Po raz kolejny zainaugurowaliśmy akcję „Mikołajki – Studenci Dzieciom”, organizowaną przez Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej i Radę Osiedla Domów Studenckich PK. W tym roku w przedsięwzięcie zaangażowało się ponad 80 studenckich wolontariuszy. Oficjalne rozpoczęcie akcji odbyło się 7 listopada, o godz. 12.00 pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na politechnicznym dziedzińcu.

mikolajki 3

mikolajki 2W tym roku studenci z PK zbierają fundusze na zakup prezentów oraz potrzebnych artykułów (np. ręczników, pościeli, naczyń, środków chemicznych, artykułów papierniczych, środków higieny osobistej) dla ponad 160 podopiecznych z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych z Małopolski.

Koordynatorką tegorocznej akcji jest Kinga Wojciechowska: – Warto zaznaczyć, że wspieramy nie tylko samych podopiecznych ale także dołożymy wszelkich starań aby móc wesprzeć ogół wszystkich placówek, aby niczego nie brakowało.

Wolontariuszy będzie można spotkać na terenie uczelni (będą m.in. odwiedzać sale wykładowe na wydziałach), a także na terenie Osiedla Akademickiego Politechniki Krakowskiej. Puszki na datki zostaną także umieszczone w pomieszczeniach administracyjnych:. dziekanatach i sekretariatach.

mikolajki 1Akcja „Mikołajki – Studenci Dzieciom” organizowana jest przez Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej i Radę Osiedla Domów Studenckich PK od 1987 r., kiedy to mieszkańcy akademików przy ul. Skarżyńskiego po raz pierwszy przygotowali prezenty mikołajkowe dla dzieci swoich kolegów i koleżanek z akademika „Rumcajs”.

„Mikołajki – Studenci Dzieciom" to wydarzenie, które w tym roku ma 35. rocznicę. Jest to moim zdaniem coś wspaniałego, ponieważ nieprzerwanie od tylu lat Politechnika Krakowska wspiera poszczególne placówki opiekuńczo-wychowawcze – mówi Kinga Wojciechowska – Wiem, że teraz jest bardzo wyjątkowy i ciężki czas, ze względu na wiele sytuacji niezależnych od Nas. To powoduje wiele obaw, ale w stu procentach motywuje mnie myśl, że 162 tegorocznych podopiecznych może mieć Mikołajki, których nigdy nie zapomną. Dla mnie uśmiech tych dzieci będzie największą nagrodą.

Studenci Politechniki Krakowskiej w tym roku chcą pomóc aż 10 placówkom. Do 29 listopada będą zbierać fundusze dla: Domu Dziecka „Dworek Marzeń” w Olkuszu, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu socjalizacyjnego „Perspektywa” w Bochni, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu socjalizacyjnego w Kłaju, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Radoczy, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Poczty Polskiej w Skawinie, Jednostki Wpierającej Rodzinę – Dąbrowa Tarnowska, Domu Dziecka „Pomocna Dłoń” w Olkuszu, Domu Dziecka nr 1 w Jasieniu, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu socjalizacyjnego „Azymut” w Bochni, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Spokojna Przystań” w Miękini.

Podobnie jak w ub. roku, można przygotować paczkę samemu lub w grupie koleżeńskiej (studenckiej, pracowniczej). Szczegóły wkrótce na fanpage'u akcji.

Mimo że akcja dopiero się rozpoczyna, to już mogę stwierdzić, że Politechnika Krakowska ma niesamowitych studentów-wolontariuszy, którzy zawsze i wszędzie są chętni do pomocy – podkreśla koordynatorka akcji.

Zachęcamy do śledzenia informacji o akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom” na Facebooku.

(JS)

Fot. Jan Zych