55 muzeów i galerii wraz z oddziałami, w tym Muzeum Politechniki Krakowskiej, weźmie udział w 17. edycji Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich. Program wydarzenia, które w tym roku odbędzie się 20 listopada, obejmuje zarówno możliwość zobaczenia ekspozycji stałych i czasowych, jak też muzealnych przestrzeni i obiektów na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Muzeum PK, przy współpracy z Muzeum Akademii Sztuk Pięknych i Wydziałem Architektury Wnętrz krakowskiej ASP, przygotowało prezentację instalacji artystycznej poświęconej twórczości Adolfa Szyszko-Bohusza. 
 
Baner Dnia Otwartego Muzeów KrakowskichDzień Otwarty Muzeów Krakowskich to wydarzenie, które od lat cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Krakowa, jak i turystów. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich, a inicjatywa jest realizowana we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. Poza krakowskimi muzeami włączają się w nią też instytucje z Niepołomic i Wieliczki. Oprócz możliwości zobaczenia ekspozycji stałych i czasowych oraz muzealnych przestrzeni i obiektów na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, placówki muzealne przygotowują warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikami. 
 
Muzeum Politechniki Krakowskiej wraz z Muzeum Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i Wydziałem Architektury Wnętrz ASP przygotowują prezentację instalacji artystycznej poświęconej twórczości Adolfa Szyszko-Bohusza – nieprzeciętnego architekta, konserwatora, rektora krakowskiej ASP, pierwszego dziekana Wydziału Architektury Politechniki w Krakowie. – Instalacja obejmuje impresje na temat obiektów architektonicznych autorstwa Adolfa Szyszko-Bohusza, twórcy otwartego na poszukiwania w celu przekraczania granic w budowaniu doświadczeń swoich i odbiorców na styku architektura‒przestrzeń‒styl – mówi kurator wystawy, prof. dr hab. Beata Gibała-Kapecka z Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP. 
 
Autorami wystawy, która po raz pierwszy prezentowana była w 2020 r., a więc Roku Adolfa Szyszko-Bohusza, są: dr Hubert Albertusiak, dr Patrycja Ochman-Tarka, dr Wojciech Kapela, mgr Kaja Czajczyk, mgr Anna Bas. Kuratorzy wystawy: prof. dr hab. Beata Gibała-Kapecka oraz mgr Lilianna Lewandowska. Aranżacja wystawy w Muzeum Politechniki Krakowskiej: prof. dr hab. Beata Gibała-Kapecka oraz mgr Lilianna Lewandowska.
 
Pokaz związany z twórczością Adolfa Szyszko-Bohusza odbędzie się w niedzielę 20 listopada br., w godz. 10.30-14.30 w siedzibie Muzeum Politechniki Krakowskiej na kampusie głównym uczelni przy ul. Warszawskiej 24. Wstęp wolny. 
 
Przypomnijmy, że 20 października br. – po generalnym remoncie – otwarto nowe przestrzenie Muzeum Politechniki Krakowskiej. Mieszczące się w budynku dawnego aresztu koszar austro-węgierskich Muzeum PK zyskało nowe pomieszczenia wystawowe, a nawet kameralną salę koncertową. Jest też w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Muzeum czeka na zwiedzających codziennie w godz. 10.00-15.00. Obecnie prezentowane są tu stałe ekspozycje, poświęcone m.in.: dziedzictwu głównej siedziby Politechniki Krakowskiej, czyli dawnym koszarom Arcyksięcia Rudolfa przy ul. Warszawskiej wraz z budynkiem aresztu, retrospektywie na temat działalności Muzeum PK, źródłom Politechniki w Krakowie, bibliotece muzealnej. Dla zwiedzających udostępniono też salę tradycji akademickiej (z pocztem rektorów oraz pamiątkami akademickimi z czasów powstawania uczelni) oraz spacerniak z czasowymi wystawami: „Historyczne lokalizacje Politechniki Krakowskiej” i „Pierwsze 50 lat PK”. Jest też mini ekspozycja stała, poświęcona patronowi uczelni – Tadeuszowi Kościuszce. Historię PK można także poznać w muzeum dzięki specjalnej animacji filmowej pt. „Od Tadeusza Kościuszki do Politechniki Krakowskiej”.
 
Instalację artystyczną poświęconą twórczości Adolfa Szyszko-Bohusza będzie można oglądać do 31 stycznia 2023 r.
 
(bk)