Studenckie Centrum Kultury Politechniki Krakowskiej „Kwadrat” rozpoczęło świętowanie jubileuszu. Klub od 30 lat wpisuje się w życie kulturalne nie tylko Politechniki, ale całego Krakowa. W tym miesiącu przypada rocznica założenia tej instytucji. Z tej okazji odbyła się gala inaugurująca obchody jubileuszu, podczas której nagrodzono osoby zasłużone dla „Kwadratu” PK.

Historia Klubu „Kwadrat”, w którym odbyło się m.in. wiele koncertów, dyskotek, imprez tematycznych, sylwestrów, przeglądów filmowych, kabaretów, wydarzeń sportowych, zaczęła się w 1992 r., a inicjatorami jego powstania w budynku stołówki działającej przy ul. Skarżyńskiego 1, byli studenci PK. Ambitne przedsięwzięcie otrzymało wsparcie władz uczelni z ówczesnym rektorem Józefem Niziołem i prorektorem Władysławem Ziobroniem na czele, a także wsparcie finansowe resortu szkolnictwa wyższego.
 „Kwadrat” w grudniu 1992 r.  „Kwadrat” w grudniu 1992 r.  „Kwadrat” w grudniu 1992 r.

Pierwszym wydarzeniem zorganizowanym w Klubie „Kwadrat” był „Bal Beana” – impreza dedykowana studentom I roku. Od tego czasu miejsce regularnie gościło znanych muzyków, aktorów, satyryków i stand-uperów. Tu odbywały się m.in. wybory Najmilszych Studentów Politechniki Krakowskiej, czy Międzynarodowy Konkurs Piosenki o Nagrodę Rektora Politechniki Krakowskiej, organizowany przez Międzynarodowe Centrum Kształcenia PK. W „Kwadracie” odbywały się również cykle spotkań z władzami uczelni, a także przedstawicielami świata polityki, m.in. Tadeuszem Mazowieckiem i Tomaszem Nałęczem. Od 20 lat klubem zarządza Fundacja Samorządu Studentów Politechniki Krakowskiej. Obecnie to także tętniące studenckim życiem centrum kulturalne, a także miejsce, w którym studenci PK i innych krakowskich uczelni realizują projekty naukowe, kulturalne, dydaktyczne, społeczne. To właśnie w "Kwadracie" działał często sztab corocznej akcji "Studenci dzieciom - Mikołajki", to tu zbierane były dary dla uchodźców z Ukrainy.
 gala jubileuszowa z okazji 30 lat działalności Klubu „Kwadrat”  gala jubileuszowa z okazji 30 lat działalności Klubu „Kwadrat”  gala jubileuszowa z okazji 30 lat działalności Klubu „Kwadrat”

Jubileuszowe wydarzenia w ramach 30-lecia Studenckiego Centrum Kultury Politechniki Krakowskiej „Kwadrat” trwać będą przez cały rok akademicki. Fundacja Samorządu Studentów Politechniki Krakowskiej planuje m.in. wystawę rysunków znanego satyryka, Andrzeja Mleczki, który studiował na Wydziale Architektury PK, realizację pierwszej edycji projektu budżetu studenckiego (na wzór budżetu obywatelskiego), w ramach którego studenci będą kreować projekty, głosować na nie, a następnie realizować wybrane. Planowane są także koncerty, wystawa fotograficzna, występy stand-uperów.

Obchody jubileuszu 30-lecia działalności Klubu „Kwadrat” zostały zainicjowane w poniedziałek 17 października uroczystą galą. Uczestniczyli w niej założyciele „Kwadratu”, przedstawiciele władz Politechniki Krakowskiej prorektorzy Marek Bauer, Jerzy Zając i Dariusz Bogdał oraz władz zaprzyjaźnionych uczelni: rektor AWF Andrzej Klimek, prorektorzy UR i UEK, także przedstawiciele władz wydziałów i jednostek pozawydziałowych PK, Samorządu Studenckiego, byli i obecni pracownicy klubu studenckiego. Gospodarzem uroczystości był Paweł Domino, prezes Zarządu Fundacji Samorządu Studentów PK. Podczas wydarzenia wręczone zostały nagrody dla osób zasłużonych dla Studenckiego Centrum Kultury PK. Odebrali je: mgr inż. Krzysztof Korepta, mgr inż. Krzysztof Wykrota, Janusz Boś, prof. dr hab. inż. Jan Kazior, Marcin Styrna.

(bk, mas)

Na zdjęciach, 1-3: „Kwadrat” w grudniu 1992 r.; 4-9: gala jubileuszowa z okazji 30 lat działalności Klubu „Kwadrat” (17.10.2022 r.) / fot. Jan Zych