Drukuj
 
 
6 października wybitni absolwenci Politechniki Krakowskiej zostali uhonorowani wpisem do Złotej Księgi. Do grona „Złotych Wychowanków” dołączyli: dr inż. Aleksandra Burczyk, prof. dr hab. inż. Jan Burek, Tomasz Ćwikowski, dr hab. inż. Marek Karkula, prof. AGH, Jakub Kliś, Andrzej Łazęcki, dr inż. Jacek Paś, Barbara Szczepańska-Herman, Jan Zuba. Ponadto, wpisu do politechnicznej Księgi dokonał wybitny reżyser filmowy, dramatopisarz, pisarz, scenarzysta i wykładowca – Janusz Majewski (Złoty Wychowanek 2016 r.). 
 
Złota Księga Wychowanków Politechniki Krakowskiej powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Wychowanków PK. Wpis do niej jest szczególnym uhonorowaniem absolwentów uczelni, którzy osiągnęli wybitne sukcesy w życiu zawodowym, społecznym lub publicznym i odczuwają emocjonalną więź z Alma Mater. Wyboru Złotych wychowanków, spośród kandydatur zgłoszonych do SWPK, dokonuje Kapituła Złotej Księgi. Uroczystość wpisu do księgi towarzyszy tradycyjnie inauguracji roku akademickiego na PK.
 
6 października br. wpisu do Złotej Księgi Wychowanków dokonali:
 
Janusz Majewski
(absolwent Wydziału Architektury, Złoty Wychowanek 2016)
 
Janusz MajewskiJanusz Marian Majewski (pseud. Patrick G. Clark) – polski reżyser filmowy, dramatopisarz, pisarz, scenarzysta, wykładowca. Urodził się 5 sierpnia 1931 r. we Lwowie. W 1955 r. ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Tematem jego pracy dyplomowej był projekt wytwórni filmów fabularnych, konsultowany przez wykładowcę Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej oraz znanego operatora Stanisława Wohla. Kolejne studia podjął na Wydziale Reżyserii łódzkiej „Filmówki”, które ukończył w 1960 r.
 
Janusz Majewski karierę rozpoczynał jako autor scenografii filmowych. W 1961 r. zrealizował swój pierwszy zawodowy film dokumentalny „Zabawa”, zaś fabularnie zadebiutował „Sublokatorem”. Wyreżyserował ponad 50 filmów fabularnych (także autor scenariuszy), m.in.: „Album Fleischera”, „Pojedynek”, „Czarna suknia”, „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha”, „Zazdrość i medycyna”, „Zaklęte rewiry”, „Sprawa Gorgonowej”, „Lekcja martwego języka”, „C.K. Dezerterzy”, „Złoto dezerterów”, „Mała matura 1947”, „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, „Czarny mercedes”. Wiele filmów Majewskiego zostało nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach filmowych. 
 
Osobnym rozdziałem w reżyserskim dorobku Janusza Majewskiego jest teatr telewizji. Przygotował ponad 40 premier – przeniósł na scenę m.in. utwory Moliera, Mikołaja Gogola, Alberta Camusa, Agathy Christie, Zofii Nałkowskiej, Jerzego Szaniawskiego i własne. W 2001 r. ukazała się autobiograficzna książka „Retrospektywa”, zaś w 2006 r. „Ostatni klaps”. Od 2011 r. Majewski publikuje w wydawnictwie „Marginesy”, którego nakładem ukazały się jego książki „Mała matura”, „Fotografia smaku” (książka jest wspólnym dziełem J. Majewskiego i jego żony Zofii Nasierowskiej), „Siedlisko”, „Zima w Siedlisku”, tom opowiadań „Ekshibicjonista”, „Glacier Express 9.15”, „Czarny Mercedes”, „Ryk kamiennego lwa” i zbiór „Maleńka”.
 
Janusz Majewski w latach 1969-1991 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a także gościnnie m.in. w Stanach Zjednoczonych. W latach 1983-1990 przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 1987-1991 był członkiem Komitetu Kinematografii. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Od roku 2012 rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej. Janusz Majewski otrzymał wiele nagród i odznaczeń: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kinematografii (2001), nagroda „Orzeł” w kategorii „Za Osiągnięcia Życia” (2012), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i działalności dydaktycznej (2013). 
 
