Drukuj

To, jaka będzie przyszłość budownictwa drewnianego w dużej mierze zależy od młodych architektów i ich śmiałych pomysłów. Okazją, by poznać projekty młodych inżynierów i ich spojrzenie na budownictwo drewniane była sesja Master Holzbau zorganizowana w ramach wydarzenia Forum Holzbau Polska. W tej specjalnej sesji za pracę dyplomową „Towarowa 22. Drewniany wieżowiec modularny” został nagrodzony absolwent Wydziału Architektury PK – mgr inż. arch. Robert Zapała.

 

 

Za nami kolejna, siódma już edycja Forum Holzbau Polska, które jest jedną z najważniejszych imprez networkingowych branży budownictwa drewnianego. W tym roku wzięło w niej udział ponad 500 uczestników i 72 wystawców. Celem Forum Holzbau Polska jest promocja polskiej myśli w dziedzinie budownictwa drewnianego, zaprezentowanie aktywności naukowców, przedstawienie pomysłów polskich architektów i inwestorów budowlanych, którzy w swoich pracach sięgają po drewno.

 

Chłopak w okularach z krótkimi, kręconymi włosami w rękach trzyma mikrofon. Za nim rollup wydarzenia Forum Holzbau, na którym widnieje nazwa wydarzenia, zdjęcie mężczyzny z belką drewnianą oraz logotypy partnerów wydarzenia. Chłopak stoi przy ambonie, na której również widniej napis Forum Holzbau.
Mgr inż. arch. Robert Zapała na sesji Master Holzbau / fot. Piotr Kała

 

Obok bloku sesji przygotowanych przez profesjonalistów branży konstrukcji drewnianych odbyła się także sesja Master Holzbau. Wystąpiło w niej trzech absolwentów uczelni kształcących na kierunkach związanych z budownictwem drewnianym. Uczelnie z całego kraju mogły zgłaszać kandydatów, z których w trybie konkursowym zostały wybrane trzy osoby: Nadia Sajjad, Aleksandra Hajdenrajch i Robert Zapała. Podczas sesji Master Holzbau zaprezentowali oni swoje prace dyplomowe.

 

Od lewej strony stoi Robert Zapała. Młody chłopak w garniturze, z kręconymi włosami i w okularach. Jest uśmiechnięty. Obok stoi dwóch mężczyzn w garniturach, z których jeden trzyma czek.
Mgr inż. arch. Robert Zapała z nagrodą za pracę dyplomową „Towarowa 22. Drewniany wieżowiec modularny” / fot. Piotr Kała

 

Praca przedstawiona przez absolwenta Politechniki Krakowskiej nosi tytuł „Towarowa 22. Drewniany wieżowiec modularny”. Jest to projekt, który ma stanowić odpowiedź na współczesne problemy, takie jak np. kryzys klimatyczny oraz mieszkaniowy. Autor pracy przygotował koncepcję, która ma realizować ideę „miasta 15-minutowego” w wieżowcu poprzez m.in. odpowiedni układ funkcjonalny, dostęp do niezbędnych usług, przestrzeni wspólnych, biurowych oraz przestrzeni zielonych. Koncepcja Towarowej 22 stara się odpowiedzieć na kryzys klimatyczny poprzez zajrzenie w płaszczyznę psychologiczną ludzi, dając im szczęśliwy stan umysłu, a tym samym możliwość dokonywania lepszych (bardziej pro klimatycznych) wyborów życiowych, niekierowanych jedynie prymitywną potrzebą zaspokojenia tłumaczy mgr inż. arch. Robert Zapała.

 

Robert Zapała w swojej pracy przedstawił nowatorski system konstrukcyjny zapewniający modularne stawianie wieżowca, który mógłby być wytłumaczony za pomocą prostej instrukcji. Stałość wymiarów oparta o moduł (uwzględniający maksymalne szerokości transportowalne), powtarzalność elementów, logika, precyzja prefabrykacji oraz m.in. szybkość z jaką stawia się prefabrykowane drewniane budynki pozwoliła stworzyć założenie, koncepcję prostego budowania wieżowców z drewna niczym z klocków LEGO, zapewniając w ten sposób szybkie oraz jakościowe budownictwomówi autor pracy dyplomowej „Towarowa 22. Drewniany wieżowiec modularny”.

 

Forum Holzbau to platforma wiodących uniwersytetów, które przekazują wiedzę i technologię z zakresu budownictwa drewnianego. Podczas odbywających się na całym świecie konferencji prezentowane są praktyczne rozwiązania oraz nowoczesne materiały dla budownictwa drewnianego. Wśród organizatorów Forum Holzbau znajdują się prestiżowe uczelnie branżowe.

 

Makieta wieżowca. Wykonana z drewna.
Projekt mgr. inż. arch. Roberta Zapały / fot. Piotr Kała

 

Od 7 lat wydarzenie to odbywa się również w Polsce. Liderzy branży konstrukcji drewnianych, architekci, inżynierowie budownictwa, producenci domów drewnianych oraz naukowcy spotykają się podczas Forum Holzbau Polska po to, aby dzielić się doświadczeniem z zakresu zrównoważonego budownictwa drewnianego, technologii i nowatorskich rozwiązań w nowoczesnych konstrukcjach drewnianych.

 

Dla absolwentów uczelni, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy przygotowana została sesja Holzbau Master. Partnerami merytorycznymi sesji są uczelnie wyższe, takie jak Politechnika Krakowska (Wydział Architektury), Politechnika Śląska (Wydział Budownictwa), Politechnika Świętokrzyska (Wydział Budownictwa i Architektury), Politechnika Warszawska (Wydział Architektury), Politechnika Wrocławska (Wydział Budownictwa) oraz SGGW w Warszawie (Wydział Technologii Drewna).

 

 

 

 

(jg)