Drukuj

20 i 21 kwietnia br. na Politechnice Krakowskiej odbyły się Dni Otwarte. Uczniowie szkół średnich mieli okazję, by poznać uczelnię, ofertę edukacyjną i zasady rekrutacji. W tym roku Dział Promocji PK przygotował dla swoich gości aż dwa dni atrakcji. Wydarzenie pod nazwą „Dni Otwarte: Dołącz do Rodziny PK” odbyło się zarówno w formie wirtualnej, jak i stacjonarnej. Wirtualne wydarzenie poprowadził Bartłomiej Krystyński z Działu Promocji.

 

W czwartek 20 kwietnia odbył się Wirtualny Dzień Otwarty: „Poznaj naszą Politechniczną Rodzinę!”, czyli spotkanie dla osób, które nie  mogły odwiedzić Politechniki Krakowskiej osobiście.

 

Studio nagraniowe wirtualnego dnia otwartego: prowadzący Bartek Krystyński rozmawia z Izą Błażejewską i Kasią Chodźbą. W tle ekran na którym wyświetla się zdjęcie wielkiego Kanionu i studenta w bluzie uczelni.

 

Scenariusz wydarzenia został podzielony na kilka części. W każdej oddaliśmy głos naszym studentom, doktorantom i pracownikom, którzy opowiadali o swoich własnych doświadczeniach i projektach naukowych. Ponadto, wyemitowaliśmy specjalnie przygotowane materiały, m.in. reportaże, wywiady i prezentacje. 

 

Pierwszy segment – NAUKA „Ci, którzy wiedzą wszystko” – poświęciliśmy na rozmowę z młodymi naukowcami, Moniką Topą-Skwarczyńską oraz Maciejem Gibasem, którzy mają już na swoim koncie znacznie osiągnięcia. 

 

W drugiej części, SPORT „Ci, którzy mają najwięcej energii”, rozmawialiśmy o sportowych tradycjach i możliwościach naszej uczelni. O wsparciu dla naszych studentów i życiu studenckim dyskutowaliśmy z członkami Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej: Dominiką Wanat i Natalią Sołtysek (WSPARCIE „Ci, na których zawsze możesz liczyć” ) oraz Krzysztofem Kusakiem (CZAS WOLNY „Ci, którzy dbają o atmosferę”).

 

O wymianie studenckiej i możliwościach podróżowania opowiedziały nam Izabela Błażejewska i Katarzyna Chodźba (PODRÓŻE „Ci , którzy kochają podróżowanie”).

 

Politechnika Krakowska po raz kolejny włączyła się również w ogólnopolską akcję „Dziewczyny na Politechniki”, organizowaną przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. W związku z tym jedna z części wydarzenia – DZIEWCZYNY „Te, które łamią stereotypy” – została poświęcona właśnie paniom. O stereotypach związanych z płcią i studiami technicznymi oraz o innowacyjnych osiągnięciach badaczek z Politechniki Krakowskiej dyskutowaliśmy z dr Jolantą Jaśkowską oraz inż. Martą Tyrką – przewodniczącą Samorządu Studenckiego PK.

 


W tym roku Dział Promocji PK przygotował dla uczniów szkół średnich aż dwa dni atrakcji. Wydarzenie pod nazwą „Dni Otwarte: Dołącz do Rodziny PK” odbyło się zarówno w formie wirtualnej, jak i stacjonarnej.


 

O możliwościach rozwoju opowiedzieli AdamSadło z FutureLab PK oraz Filip Zyga z Koła Naukowego COSMO PK. Ostatnia część wydarzenia – REKRUTACJA „Ci, którzy zawsze dobrze doradzą” – została poświęcona rekrutacji na studia. Na najczęściej zadawane przez kandydatów pytania odpowiedziały Edyta Zięba-Działa z Działu Kształcenia oraz Natalia Bieniek – rzecznik praw studenta.

 

W naszym studiu mieliśmy przyjemność gościć prorektora ds. nauki, prof. Dariusza Bogdała, który powitał widzów transmisji oraz znajdujących się na widowni uczennice i uczniów z X Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Ze znajdującymi się w studiu gośćmi rozmawiał nasz reporter – Michał Lebiest z Radia Nowinki.

 

Przez całe wydarzenie pracownicy PK odpowiadali też na pytania widzów przesyłane w komentarzach pod facebookową transmisją. 

 

ZOBACZ: Wirtualny Dzień Otwarty „Poznaj naszą Politechniczną Rodzinę!”