 
Dr inż. Aleksandra Burczyk
(absolwentka Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej)
 
Aleksandra BurczykDr inż. Aleksandra Burczyk na Politechnice Krakowskiej ukończyła najpierw specjalność technologia tworzyw sztucznych (2000 r.), by następnie zdobyć tytuł doktora nauk chemicznych w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN i na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK. Wiedzę zdobywała także w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Krakowskiej Szkole Biznesu i na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach z zakresu MBA i zarządzania jakością. Tak gruntowne wykształcenie z powodzeniem wykorzystywała w swojej zawodowej karierze – rozpoczęła od stanowisk pracownika naukowego i wykładowcy, by następnie podjąć działalność gospodarczą. 
 
W latach 2005-2020 pracowała w Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym Jastrzębskiej Spółki Węglowej, zajmując się m.in. nadzorem nad badaniami i pomiarami, wykonywaniem badań o opinii dotyczących ruchu zakładu górniczego, czy też nadzorując działania w zakresie produkcji materiałów odniesienia. Na początku 2020 r. objęła posadę dyrektora Biura Jakości w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Równocześnie w 2020 r. Aleksandra Burczyk rozpoczęła pracę na stanowisku przewodniczącej Rady Nadzorczej Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego Jastrzębie Zdrój.
 
Absolwentka PK wyróżniła się aktywną pracą zawodową w obszarze rozwoju sektora badań laboratoryjnych dla przemysłu, w tym głównie przemysłu wydobywczego, energetycznego oraz koksowniczego. Aleksandra Burczyk zdobyła uprawnienia ekspertki NCBR oraz wielu innych organizacji w zakresie oceny wniosków, jak i raportów dla sektora, w którym pracuje. Ma na swoim koncie 25 publikacji naukowych oraz 58 referatów opublikowanych w materiałach konferencyjnych. Zdobyła 7 certyfikatów zawodowych, w tym m.in. Pełnomocnik Systemu Zarządzania Jakością oraz Audytor Wewnętrzny Systemu Zarządzania Jakością. Od stycznia 2021 r. Aleksandra Burczyk zasiada w Radzie Uczelni na PK.
 
 
Prof. dr hab. inż. Jan Burek
(absolwent Wydziału Mechanicznego)
 
Jan BurekProf. Jan Burek ukończył studia na Politechnice Krakowskiej w 1976 r. (specjalność: obrabiarki, narzędzia, technologia ogólna budowy maszyn). W 1985 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych, by 10 lat później otrzymać tytuł doktora habilitowanego. W 2020 r. uzyskał tytuł profesora. Obecnie jest kierownikiem Katedry Technik Wytwarzania i Automatyzacji na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.
 
Od początku pracy zawodowej, prof. Jan Burek zajmuje się sterowaniem i nadzorowaniem obrabiarek i procesów obróbkowych. Był kierownikiem 11 prac naukowo-badawczych. Jest autorem lub współautorem ponad 150 publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach krajowych oraz zagranicznych, a także autorem 2 monografii naukowych oraz 7 podręczników akademickich, w tym 2 w języku obcym. Autor lub współautor 11 patentów, w tym 7 patentów wdrożonych do przemysłu. Prof. Jan Burek jest od wielu lat członkiem Komitetu Naukowego Naukowej Szkoły Obróbki Ściernej, Komitetu Naukowego Szkoły Obróbki Skrawaniem, Komitetu Naukowego Metrologii w Technikach Wytwarzania. Wielokrotnie pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego tych szkół. Jako profesor wizytujący w ramach kontraktów, prof. Burek uczestniczył w stażach naukowych, prowadząc wykłady na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lwowskiej. Laureat wpisu do Złotej Księgi PK od kilkunastu lat jest członkiem Rady Programowej miesięcznika naukowo-technicznego „Mechanik”, jako specjalista w dyscyplinie naukowej budowa i eksploatacja maszyn, w specjalności obróbka skrawaniem. Jest ekspertem Komitetu Badań Naukowych PAN Sekcji Technologii. Od wielu lat współpracuje z Katedrą Inżynierii i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.
 
