Drukuj

Znamy już zwycięzców programu Europe 40 Under 40 ® na lata 2022-2023. Jest to nagroda dla czterdziestu wschodzących gwiazd europejskiej architektury poniżej 40 roku życia. W tym roku wśród nagrodzonych znalazło się trzech Polaków, a wśród nich absolwent, a obecnie pracownik Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej – dr inż. arch. Bartosz Dendura.

 

 

Przy biurku siedzi mężczyzna. Patrzy prosto w obiektyw. Ma ubrany ciemny sweter i białą koszulę. Gęste, ciemne włosy zaczesane do tyłu. Ręce ma założone, w dłoni trzyma długopis. W tle półki z książkami. Obok mężczyzny na biurku stoją monitory komputera. Zdjęcie jest czarno-białe. W górnym prawym rogu widnieje logo konkursu.
Dr inż. arch. Bartosz Dendura / fot. Archiwum prywatne Bartosza Dendury

 

Europejskie Centrum Architektury, Dizajnu i Studiów Miejskich oraz prywatne Muzeum Architektury i Dizajnu – Chicago Athenaeum co roku nagradza czterdziestu architektów i projektantów, którzy nie ukończyli jeszcze 40 roku życia. W opinii jury są to osoby, które wyróżniają się swoimi projektami i są najbardziej obiecującymi postaciami w dziedzinie architektury i wzornictwa.

 

Budynek mieszkalno-usługowy zlokalizowany przy ul. Gertrudy w Krakowie. Budynek 5-kondygnacyjny. Dwie pierwsze kondygnacje mają białą elewację, wyższe szarą. Na parterze znajdują się trzy duże okna, na wyższych kondygnacjach okien jest więcej ale są wąskie. Przed budynkiem znajduje się droga i tory tramwajowe.
Projekt budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Gertrudy autorstwa dr inż. arch. Bartosza Dendury

 

 

Konkurs jest międzynarodowy i w tym roku w dużej mierze zdominowany przez Francuzów (nagrodzono aż 16 projektantów z tego kraju). Wśród wyróżnionych czterdziestu osób nie zabrakło także Polaków, a wśród nich znalazł się m.in. dr inż. arch. Bartosz Dendura. Wyboru laureatów dokonuje jury, które ocenia zgłoszenia na podstawie załączonych do aplikacji projektów. W tym roku były one oceniane przez architektkę i urbanistkę Mariannę Athanasiadou, założyciela pracowni Mathieu Forest Architecte – Mathieu Forest, Jerome Michelangeli z michelangeli design oraz Alcestis Rodi – wykładowczyni greckiego Uniwersytetu w Patras.

 


Jednorodzinny dom przy ul. Dobrej w Krakowie. Posiada płaski dach i duże narożne przeszklenia. Jako materiał elewacyjny zostało zastosowane drewno. Jest to drewno opalane, ciemnobrązowe. Od frontu: cztery długie wąskie okna. Przed budynkiem znajduje się jasne ogrodzenie, chodnik i droga.
Projekt ekologicznego domu autorstwa dr. inż. arch. Bartosza Dendury z WA PK

 

Bartosz Dendura jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Studiował także w College of Architecture and Design na University of Tennessee. Dr inż. arch. Bartosz Dendura pracuje na Wydziale Architektury PK, a także prowadzi grupę projektową i badawczą Studio4SPACE. Wśród ocenianych przez jury projektów znalazły się takie jego realizacje jak „D13 – dom drewniany” zrealizowany na terenach krakowskiej Olszy oraz „G7-dom feniksa” powstały na Woli Justowskiej. Jury doceniło też projekt nadbudowy kamienicy przy ul. Gertrudy 3.

 

Budynek mieszkalny jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej zlokalizowany na Woli Justowskiej. Budynek jest biały. Dach płaski. Liczne okna i narożne przeszklenia. W tle drzewa, przed budynkiem ciemne ogrodzenie.
„G7-dom feniksa” powstały na Woli Justowskiej / projekt Bartosza Dendury

 


Warto podkreślić, że wspomniany wcześniej projekt „D13 – dom drewniany” został doceniony także w plebiscycie Małopolskiego Salonu Architektury oraz w konkursie Ministerstwa Klimatu i Środowiska na najlepszy zrealizowany projekt budynku ekologicznego (więcej o projekcie: Architekt z Politechniki Krakowskiej doceniony za projekt ekologicznego, drewnianego domu w Krakowie). Z kolei praca doktorska pt.: „Architektura poolimpijska – architektura obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury technicznej, realizowanych na potrzeby igrzysk w kontekście idei dziedzictwa olimpijskiego”, którą dr inż. arch. Bartosz Dendura obronił na PK w 2017 r., otrzymała główną nagrodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

 

 

Pełna lista zwycięzców nagrody 40 under 40 architecture and design award znajduje się m.in. na stronie Chicago Athenaeum.

 

 

 

 

 

(jg)