Dr inż. Julia Radwan-Pragłowska z Katedry Biotechnologii i Chemii Fizycznej Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej została laureatką I etapu konkursu o Nagrodę ABB za rok 2022/2023 na najlepszą pracę dyplomową.

dr inż. Julia Radwan Pragłowska
Fot. Jan Zych

Dr inż. Julia Radwan-Pragłowska ma na swoim koncie wiele naukowych osiągnięć – zarówno indywidualnych, jak i zespołowych.

Celem konkursu organizowanego przez firmę ABB jest nagrodzenie absolwentów studiów inżynierskich, magisterskich i doktoranckich za prace dyplomowe, wyróżniające się innowacyjnością i poruszające zagadnienia, które mają praktyczne zastosowanie. Tematyka ocenianych prac jest bardzo szeroka i obejmuje zagadnienia z obszaru następujących dziedzin:

• automatyka i diagnostyka przemysłowa
  • diagnostyka predykcyjna urządzeń i systemów przemysłowych
  • energoelektronika i systemy sterowania w układach napędowych
  • inżynieria i zarządzanie procesami wytwarzania
  • zaawansowane technologie i systemy inżynierskie
  • technologie i systemy informatyczne
  • technologie wykorzystujące uczenie maszynowe i systemy sztucznej inteligencji
  • analityka i analiza danych w zastosowaniach przemysłowych
  • nanotechnologia i inżynieria materiałowa w zastosowaniach przemysłowych
  • technologie i systemy autonomiczne
  • infotronika, elektronika oraz zaawansowane technologie czujnikowe
  • obliczenia rozporoszone (cloud computing)

30 najlepszych prac wyróżnionych w I etapie zostanie ocenionych przez Jury konkursowe w II etapie, którego wyniki poznamy w maju 2023 r. Nagroda główna w konkursie to 30 000 PLN. Przewidziane są także dwa wyróżnienia o wartości 15 000 PLN.

Dr inż. Julia Radwan-Pragłowska została doceniona za pracę doktorską „Mikrofalowa synteza i badanie właściwości nowych biomateriałów chitozanowych jako uniwersalnych wyrobów medycznych", obronioną z wyróżnieniem 30 września 2022 r. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał.

Dr Radwan-Pragłowska ma na swoim koncie wiele naukowych osiągnięć – zarówno indywidualnych, jak i zespołowych, m.in.: Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju w kategorii „Naukowiec Przyszłości” oraz dofinansowanie w X edycji programu „Lider” dla kierowanego przez siebie projektu „BioHemPro – personalizowane bifunkcyjne matryce hybrydowe o indukowanych właściwościach bioaktywnych jako innowacyjne systemy hemostatyczne”.

(J. S.)