Projekt cmentarza komunalnego w województwie opolskim w miejscowości KrapkowiceMłodzi architekci z Politechniki Krakowskiej znów pokazali swoją pomysłowość. Absolwentki architektury krajobrazu – Zuzanna Cholewa, Katarzyna Blukacz, Aleksandra Pajdak – i student architektury Mateusz Binda, zdobyli ostatnio nagrody w prestiżowych konkursach. Panie zostały laureatkami konkursu Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu na najlepsze dyplomowe, zaś Mateusz Binda zdobył dwie nagrody główne w tegorocznej edycji „Architektury Ceglanej”. 
 
Absolwentki kierunku architektura krajobrazu, prowadzonego na Wydziale Architektury PK, zostały docenione w konkursie Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu na najlepszą dyplomową pracę inżynierską i magisterską z zakresu architektury krajobrazu, obronioną w roku akademickim 2020/2021. Tegoroczna edycja konkursu miała formę dwuetapową, na którą składały się faza regionalna oraz etap centralny. W etapie regionalnym, w poszczególnych oddziałach terenowych, wyłoniono 7 prac dyplomowych inżynierskich, 5 prac magisterskich o charakterze projektowym oraz 3 prace dyplomowe magisterskie studialne, które zostały zakwalifikowane do etapu centralnego konkursu.
 
W kategorii dyplomów inżynierskich I nagrodę zdobyła Zuzanna Cholewa za pracę pt. „Projekt cmentarza komunalnego w województwie opolskim w miejscowości Krapkowice”. Dyplom został wykonany w Katedrze Architektury Krajobrazu WA PK pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Katarzyny Łakomy, prof. PK. W kategorii prac projektowych magisterskich I nagrodę otrzymały Katarzyna Blukacz oraz Aleksandra Pajdak za dyplom „Projekt systemów zieleni Wyspy Stogi w Gdańsku”. Praca została wykonana pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Urszuli Forczek-Brataniec, prof. PK z Katedry Architektury Krajobrazu.
 
W konkursie „Architektura Ceglana 2022”, organizowanym przez Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej przy merytorycznym wsparciu Stowarzyszenia Architektów Polskich, dwie nagrody główne zdobył Mateusz Binda, student Wydziału Architektury PK. W kategorii „Dom jednorodzinny” zdobył I nagrodę w wysokości 5 tys. zł za projekt pn. „Dom wieża na południu Hiszpanii”. Młody architekt otrzymał też I nagrodę (również o wartości 5 tys. zł) w kategorii „Budownictwo przyszłości” za projekt „Dom poetów w Krakowie”. W konkursie został wyróżniony także inny student Wydziału Architektury PK – Wojciech Dziaduła – którego projekt został wyróżniony trzecim miejscem w kategorii „Dom jednorodzinny”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 7 października w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ul. Foksal 2 w Warszawie.
 
Ideą konkursu „Architektura Ceglana” jest budowanie świadomości piękna architektury ceglanej oraz propagowanie klinkieru jako najszlachetniejszego z materiałów elewacyjnych. Organizatorzy chcą pokazać umiejętności warsztatowe studentów kierunków architektonicznych szkół wyższych, w zakresie projektowania architektonicznego z wykorzystaniem wyrobów klinkierowych na elewacji oraz budowanie świadomości piękna architektury ceglanej.
 
Projekt systemów zieleni Wyspy Stogi w Gdańsku Dom poetów w Krakowie Dziadua III nagroda
 
 
(bk, mas)
 
 
Grafiki użyte w tekście – wizualizacje nagrodzonych prac wykonanych przez studentów PK