Drukuj

 

 

Dramatyczne skutki ostatniego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii sprawiły, iż wróciło pytanie o to, w jaki sposób skutecznie zabezpieczać budynki na wypadek tak gwałtownych zjawisk sejsmicznych? Pomoc w tej sprawie zaoferować mogą naukowcy Politechniki Krakowskiej, którzy opracowali technologię polimerowych złączy podatnych. Prof. Arkadiusz Kwiecień z Katedry Mechaniki Budowli i Materiałów Wydziału Inżynierii Lądowej PK, tłumaczył ostatnio na antenie Radia Kraków zalety oferowanego  rozwiązania. 

 

Na Politechnice Krakowskiej rozwinęliśmy technologię polimerowych złączy podatnych. Na terenach sejsmicznych potrzebujemy systemów, które przenoszą duże obciążenia, a równocześnie przenoszą duże deformacje, czyli odkształcenia, wszelkiego rodzaju przemieszczenia poziome. Jeśli konstrukcja potrafi lepiej przenieść przemieszczenia poziome, tym samym rozprasza energię, która jest dostarczana do budynku i dzięki temu konstrukcji łatwiej przetrwać trzęsienie ziemi – tłumaczył prof. dr hab. inż. Arkadiusz Kwiecień w rozmowie z redaktorem Jackiem Bańką.

 

Nasze rozwiązania są w stanie przenosić duże obciążenia i duże deformacje równocześnie, a także zabezpieczają oddziaływanie między sobą dwóch elementów konstrukcyjnych kruchych. Wykonanie między nimi złącza podatnego powoduje, że rozkładamy naprężenia na większą powierzchnię i pozwalamy im przetrwać większe obciążenia – dodaje naukowiec z PK.

 

przyklad
Fot. Jan Zych

 

 

W wywiadzie dla Radia Kraków prof. Kwiecień podkreślał, że od kilku lat badacze z Politechniki we współpracy z naukowcami z Turcji, Włoch i Grecji, rozwijają technologię polimerowych złączy podatnych właśnie pod kątem zabezpieczenia budynków na terenach sejsmicznych. Cała rozmowa z prof. Arkadiuszem Kwietniem dostępna jest na stronie Radia Kraków. Ekspert z PK tłumaczył też, dlaczego straty w Turcji są tak ogromne, jak budynki reagują na wstrząsy o dużej skali oraz w jaki sposób można je zabezpieczyć, by zapobiec zniszczeniom w przyszłości.

 

 

ROZMOWA Z PROF. ARKADIUSZEM KWIETNIEM NA ANTENIE RADIA KRAKÓW >>> POSŁUCHAJ

 

 


Rozwiązania naukowców z PK są w stanie przenosić duże obciążenia i duże deformacje równocześnie, a także zabezpieczają oddziaływanie między sobą dwóch elementów konstrukcyjnych kruchych.


 

 

Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Kwiecień pracuje w Katedrze Mechaniki Budowli i Materiałów Wydziału Inżynierii Lądowej PK. Zajmuje się zagadnieniami dynamiki podłoża i oddziaływaniem drgań na budowle. Szczególnie interesuje go zachowanie uszkodzonych betonowych i murowanych obiektów budowlanych. Zaproponował skuteczne w praktyce sposoby diagnostyki takich obiektów i metody naprawy uszkodzeń za pomocą polimerowych złączy podatnych lub też wzmacniania konstrukcji taśmami kompozytowymi. W swojej działalności wykorzystuje doświadczenie naukowe przy wdrażaniu prac badawczo-rozwojowych na rynku. W 2016 r. powstała firma FlexAndRobust Systems Sp. z o.o., która komercjalizuje innowacyjne rozwiązania powstające na Politechnice Krakowskiej.

 

Zachęcamy również do wysłuchania rozmowy z prof. Arkadiuszem Kwietniem w ramach audycji „Eureka”, emitowanej na antenie Programu I Polskiego Radia. Naukowiec mówił o zasadach budownictwa antysejsmicznego i stosowanych rozwiązaniach. 

 

Jeżeli chodzi o budynki niskie, jednorodzinne, to w Europie przyjęto normę „Eurokod 8”, czyli wytyczne, z jakiego materiału możemy budować, jakiego rodzaju zbrojenia stosować w elementach żelbetonowych i czy konstrukcja może być powiązana z elementami murowymi. Jeżeli konstrukcje były budowane zgodnie z tymi normami, to takie budynki mają szansę przetrwać mocniejsze trzęsienia ziemi. Około 600 tys. budynków w Turcji zostało zbudowanych przed wejściem normy w życie i dlatego mamy dosyć duży problem – podkreślał gość Jedynki PR.

 

 

POSŁUCHAJ ROZMOWY Z PROF. ARKADIUSZEM KWIETNIEM W PROGRAMIE I POLSKIEGO RADIA

 

 

(bk)