologii jest łączenie nauki z biznesem. Tworzymy warunki organizacyjne, prawne i finansowe, umożliwiające sprawny transfer technologii oraz komercjalizację wiedzy naukowej do praktycznych zastosowań w biznesie, wspierając tym samym przedsiębiorczość i innowacyjność Małopolski. W ciągu 25 lat naszej działalności wypracowaliśmy pozycję wiodącego ośrodka w Polsce południowej – mówi dyrektor CTT PK dr inż. Jacek Kasz. – Pragniemy bezustannie budować porozumienie na styku uczelni i biznesu, umożliwiając realną współpracę, w szczególności w zakresie formalnym, prawnym i finansowym, odpowiadającą na rzeczywiste i bieżące potrzeby przemysłu.
 
Działalność CTT PK koncentruje się na trzech głównych obszarach. Pierwszym z nich jest komercjalizacja własności intelektualnej PK koordynowana przez specjalny zespół, który realizuje kompleksową obsługę procesu komercjalizacji osiągnięć naukowych z uczelni do przestrzeni gospodarczej. – Komercjalizacja, to szereg działań zmierzających do wdrożenia technologii, stworzonej na uczelni. W ramach naszej pracy analizujmy rozwiązania pod kątem potencjału wdrożeniowego, wspieramy pracowników naukowych w takim ukierunkowaniu badań, aby odpowiadały na potrzeby rynku, poszukujemy partnerów branżowych, dokonujemy analiz rynkowych i wycen technologii, potem przystępujemy do negocjacji z firmą, aby na koniec podpisać umowę sprzedaży lub licencji – mówi Joanna Szypułka, kierowniczka zespołu ds. komercjalizacji CTT PK.
 
Drugi obszar działań CTT związany jest ze wsparciem małych i średnich przedsiębiorstw z województwa małopolskiego w ramach projektu Enterprise Europe Network. EEN jest największą siecią ośrodków oraz instytucji, która pomaga w rozwoju MŚP. Obecnie w 60 krajach świata działa ponad 600 takich ośrodków. Centrum Transferu Technologii, będące częścią międzynarodowej sieci, oferuje m.in. uczestnictwo w giełdach kooperacyjnych i misjach gospodarczych, doradztwo ekspertów w zakresie dofinansowania rozwoju działalności, szkolenia i warsztaty, audyty innowacyjności oraz wsparcie w transferze technologii. 
 
Centrum Transferu Technologii zajmuje się też wspomaganiem naukowców i uczelni regionu Polski południowo-wschodniej w pozyskiwaniu środków na badania naukowe z programów ramowych Komisji Europejskiej. Obecnie pomoc ta świadczona jest poprzez – działający od 2022 r. przy CTT PK – Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo-Wschodnia (HPK), który oferuje wsparcie naukowcom, firmom i wszystkim innym podmiotom zainteresowanym uczestnictwem w Horyzoncie Europa, a także pomaga w realizacji przyznanych projektów Horyzontu 2020 i Horyzontu Europa. Do 2021 r. przy CTT działał Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE, którego profil działania był zbliżony do zadań HPK. 
 Logo z okazji 25-lecia CTT PK
Działalność Centrum Transferu Technologii to także współorganizacja inicjatyw służących promocji regionalnej przedsiębiorczości. Jedną z nich jest konkurs pn. „Innovator Małopolski”, który odbywa się od 2006 r. W 2009 r. w przedsięwzięcie włączyło się Województwo Małopolskie. Co roku gremium ekspertów wybiera spośród kilkudziesięciu zgłoszeń kilka podmiotów, w których następnie przeprowadzane są audyty rozwiązań technologicznych. Na tej podstawie kapituła konkursu wyłania zwycięzców. Rywalizacja odbywa się w kilku kategoriach: firma mikro, firma mała, firma średnia, startup. CTT bierze też czynny udział w działaniach mających na celu kreowanie świadomego i aktywnego obywatelstwa europejskiego. Od 2009 r. CTT PK organizowało obchody Dnia Europy w Krakowie. 
 
29 września na kampusie PK przy ul. Warszawskiej 24 odbędzie się konferencja „Partnerstwo dla Innowacji” (godz. 10.00-14.00). Wydarzenie rozpocznie się w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia”, a następnie będzie kontynuowane w Galerii GIL. To okazja nie tylko do świętowania jubileuszu CTT, ale również zaprezentowania osiągnięć naukowców z Politechniki Krakowskiej oraz poznania potrzeb badawczych i rozwojowych przedsiębiorstw. W trakcie konferencji przedstawiciel Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przybliży nowy program – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Uczestnicy będą też mogli posłuchać o możliwościach finansowania przedsiębiorczości z programów ramowych UE. Powie o nich reprezentant Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej. Konferencja „Partnerstwo dla Innowacji” współorganizowana jest przez Amerykańską Izbę Handlową AmCham oraz przy wsparciu Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie.
 
Wydarzenie służy również nawiązaniu relacji i przeprowadzeniu indywidualnych rozmów z zespołami badawczymi z Politechniki Krakowskiej, które – dzięki wsparciu finansowemu projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0” – opracowały swoje technologie do wdrożenia. Wśród ofert technologicznych naukowców z PK są m.in.: fotoaktywne warstwy do zastosowań fotowoltaicznych, innowacyjne materiały do zastosowań w procesie regeneracji kości, bio-hybrydowe opatrunki lecznicze na trudno gojące się rany oraz zmiany łuszczycowe, luminescencyjne powłoki do precyzyjnych pomiarów w tunelach aerodynamicznych, mobilna platforma narzędziowa z napędem hybrydowym, fotoutwardzalne nanokompozyty polimerowe do zastosowania w druku 3D. 
 
Przedstawiciele firm mogą umówić się na spotkanie z twórcami politechnicznych technologii. Wystarczy wysłać wiadomość e-mail lub zadzwonić: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 12 628 28 45. Listę projektów, z którymi będzie można zapoznać się podczas wydarzenia, opublikowano na stronie CTT PK wraz z programem konferencji i wszystkimi niezbędnymi informacjami. Sprawdź
 
 
(bk)
 
Na zdjęciu, pracownicy Centrum Transferu Technologii PK / fot. Millstudio