Drukuj

 

17 marca odbędzie się Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej pod hasłem „Przyszłość to materiały”. Wydarzenie jest wynikiem współpracy 15 jednostek naukowych z całej Polski, w tym Politechniki Krakowskiej i jej Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki.

 

Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej (ODIM) odbędzie się po raz pierwszy. Celem tej inicjatywy jest promocja dyscypliny inżynieria materiałowa wśród społeczeństwa, a przede wszystkim wśród maturzystów, uczniów szkół średnich oraz uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, jak ważny jest to obszar nauki i uświadomić jego znaczenia dla naszego codziennego życia. Inżynieria materiałowa łączy badanie, tworzenie, wykorzystywanie materiałów o różnych, pożądanych właściwościach. Korzysta przy tym z osiągnięć fizyki, chemii, elektroniki i szeregu nauk technicznych, służy także biologii i medycynie, tworząc podstawy wielu dokonań inżynieryjnych.

 

Plakat Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej zawiera datę wydarzenia, hasło i informację o organizatorach

W Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej zaangażowało się 15 jednostek naukowych z całej Polski – instytutów badawczych i uczelni. Nie mogło w tym gronie zabraknąć Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej. 17 marca na PK odbędą się wykłady, a także różne pokazy i doświadczenia. Podczas ODIM zostaną też udostępnione zwiedzającym laboratoria wydziałowe, np. Analizy termicznej, Technik Addytywnych oraz Badań Geopolimerów. Zaplanowano również interesujące aktywności:

 

Hydrożele czasami zachowują się jak ciecze, a czasami jak ciała stałe. Z czego są wykonane? Jakie mają zastosowania? Podczas ODIM będzie można lepiej je poznać dzięki eksperymentom.

Spawanie wcale nie musi być nudne. Jest często bardziej skomplikowane i ciekawsze niż niejedna gra zręcznościowa. Dzięki wirtualnej rzeczywistości będzie można zmierzyć się z tą technologią.

O druku 3D słyszał chyba każdy, ale nie wszyscy wiedzą jakie ciekawe zastosowania ma ta technologia. Na przykładzie odlewnictwa będzie można zapoznać się tradycyjnymi i nowoczesnymi technikami wytwarzania stosowanymi w inżynierii materiałowej.

Ekologiczne techniki wytwarzania są nie tylko modne, ale również oszczędne. Przykładem jest metalurgia proszków i jej zastosowanie. Wykonanie prostych wyrobów jest dziecinnie proste.

Co można zobaczyć pod mikroskopem? Fascynujące struktury metali i mikroświat. Dla wytrwałych – oddech smoka.

 

 

Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej jest efektem współpracy kilkunastu jednostek naukowych z całej Polski, takich jak: Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska, Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, Politechnika Rzeszowska, Wojskowa Akademia Techniczna, Politechnika Łódzka, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Śląski, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Politechnika Gdańska oraz Politechnika Śląska.

 

Koordynatorem przedsięwzięcia na PK jest prodziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki dr inż. Marek Nykiel.