Prof. Jan Burek był przez trzy kadencje radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego, w latach 2002-2010 przez dwie kadencje piastował stanowisko wicemarszałka Województwa Podkarpackiego, nadzorując rozwój nauki i szkolnictwa wyższego. Uczony był wielokrotnie wyróżniany Nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Rektora Politechniki Rzeszowskiej, za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne otrzymał Medal Zasłużony dla Politechniki Rzeszowskiej. 
 
 
Tomasz Ćwikowski
(absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego, obecnie: Wydział Inżynierii Lądowej)
 
Tomasz ĆwikowskiTomasz Ćwikowski po ukończeniu w 1984 r. studiów na Politechnice Krakowskiej, rozpoczął własną działalność gospodarczą. Obecnie piastuje stanowisko prezesa spółki ERBET – znanej i cenionej sądeckiej firmy, świadczącej usługi w charakterze generalnego wykonawcy inwestycji budowlanych. ERBET zrealizował ponad 300 poważnych zadań inwestycyjnych, takich jak: obiekty użyteczności publicznej, kompleksy przemysłowe, budynki infrastruktury turystycznej, centra handlowo-usługowe, budowle muzealne, sakralne, ochrony zdrowia, sportowe, inwestycje mieszkaniowe oraz wysoce specjalistyczne prace renowacyjne obiektów zabytkowych. Pod kierownictwem Tomasza Ćwikowskiego firma zaangażowała się również we współpracę z lokalną społecznością, np. przez popularyzację sztuki, promocję lokalnych artystów, czy mecenat przy organizacji Jesiennego Festiwalu Teatralnego w Nowym Sączu. Poza swoim wsparciem dla kultury, Tomasz Ćwikowski i ERBET finansują działalność sportową. 
 
Tomasz Ćwikowski od kilkunastu lat współpracuje z Wydziałem Inżynierii Lądowej, m.in. oferując studentom praktyki zawodowe. Dodatkowo, udziela się w Radzie Programowej Wydziału Inżynierii Lądowej, współuczestnicząc w tworzeniu programów studiów.
 
 
 
 
 
Dr hab. inż. Marek Karkula, prof. AGH 
(absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej, obecnie: Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej)
 
Marek KarkulaProf. Marek Karkula ukończył w 1997 r. Wydział Inżynierii Elektrycznej, by następnie na sześć lat związać się zawodowo z Politechniką Krakowską. Zajmował się pracami badawczo-rozwojowymi na rzecz przemysłu w zakresie stosowania metod sztucznej inteligencji, niezawodności oraz logistyki. Kolejne lata w karierze zawodowej Marka Karkuli związane są z Wydziałem Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie w 2007 r. obronił pracę doktorską i uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych w dziedzinie nauk o zarządzaniu. Obecnie pracuje w Katedrze Informatyki Biznesowej i Inżynierii Zarządzania na Wydziale Zarządzania AGH.
 
Prof. Marek Karkula posiada bardzo bogate portfolio projektów realizowanych na rzecz nauki i przemysłu, współpracując z przedsiębiorstwami oraz jednostkami badawczymi zlokalizowanymi w zarówno w kraju, jak i za granicą. Prowadzi stałą współpracę m.in. z Logifact-Systems sp. z o.o., Quantum Software S.A., Grupa Maspex sp. z o.o., Tega Consulting GMbH, Optidata sp. z o.o. czy też IDS Scheer Polska. 
 
Prof. Marek Karkula, jako przedstawiciel AGH, współpracował z Wydziałem Inżynierii Lądowej w zakresie optymalizacji procesów logistycznych oraz opracowania modeli biznesowych dla transportu lądowego. Od 2014 r. prowadzi stałą współpracę naukowo-badawczą z Katedrą Systemów Transportowych PK w zakresie badań nad metodami optymalizacji systemów i procesów transportowych, m.in. jest wykonawcą i kierownikiem badań B+R w realizowanym z firmą DPK sp. z o.o. projekcie „Optymalizacja planowania zadań transportowych w komunikacji miejskiej pod kątem elektromobilności”, Ponadto Wydział Zarządzania AGH wraz z Wydziałem Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej planuje realizację projektu dla krakowskiego MPK. Celem takiego przedsięwzięcia byłoby opracowanie sposobu naprawy pakietów baterii w autobusach elektrycznych. 
 
