14 listopada br. Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej zawarł porozumienie o współpracy z Łukasiewicz – Krakowskim Instytutem Technologicznym, jednostką wchodzącą w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli dziekan WM prof. dr hab. inż. Jerzy A. Sładek oraz przedstawiciele KIT: dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu Technologicznego dr inż. Michał Kwiecień, zastępca dyrektora ds. komercjalizacji dr inż. Wojciech Drożdż i dr inż. Andrzej Stwora, starszy specjalista ds. badawczych w Centrum Zaawansowanych Technologii Wytwarzania. Porozumienie między PK a KIT ma być realizowane na wielu polach, m.in. poprzez podejmowanie wspólnych projektów badawczych, praktyki i staże studentów Politechniki w Łukasiewicz – KIT, czy współorganizację szkoleń, seminariów i konferencji naukowo-biznesowych.

Dr inż. Michał Kwiecień i prof. Jerzy Sładek podpisują porozumienieŁukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny, będący jednostką Sieci Badawczej Łukasiewicz – trzeciej co do wielkości sieci naukowej w Europie – prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe i wdrożeniowe w ramach pięciu centrów badawczych: Centrum Badań Materiałowych, Centrum Zaawansowanych Technologii Wytwarzania, Centrum Technologii Odlewania, Centrum Zrównoważonych Źródeł Energii, Centrum Biomedycznych Technologii Aplikacyjnych, które zajmują się opracowywaniem innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu. Krakowski Instytut Technologiczny oferuje komercyjne usługi badawcze i certyfikacyjne oraz projektuje i wytwarza specjalistyczną aparaturę i linie produkcyjne dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, chemicznego i spożywczego. KIT koncentruje się głównie na realizacji projektów i usług B+R. Instytutowe laboratoria opracowują nowe technologie, materiały i metody pomiarowe, m.in. dla działów badawczych podmiotów komercyjnych. Odbiorcami tych rozwiązań są przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego, odlewniczego, narzędziowego, lotniczego, energetycznego, medycznego oraz wielu innych.
 Dr inż. Michał Kwiecień i prof. Jerzy Sładek ściskają dłonie po podpisaniu porozumienia
Porozumienie zawarte pomiędzy Wydziałem Mechanicznym Politechniki Krakowskiej a Krakowskim Instytutem Technologicznym zakłada m.in.: podejmowanie i realizację wspólnych projektów badawczych oraz projektów innowacyjnych w zakresie opracowywania nowych technologii dla przemysłu, modernizacji już wdrożonych procesów, współpracę przy występowaniu o środki finansowe w ramach konkursów z funduszy unijnych w perspektywie finansowej na lata 2021-2027, programów strategicznych, krajowych i międzynarodowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki oraz Programu „Horyzont Europa” lub innych programów wsparcia w ramach funduszy wspólnotowych lub międzynarodowych.

Ponadto, obydwie instytucje planują współorganizację szkoleń, seminariów, konferencji naukowo-biznesowych i targów mających na celu integrację środowiska naukowego z biznesem, a także współpracę w zakresie możliwości odbycia w Łukasiewicz – Krakowskim Instytucie Technologicznym praktyk i staży przez studentów i absolwentów Politechniki Krakowskiej. Wydział Mechaniczny i KIT chcą też prowadzić współpracę w zakresie realizacji prac dyplomowych i doktoratów wdrożeniowych.

Koordynatorem porozumienia ze strony Politechniki Krakowskiej jest prof. dr hab. inż. Sebastian Skoczypiec, kierownik Katedry Inżynierii i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego PK.

(S. Skoczypiec, bk)

Fot. W. Nowak