Książkomat czyli samoobsługowy punkt odbioru i zwrotu książek działa na Politechnice Krakowskiej. Pierwszy uczelniany książkomat stoi na kampusie w Czyżynach przy wejściu do budynku G, w którym zlokalizowany jest Oddział Biblioteki PK na Wydziale Mechanicznym (al. Jana Pawła II nr 37 G). – Cieszy się coraz większym powodzeniem – mówi Anna Donnersberg z czyżyńskiego oddziału Biblioteki PK. 
 
Książkomat na kampusie w CzyżynachZ książkomatu mogą korzystać użytkownicy z ważnym kontem bibliotecznym Biblioteki PK. Jest obsługiwany przez bibliotekarzy z Oddziału Biblioteki PK na WM, zawartość skrytek jest monitorowana za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Zamówienia do książkomatu można składać za pośrednictwem katalogu bibliotecznego dostępnego na stronie BPK. Książki oczekują na odbiór w książkomacie przez 3 dni. – Książkomat cieszy się rosnącym powodzeniem. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość korzystania z urządzenia przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Rozważamy w przyszłości zwiększyć ilość skrytek w książkomacie, jeśli okaże się, że potrzeby korzystania z niego przez społeczność uczelni będą rosnąć – mówi Anna Donnersberg z Oddziału BPK na Wydziale Mechanicznym. 
 
Książkomaty są w Polsce dostępne na coraz szerszą skalę. Prym w tej dziedzinie wiodą, zarówno w Krakowie jak i w kraju, biblioteki publiczne. Coraz więcej takich urządzeń jest też na polskich uczelniach: – W Krakowie w tym sektorze jesteśmy jednymi z prekursorów. Co ciekawe, nasz książkomat cieszy się dużym zainteresowaniem w środowisku bibliotekarskim, otrzymujemy liczne zapytania o taką usługę i podzielenie się dotychczasowymi doświadczeniami z użytkowania urządzenia – mówi Anna Donnersberg.
 Studenci stoją w kolejce do książkomatu
Czy w niedalekiej przyszłości książkomaty zastąpią bibliotekarzy? – W mojej opinii książkomaty będą zyskiwały na popularności, ale kontakt z żywym bibliotekarzem wciąż będzie ważny dla korzystających z bibliotek. Obecnie w godzinach pracy biblioteki na Wydziale Mechanicznym, większość studentów wybiera jednak bezpośredni kontakt z pracownikiem biblioteki. W obszarze korzystania z zasobów bibliotek zmierzamy raczej w stronę digitalizacji zbiorów i udostępniania ich np. poprzez repozytoria, podobne do Repozytorium Politechniki Krakowskiej – uważa Anna Donnersberg. 
 
Trwają prace nad tym, by kolejny książkomat pojawił się także na kampusie głównym PK przy ul. Warszawskiej. 
 
Więcej o pierwszym politechnicznym książkomacie na stronie Biblioteki PK.
 
(mas)
 
 
Fot. Jan Zych