 
Jakub Kliś
(absolwent Wydziału Mechanicznego)
 
Jakub KliśJakub Kliś ukończył studia na Politechnice Krakowskiej w 2006 r. Zaraz po studiach rozpoczął własną działalność gospodarczą. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu, otworzył firmę, której oferta zawierała m.in. opracowanie dokumentacji organizacyjno-technicznej, doradztwo, szkolenia oraz wykonanie usług z zakresu zarządzania jakością oraz bezpieczeństwa. Działalność w tym zakresie prowadził z powodzeniem przez blisko 10 lat, współpracując w tym czasie z wieloma przedsiębiorstwami, zdobywając doświadczenie i rozwijając własną wiedzę teoretyczną i praktyczną. 
 
W 2013 r. rozpoczął współpracę z Polską Grupą Energetyczną, obejmując obowiązki inżyniera odpowiedzialnego za procesy i instalacje bezpieczeństwa w Elektrowni Wodnej Porąbka-Żar. Współpraca z PGE zacieśniła się, gdy Jakub Kliś objął stanowisko dyrektora Projektu w Departamencie Hydroenergetyki w PGE w Warszawie. Jego zakres działalności objął przygotowanie Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar do procesu kompleksowej modernizacji kluczowej w sektorze elektroenergetycznym. 
 
Od 2016 r. Jakub Kliś pracuje na stanowisku dyrektora Oddziału Zespołu Elektrowni Porąbka-Żar. Nadzorowany przez niego zakres realizowanych działań ze względu na swoją specyfikę hydroenergetyczną obejmuje zarządzanie całokształtem prac oddziału z realizacją wielu projektów – zarówno o charakterze technicznym, jak również organizacyjnym. Jaku Kliś, jako dyrektor oddziału Elektrowni, współpracuje z Politechniką Krakowską, m.in. z zespołem specjalistów uczelni w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i oceny stanu technicznego Zbiornika Górnego Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar.
 
 
Andrzej Łazęcki
(absolwent Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej, obecnie: Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki) 
 
Andrzej ŁazęckiPo ukończeniu w 1983 r. studiów na Politechnice Krakowskiej, Andrzej Łazęcki dołączył do wielobranżowej pracowni Biura Rozwoju Krakowa. Tam początkowo, przez osiem lat, pracując na stanowisku projektanta odpowiadał za sporządzanie projektów instalacji grzewczych, węzłów i sieci ciepłowniczych, a następnie objął funkcję starszego projektanta w Zespole Niskiej Emisji. Rozpoczął tu realizację Krakowskiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji i Oszczędności Energii we współpracy z US Agency for International Development, US Department of Energy i Brookhaven National Laboratory, a także przez pięć lat kierował Programem Demonstracyjnym Oszczędności Energii i pracami w zakresie analiz ekonomicznych i prawnych oraz promowania zmiany systemu grzewczego. Jako kierownik Zespołu Studiów i Projektów Inżynieryjnych w Biurze Rozwoju Krakowa, kontynuował działania na rzecz poprawy jakości powietrza poprzez udział  w realizacji Krakowskiego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji i Oszczędności Energii. Przygotował i zrealizował program likwidacji kotłowni opalanych paliwem stałym, a także opracował plan realizacyjny ograniczenia niskiej emisji w stolicy Małopolski.
 
Andrzej Łazęcki dał się również poznać jako niezależny ekspert w obszarze projektowania infrastruktury energetycznej czy przeprowadzania audytów i doradztwa energetycznego. Zaprojektował infrastrukturę techniczną w ramach kilkudziesięciu studiów i planów zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, zrealizował szereg analiz, studiów wykonalności, audytów energetycznych oraz długoterminowych prognoz dla obiektów użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych.
 