 

W piątek 21 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć uczniów szkół średnich osobiście. Stacjonarny Dzień Otwarty odbył się w godzinach od 10.00-15.00. Na uczestników w Galerii Gil czekały stoiska wydziałów, Samorządu Studenckiego, Działu Współpracy Międzynarodowej oraz Działu Kształcenia. Ponadto, wszystkie wydziały Politechniki Krakowskiej przygotowały niezwykle bogate i atrakcyjne „Drzwi Otwarte Wydziałów”. Uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać prezentacji, zwiedzać laboratoria i spotkać się z pracownikami i studentami. Czekały na nich też takie atrakcje, jak konkurs rozpoznawania roślin (WA), Gra terenowa: „CUTting Edge Math!” i EscapeRoom (WIiT), oglądanie plam słonecznych przez teleskop (WIMiF), prelekcja „Zastosowanie fotogrametrii w popkulturze” (WIEiK), zwiedzanie Laboratoriów Inżynierii Ruchu Kolejowego (WIL) i Hydrauliczne (WIŚiE), prezentacje chemiczne w laboratoriach (WIiTCh) oraz tańczące roboty (WM). Dla osób, które oprócz kampusu przy Warszawskiej, chciały odwiedzić Wydziały znajdujące się w Czyżynach oraz przy ul. Podchorążych zorganizowane zostały bezpłatne, kursujące co pół godziny autobusy.

 

Dodatkowo, odwiedzający nas uczniowie mogli zrelaksować się w przygotowanej przed Galerią Gil strefie chillout, gdzie czekał na nich poczęstunek w postaci musów owocowych, waty cukrowej i soków. Tam także mogli porozmawiać z przedstawicielami Akademickiego Związku Sportowego PK oraz Chóru CANTATA. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbało Radio Nowinki.

 

 

(J. S.)

 

 

ZOBACZ FOTOGALERIĘ DNI OTWARTYCH NA PK

 

