Trwa akcja „Mikołajki – Studenci Dzieciom”, organizowana przez Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej i Radę Osiedla Domów Studenckich PK. W tym roku w przedsięwzięcie zaangażowało się ponad 80 studenckich wolontariuszy. Żacy z PK zbierają fundusze na zakup prezentów oraz potrzebnych artykułów (np. ręczników, pościeli, naczyń, środków chemicznych, artykułów papierniczych, środków higieny osobistej) dla ponad 160 podopiecznych z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych z Małopolski. Podobnie jak w ub. roku, można przygotować paczkę samemu lub w grupie koleżeńskiej (studenckiej, pracowniczej). Na facebookowej stronie akcji można znaleźć pisane przez dzieci listy do św. Mikołaja i na ich podstawie przygotować prezent. Istnieje również możliwość zakupu produktów, z których następnie organizatorzy przygotują podarunki lub wsparcia akcji poprzez złożenie datku za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

Puszka tegorocznej akcji mikołajkowej do której ktoś wrzuca datekTegoroczna edycja przedsięwzięcia „Mikołajki – Studenci Dzieciom” rozpoczęła się 7 listopada, tradycyjnie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na dziedzińcu kampusu Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24. Koordynatorką akcji jest Kinga Wojciechowska: – Warto zaznaczyć, że wspieramy nie tylko samych podopiecznych, ale także dołożymy wszelkich starań aby móc wesprzeć ogół wszystkich placówek, aby niczego nie brakowało. Studenci Politechniki Krakowskiej chcą pomóc aż 10 placówkom. Do 29 listopada będą zbierać fundusze dla: Domu Dziecka „Dworek Marzeń” w Olkuszu, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu socjalizacyjnego „Perspektywa” w Bochni, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu socjalizacyjnego w Kłaju, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Radoczy, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Poczty Polskiej w Skawinie, Jednostki Wpierającej Rodzinę – Dąbrowa Tarnowska, Domu Dziecka „Pomocna Dłoń” w Olkuszu, Domu Dziecka nr 1 w Jasieniu, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu socjalizacyjnego „Azymut” w Bochni, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Spokojna Przystań” w Miękini.

Wolontariuszy można spotkać na terenie uczelni (odwiedzają sale wykładowe na wydziałach), a także na terenie Osiedla Akademickiego Politechniki Krakowskiej. Puszki na datki zostaną także umieszczone w pomieszczeniach administracyjnych – dziekanatach i sekretariatach. W akcję można się też zaangażować poprzez przygotowanie paczki samemu lub w grupie koleżeńskiej (studenckiej, pracowniczej).

Na Facebooku publikowane są listy do św. Mikołaja, napisane przez podopiecznych ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Po wybraniu osoby, należy niezwłocznie skontaktować się z organizatorami za pośrednictwem adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i zapytać, czy list nie został już wybrany przez kogoś innego. Koszt zawartości paczki mikołajkowej nie może przekraczać 200 zł. Istnieje również możliwość zakupu takich artykułów, jak: ręczniki, pościel, naczynia, środki chemiczne, artykuły papiernicze, środki higieny osobistej. Posłużą one do przygotowania podarunków dla dzieci. Ponadto, na portalu zrzutka.pl założona została zbiórka środków na prezenty dla dzieci, więc każdy chętny może wspomóc akcję dowolnym datkiem.

Śledź informacje o akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom” na Facebooku.

(bk)

Fot. Jan Zych