W 2016 r. Andrzej Łazęcki objął obowiązki zastępcy dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu Urzędu Miasta Krakowa, gdzie kierował pracami nad przygotowaniem i wdrażaniem planu działań dla poprawy zabezpieczenia przeciwpowodziowego i odwodnienia na terenie Miasta Krakowa oraz pracami nad przygotowaniem i wdrażaniem planu adaptacji Krakowa do zmian klimatu do roku 2030. Od 2021 r. pełni obowiązki dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu UMK. Jest odpowiedzialny m.in. za planowanie rozwoju gospodarki komunalnej, planowanie rozwoju systemów transportu, jak i nadzór nad zintegrowanym systemem zagospodarowania odpadów komunalnych i utrzymaniem czystości oraz porządku w mieście. Jedną z jego inicjatyw jest udział Krakowa w programie Komisji Europejskiej „Cities Mission – 100 Climate-neutral and smart cities by 2030” („Misja miast – 100 neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast do roku 2030”). W 2006 r., jako członek zespołu, został uhonorowany nagrodą III stopnia Ministra Budownictwa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie planowania przestrzennego i urbanistyki.
 
 
Dr inż. Jacek Paś
(absolwent Wydziału Mechanicznego)
 
Jacek PaśStudia magisterskie ukończone w roku 2000 na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej były dla Jacka Pasia początkiem obfitującej w sukcesy zawodowe i edukacyjne ścieżki kariery. Pracę doktorską obronił na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu, otrzymując tytuł doktora nauk technicznych w dyscyplinie transport. Dodatkowo ukończył dwuletnie studia Master of Business Administration prowadzone przez Polish Open University z akredytacją Oxford Brookes University.
 
Wkrótce po ukończeniu studiów na Politechnice Krakowskiej Jacek Paś dołączył do zespołu Kolejowych Zakładów Nawierzchniowych „Bieżanów”. Jego zaangażowanie oraz wiedza ekspercka zostały dostrzeżone – najpierw w 2007 r. objął stanowisko członka Zarządu oraz dyrektora ds. techniki i rozwoju w „Bieżanowie”. Następnie w 2013 r. podjął pracę w polsko-hiszpańskiej spółce KZN & Tallegria, piastując stanowisko prezesa Zarządu i koordynując rozwój produktów dla kolei dużych prędkości w Polsce. Od 2018 r. jest dyrektorem ds. techniki i rozwoju w Track Tec KolTram Sp. z o.o. Jacek Paś jest autorem czterech patentów i jednego wzoru użytkowego. Dodatkowo, pełnił funkcję kierownika kilku projektów badawczych oraz badawczo-wdrożeniowych, w tym projektu realizowanego we współpracy z kadrą naukową Politechniki Krakowskiej pn. „Innowacyjna technologia produkcji i zabudowy wysokiej jakości rozjazdów kolejowych”.
 
Jacek Paś w trakcie swojej kariery zawodowej nabył uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym. Jest również audytorem wiodącym międzynarodowej normy przemysłu kolejowego wydawanej przez Association of the European Rail Industry.
 
Absolwent PK angażuje się również w życie społeczne. Warto podkreślić pełnioną przez niego funkcję prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji, którego członkami jest ponad 5100 osób. W Stowarzyszeniu na Rzecz Interoperacyjności i Rozwoju Transportu Szynowego Jacek Paś jest Członkiem Komisji Rewizyjnej. Od przeszło 11 lat aktywnie angażuje się również w działalność Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Krakowskiej, piastując w nim funkcję członka Zarządu i Skarbnika Stowarzyszenia.
 
 
Barbara Szczepańska-Herman
(absolwentka Wydziału Architektury)
 
Barbara Szczepańska-HermanBarbara Szczepańska-Herman jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1970) i Podyplomowego Studium Logopedii na Uniwersytecie Pedagogicznym, jak również poetką, piosenkarką, autorką i wykonawczynią własnych tekstów. Już podczas studiów na PK angażowała się w działalność artystyczną i sceniczną. Należała do zespołu redakcyjnego kolumny studenckiej „Wykusz” przy czasopiśmie „Architektura”. Następnie w latach 80. występowała w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, prowadziła autorski magazyn satyryczny „Chichot Wandzi” w Radiu Wanda, a także współpracowała z TV Wrocław przy realizacji programu „Ballada o drodze”.
 