Sala czytelni w Galerii Gil, zamieniona na studio nagraniowe. Na pierwszym planie od tyłu młodzież ze szkół średnich siedzi przy stolikach i spogląda w stronę sceny. Młody mężczyzna w czarnej koszulce i spodniach obsługuje kamerę. Za nim znajduje się scena studia z ekranem, na którym wyświetla się grafika wydarzenia, w pomarańczowym, żywym kolorze.  Przed ekranem, na kremowym fotelu siedzi młody mężczyzna w okularach i granatowej, uczelnianej bluzie. To Bartłomiej Krystyński, prowadzący. Scena: po lewej stronie, na kremowym fotelu siedzi Bartłomiej Krystyński. Zwraca się w prawo, gdzie na kremowej kanapie siedzą dwie młode, ubrane na czarno kobiety, doktor Jolanta Jaśkowska i Marta Tyrka. Marta trzyma mikrofon i coś mówi. W tle ekran, na którym wyświetla się zdjęcie czterech chemiczek w białych fartuchach. Scena: Bartłomiej Krystyński siedzi na fotelu i rozmawia z dwiema młodymi kobietami, siedzącymi na kanapie. To Izabela Błażejewska i Katarzyna Chodźba. W tle na ekranie wyświetla się zdjęcie wielkiego Kanionu. Nad nim, odwrócony tyłem, siedzi student w szarej bluzie z napisem "Politechnika Krakowska". Młody mężczyzna w granatowej bluzie uczeni, jeansach i czapce kujawiance na głowie siedzi przy stoliku i rozmawia z dwoma uczniami. To Michał Lebiest. Po jego bokach siedzą dwaj uczniowie. W tle widownia.
Scena: na ekranie wyświetla się stół bilardowy, przed sceną kolorowe światła i kamery. Na scenie na fotelach siedzą Bartłomiej Krystyński i Krzysztof Kusak, młody mężczyzna w okularach, koszuli w kratkę i jasnych jeansach. Scena: Bartłomiej Krystyński rozmawia z dwiema młodymi kobietami. Siedząca po lewej stronie kanapy to Dominika Wanat. Ma jasne włosy do ramion, a na sobie czarną bluzę i niebieskie spodnie,. Trzyma mikrofon i coś mówi. Obok niej siedzi Natalia Sołtysek. Ma długie, ciemne włosy, ubrana jest szary sweter i jasne jeansy. Obie się uśmiechają. W tle na ekranie wyświetla się zdjęcie z akcji Mikołajki Studenci Dzieciom - studenci w mikołajkowych czapkach stoją pod popiersiem Tadeusza Kościuszki na dziedzińcu uczelni. Galeria Gil w czasie wirtualnego dnia otwartego. Widownia składająca się z uczennic i uczniów w wieku licealnym. Siedzą przy stolikach, na których znajduje się poczęstunek. Patrzą z zainteresowaniem w stronę sceny. Wejście przed Politechniką Krakowską. Odwrócona bokiem kobieta w czarnej kurtce i okularach czyta z uwagą harmonogram wydarzenia, ustawiony na sztaludze przed budynkiem. Dziedziniec Politechniki Krakowskiej, słoneczny dzień. Pod popiersiem Tadeusza Kościuszki stoi liczna grupa młodzieży w wieku licealnym
Na tle czarnej ścianki ze złotym logo AZS pozuje młody mężczyzna. Ma bardzo jasne włosy, ubrany jest w białą bluzę z logo AZS. Pozuje, unosząc do góry ramiona i w zabawnym geście prężąc muskuły. Uśmiecha się. Duża grupa młodzieży w wieku licealnym na czytelni w Galerii Gil krąży między stoiskami wydziałów. Na pierwszym planie młoda dziewczyna pochyla się nad mikroskopem, który stoi na jednym ze stoisk. Studentka Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki rozmawia z uczennicą. Studentka na brązowe, obcięte na boba włosy i niebieską koszulkę wydziałową. Uczennica na czarną bluzę i trzyma informator uczelni. Obie się uśmiechają. Za nimi widać tłum. Uśmiechnięty mężczyzna w średnim wieku siedzi przy długim stole z łamigówkami. To doktor Mariusz Jużyniec. Monika Piaskowska-Zastawniak, prodziekan Piotr Beńko i trzy studentki pozują do zdjęcia. Wszyscy się uśmiechają. Panie mają niebieskie koszulki Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej. Piotr Beńko ubrany jest w ciemny garnitur, jasną koszulę i krawat.
Młoda kobieta w okularach i z długimi blond włosami stoi przy stoisku Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. W tle tłum. Troje uczniów stoi i ogląda informator dla kandydatów. W tle tłum Dziedziniec przed Galerią Gil. Na granatowych leżakach w okręgu odpoczywają młodzi ludzie. W tle tłum oraz budynek Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Dziedziniec przed Galerią Gil. Na pierwszym planie idą dwie uczennice, zwrócone bokiem. W rękach trzymają watę cukrową. Grupa licealistów stoi przy długim stole i rozwiązuje łamigłówki matematyczne
Michał Lebiest, młody mężczyzna w niebieskiej koszuli, białym podkoszulku, czerwonej czapce i okularach przeciwsłonecznych rozmawia z Mateuszem Dąbrowskim. Mateusz ma na sobie czarną koszulkę z logo Wydziału Inżynierii Lądowej. Pięcioro studentów, dwie studentki i trzech studentów stoją przed wejściem Wydziału Inżynierii Lądowej. Mają na sobie kaski, kamizelki odblaskowe i łopaty. Wygłupiają się. Grupa pracowników Wydziału Architektury sadzi roślinę w dużej donicy przed wejściem na wydział. Laboratorium chemiczne. Grupa uczniów słucha dwóch młodych kobiet w fartuchach laboratoryjnych. Młody mężczyzna z krótkimi różowymi włosami, w czarnej bluzie i białym fartuchu laboratoryjnym trzyma obiema rękami i unosi do góry kolbę z czerwonym płynem. Uśmiecha się do obiektywu. Za nim znajduje się laboratorium.
Laboratorium chemiczne. Na stole stoją kolby z kolorowymi płynami. W tle stoi odwrócona bokiem młoda kobieta z ciemobrązowymi długimi włosami. Ubrana jest w biały fartuch, w prawej ręce trzyma palnik. Hol Wydziału Inżynierii Lądowej. Grupa studentów: pięciu mężczyzn, jedna kobieta pozuje do zdjęcia. Mają na sobie kaski, kamizelki odblaskowe. Jeden student stoi na wózku. Przed nimi  znak: "UWAGA! Roboty drogowe" Mężczyzna stoi przy stole z aparaturą mechaniczną. Wnętrze symulatora tramwaju. Przy konsoli siedzi chłopiec w wieku licealnym, unosi kciuk do góry w geście zadowolenia. Trzy młode dziewczyny siedzą przy stole i się uśmiechają.
Stół z gadżetami Samorządu Studenckiego Stoisko Wydziału Inżynierii Lądowej w halu głównym Aparatura laboratoryjna: mikroskop i kolby z kolorowymi płynami Łukasz Miłoszewski i Michał Lebiest pod parasolem przy konsoli puszczają muzykę. Tłum młodzieży przed wejściem do Galerii Gil. Na pierwszym tle dziewczyna, unosi w górę transparent z napisem: "Szukam chłopaka. do chóru PK"
Tłum młodzieży przed Galerią Gil Dwóch studentów kaskach i kamizelkach odblaskowych. Jeden trzyma watę cukrową. Uśmiechają się. Obok stoją dwie uczennice, które przeglądają informator dla kandydatów na studia. Pracownicy Wydziału Architektury sadzą rośliny przed wejściem na Wydział. Dwie uczennice jedzą watę cukrową Młody mężczyzna z długimi, kręconymi blond włosami pochyla się nad robotem

Fot. Jan Zych, Ewa Deskur-Kalinowska