Już po raz 22. przyznane zostały Nagrody Naukowe „Polityki” w ramach programu stypendialnego Fundacji Tygodnika „Polityka”, skierowanego do młodych naukowców. Z blisko 300 zgłoszeń Kapituła Profesorska, w której zasiadają wybitni przedstawiciele nauki, kultury i sztuki, wyłoniła piętnaście osób w pięciu kategoriach: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, techniczne i nauki o życiu. Wśród nich znalazła się dr hab. inż. Maria Kurańska, prof. PK z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej. Kapituła Społeczna, składającą się z osób mocno zaangażowanych w życie obywatelskie, wyłoniła laureatów, którym przyznano stypendia naukowe w wysokości 15 tys. zł. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 16 października w siedzibie redakcji „Polityki”.

Prof. Maria KurańskaNaukowczyni z Politechniki Krakowskiej otrzymała nagrodę finałową o wartości 5 tys. zł w kategorii nauki techniczne. Dr hab. inż. Maria Kurańska, prof. PK pracuje w Katedrze Chemii i Technologii Polimerów Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej. Jest absolwentką tego wydziału (kierunek technologia chemiczna). W 2010 r. uzyskała tytuł magistra inżyniera (praca dyplomowa pt. „Spienione kompozyty poliuretanowe z włóknami naturalnymi”, promotor: prof. dr hab. inż. Aleksander Prociak). W 2014 r. obroniła pracę doktorską „Porowate materiały poliuretanowe z udziałem surowców naturalnych” (promotor: prof. Aleksander Prociak). W takcie studiów doktoranckich dwukrotnie nagradzana „Stypendium naukowym dla młodych doktorów Politechniki Krakowskiej”. Była też stypendystką programu „Doctus – Małopolski Fundusz Stypendialny dla doktorantów”. Odbyła dwa trzymiesięczne staże zagraniczne w Latvian State Institute of Wood Chemistry w Rydze. W związku z udziałem w międzynarodowym projekcie, realizowanym w latach 2013-2016, przebywała na miesięcznym stażu naukowym na National University of Mar del Plata w Argentynie.

W 2014 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta w Katedrze Chemii i Technologii Polimerów. Od 2017 r. pracuje tam na stanowisku adiunkta naukowo-dydaktycznego. W październiku 2021 r. Rada Naukowa Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK podjęła uchwałę w sprawie nadania Marii Kurańskiej stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria chemiczna (osiągnięcie naukowe: „Recykling chemiczny oleju posmażalniczego i zastosowanie hydroksylowych pochodnych oleju odpadowego do wytwarzania pianek poliuretanowych o strukturze otwarto- i zamkniętokomórkowej”).

Główne kierunki badań realizowanych przez dr hab. inż. Marię Kurańską, prof. PK dotyczą otrzymywania i badania właściwości kompozytów poliuretanowych z udziałem napełniaczy pochodzenia naturalnego oraz pianek poliuretanowych na bazie polioli syntezowanych z olejów roślinnych, w tym także zużytych olejów posmażalniczych. Badaczka opublikowała ponad 50 prac naukowych. W swoim dorobku ma ponadto współudział w kilku monografiach naukowych. Uczestniczyła w 11 projektach realizowanych w ramach programów badawczych krajowych i międzynarodowych.

Prof. Maria Kurańska wielokrotnie była doceniana za swoją działalność naukową, m.in. w 2018 r. otrzymała wyróżnienie specjalne w 9. edycji konkursu „Innowacja jest Kobietą”. Została również wyróżniona przez tygodnik „Wysokie obcasy” i znalazła się na liście pięćdziesięciu kobiet, które zmieniają świat na lepsze. Jest laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii „Naukowiec Przyszłości”. W 2021 r. zdobyła nagrodę internautów w plebiscycie organizowanym przez markę Lirene pn. „Kobieta. Innowacja. Natura. Eko-innowacje dla lepszego jutra”. Jest laureatką Nagrody Rektora PK dla najmłodszego wypromowanego doktora (2014 r.) oraz Nagrody Rektora PK dla najmłodszego wypromowanego doktora habilitowanego (2021 r.).

Laureatami Nagród Naukowych Tygodnika „Polityka” zostali: dr Karolina Ćwiek-Rogalska (Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, kategoria nauki humanistyczne), dr hab. Joanna Rak, prof. UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kategoria nauki społeczne), dr n. med. i n. o zdr. Mateusz Spałek (Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, kategoria nauki o życiu), dr inż. Małgorzata K. Włodarczyk-Biegun (Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach, kategoria nauki ścisłe), dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj (Politechnika Warszawska, kategoria nauki techniczne).

Więcej o tegorocznych laureatach i finalistach Nagród Naukowych Tygodnika „Polityka”, w tym ich krótkie wideoprezentacje na stronie: www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/nagrodynaukowe

(bk)

Fot. Leszek Zych