W swojej twórczości współpracowała z wieloma znanymi kompozytorami, m.in. Ewą Kornecką, Leszkiem Długoszem, Andrzejem Zaryckim, Adamem Niedzielinem, Tadeuszem Leśniakiem, Robertem Obcowskim, Dawidem Sulejem Rudnickim, Krzysztofem Szwajgierem czy Jackiem Zielińskim. 
 
Barbara Szczepańska-Herman wydała 3 płyty z autorskimi piosenkami: „Czas dobrych słów”, „Namiętność” oraz „Zauroczenie”. Obecnie pracuje nad czwartym krążkiem „Kobiety, mężczyźni i jazz”. 
Piosenki z repertuaru Barbary Szczepańskiej-Herman wykonywane były przez takich twórców jak Antonina Choroszy, Jerzy Michał Bożyk, Tadeusz Woźniak, Jacek Zieliński (Skaldowie) oraz Łukasz Żelechowski i Szymon Wasiłowicz (laureaci Światowego Festiwalu Piosenki dla Niewidomych). Barbara Szczepańska-Herman dała się poznać jako autorka sztuk teatralnych i musicali, wśród których są m.in. takie tytuły jak „Kot, pies i jazz”, „Ucieczka z Posejdonii” czy „Sześć blondynek i zakonnica”. Jej artystyczna działalność obejmuje również poezję – 6 wydanych tomików wierszy. Barbara Szczepańska-Herman jest także autorką książek z wierszowanymi bajkami dla dzieci i bajek muzycznych dla dzieci. 
 
Barbara Szczepańska-Herman należy do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, Stowarzyszenia Artystyczno-Literackiego STAL, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich SPP oraz do Izby Architektów RP. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za swój artystyczny dorobek została odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Odznaką Honoris Gratia przyznawaną przez prezydenta Krakowa osobom zasłużonym dla miasta. 
 
 
Jan Zuba
(absolwent Wydziału Mechanicznego)
 
Jan ZubaPo zakończeniu studiów na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej w 1985 r., Jan Zuba rozpoczął pracę w biurze konstrukcyjnym OBR Huta Stalowa Wola. Jego kolejnym zawodowym przystankiem był Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej, gdzie jako nauczyciel zawodu dzielił się swoją inżynierską wiedzą. Jan Zuba dbał również o rozbudowę własnej edukacji, decydując się na studia podyplomowe „Informatyka” na Politechnice Warszawskiej, a także „Zarządzanie oświatą” na Uniwersytecie Rzeszowskim.
 
W roku 1998 został wybrany na zastępcę burmistrza Kolbuszowej. Jego głównym obszarem odpowiedzialności było planowanie rozwoju gminy, pozyskiwanie Funduszy Przedakcesyjnych Unii Europejskiej oraz Funduszy Krajowych, a także za realizację inwestycji gminnych. Siedem lat później w 2005 r. objął fotel burmistrza Kolbuszowej, piastując to stanowisko nieprzerwanie do dziś. 
 
Działania na rzecz rozwoju Kolbuszowej realizowane przez Jana Zubę i jego zespół zostały dostrzeżone, a on sam dwukrotnie został uhonorowany tytułem Najlepszego Burmistrza Podkarpacia oraz otrzymał od czytelników dziennika „Nowiny” tytuł Osobowość Roku. Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany m.in. Medalem Uniwersytetu Rzeszowskiego, czy Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Za zasługi dla rozwoju gminy i Podkarpacia Jan Zuba otrzymał Złoty Krzyż Zasługi nadany przez prezydenta RP.
 
W uroczystości wpisu do Złotej księgu uczestniczył rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz, a także prorektorzy i dziekani wydziałów. Gospodarzem wydarzenia było Stowarzyszenie Wychowanków PK z prezes Izabelą Paluch na czele.
 
(bk)
 
 
Fot. Jan Zych