Drukuj

Studenci Politechniki Krakowskiej z interdyscyplinarnego Koła Naukowego FOOTPRINT przywieźli dwa zwycięstwa z międzynarodowych zawodów kajaków betonowych BetonKanoRace 2023 w Delft, w Holandii. Żacy PK drugi rok z rzędu, jako jedyna ekipa z Polski, wzięli udział w rywalizacji betonowych konstrukcji, w całości zaprojektowanych na swoich uczelniach. I to z jakim efektem! Zdobyli dwa złote medale w konkurencjach osad mieszanych, a także miejsca na podium w  "dwójkach" kobiet i mężczyzn. Uroczyste powitanie zwycięskiej ekipy odbyło się 16 maja na Politechnice Krakowskiej. Medalistom gratulował rektor PK prof. Andrzej Szarata.

 Troje studentów - dwie kobiety i jeden mężczyzna pozują do zdjęcia. Dziewczyny trzymają w dłoniach puchary. Ich kolega stoi pomiędzy nimi. W wyciągniętych w górę rękach trzyma polską flagę. Cała trójka jest szczęśliwa i szeroko się uśmiecha.

Fot. Monika Firlej

 

Międzynarodowe wyścigi betonowych kajaków to coroczna impreza, organizowana przez i dla studentów architektury, budownictwa i inżynierii lądowej z całej Europy. To wyjątkowy wyścig, w którym drużyny ścigają się na wodzie we własnoręcznie zbudowanych kajakach z betonu, udowadniając, że beton daje więcej możliwości niż tylko te, które znamy z realizacji budowlanych. Setki studentów z europejskich uczelni przez rok pracuje nad zbudowaniem najszybszego, najbardziej innowacyjnego i ekologicznego kajaka, którym stają do rywalizacji w czasie zawodów betonowych kajaków. W tym roku organizatorem BetonKanoRace był Uniwersytet Techniczny w holenderskim mieście Delft (TU Delft).

 

Konstruktorzy z SKN Footprint przygotowywali się do zawodów przez rok, pracując nad innowacyjnymi mieszankami betonowymi, z których zbudowali kajaki, dopracowując optymalny kształt łódek (w czym pomagali im eksperci szkutnictwa i kajakarstwa slalomowego – Krzysztof i Grzegorz Polaczykowie) oraz przygotowując się podczas specjalistycznych treningów do sportowej rywalizacji.

 

W tegorocznym starcie wykorzystali ubiegłoroczne doświadczenia z udziału w zawodach w Niemczech oraz bezcenne wsparcie naukowych mentorów z Politechniki Krakowskiej: dr hab. inż.Izabeli Hager, prof. PK, dr inż. Katarzyny Mróz, dr inż. Mateusza Sitarza, dr hab. inż. Tomasza Tracza, prof. PK i dr hab. inż. Tomasza Zdeba, prof. PK, naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej. Przy ich pomocy stworzyli wysokowartościowy kompozyt betonowy z proszków reaktywnych RPC, z którego zbudowali ultralekkie łodzie, o wysokiej szczelności i cieniutkich ścianach. Sięgnęli w nich po sukcesy w BetonKanoRace 2023.

 

Historia sukcesu SKN Footprint zaczęła się w 2019 roku, kiedy grupa studentów postanowiła sprostać ambitnemu wyzwaniu inżynieryjnemu, jakim było opracowanie unikalnej mieszanki z betonu tekstylnego i wykonanie z niej kajaka, który miał wystartować w 2020 r. w zawodach odbywających się w Holandii. Drużyna zgłosiła się do pierwszego konkursu na granty studenckie ogłoszonego przez nową wówczas jednostkę PK – FutureLab. Rada Naukowa FutureLab zdecydowała się przyznać projektowi finansowanie. Niestety, wybuch pandemii pokrzyżował plany studentów, ponieważ konkurs Betonkanorace został odwołany i nie odbywał się przez dwa lata – odwołano edycje 2020 i 2021.

 

Prace nad betonowym kajakiem znacznie spowolniły, ale studentom ostatecznie udało się pokonać trudności i stworzyć konstrukcję o nazwie „PKanoe” oraz przetestować ją w czerwcu 2022 r. w niemieckim Brandenburg an der Havel na zawodach łodzi wykonanych z betonu pn. „Deutsche Betonkanu-Regatta”. W debiutanckim występie drużynie nie udało się awansować do finału zawodów, ale zdobyte doświadczenie i nowe umiejętności bardzo się przydały. Powstał plan skonstruowania aż dwóch nowych kajaków: „lepszych, szybszych, lżejszych.” I ten cel został osiągnięty w 2023 r. Nowe łodzie – „PKanoe 2.0” i „Dracanoe” – to inżynieryjne dzieła gotowe do stawania w szranki z najbardziej zaawansowanymi konstrukcjami z innych uniwersytetów.

 

 

PKanoe 2.0 to kajak zbudowany z materiału kompozytowego: betonu tekstylnego, wykorzystującego spoiwo mineralne wysokowartościowe – beton z proszków reaktywnych. Dracanoe z kolei, powstał dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii tworzyw cementowych o wysokiej wytrzymałości – betonu z proszków reaktywnych (ang. Reactive Powder Concrete) i cienkościennemu charakterowi kompozytu (matryca RPC i tkanina szklana). Waży zaledwie 45 kg, a grubość ścian kadłuba ma zaledwie 2 mm.

 


Uroczyste powitanie zwycięskiej drużyny odbyło się 16 maja. Medalistom gratulował rektor PK prof. Andrzej Szarata.


 

Kształt łodzi zaprojektowano pod kierunkiem najwyższej klasy fachowca – Krzysztofa Polaczyka, szkutnika ze Szczawnicy, znanego w Polsce producenta kajaków do slalomu kajakowego. We współpracy z nim młodzi inżynierowie dobrali odpowiednią formę, w której ułożyli mieszankę betonową. Pod okiem jego syna Grzegorza, polskiego olimpijczyka w slalomie kajakowym z Aten, wielokrotnego medalisty świata, Europy i Polski,  odbyli szkolenie kajakowe. Gotowe kajaki przeszły wodowanie oraz test szczelności na krakowskim zalewie Bagry.

 

Posłuchaj rozmowy z rektorem PK, prof. Andrzejem Szaratą na temat sukcesu studentów. Wywiad przeprowadził Michał Lebiest z Radia „Nowinki”
 
Logo Radia Nowinki

 

 

 

Zawody kajaków betonowych w holenderskim Delft nieopodal Hagi odbywały się w dniach 11-14 maja br. Chęć udziału w rywalizacji zgłosiły 24 drużyny z 16 uczelni z Holandii, Węgier, Niemiec, Szwajcarii, Belgii i Polski. Wyścigi były podzielone według składów (załogi kobiece, męskie, mieszane) oraz dystansów (50m, 100m, 200m). Rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie, zarówno jeśli chodzi o jakość zbudowanych kajaków, jak i przygotowanie fizyczne zawodników.

 

ZOBACZ MATERIAŁ PLAY KRAKÓW

Sukcesy krakowskich studentów w wyścigach kajaków… z betonu

 

Tym cenniejszy sukces studentów Politechniki Krakowskiej – zwycięstwa załóg z mieszanych (mikstów) z PK na dystansach 100 (Małgorzata Wróbel, Wojciech Białecki) i 200 metrów (Ewa Słupska, Marcin Różycki), które popłynęły na łodzi PKanoe 2.0, oraz medalowe miejsca dwójek męskiej i kobiecej.  Spośród 9 betonowych pucharów za zwycięstwa w finałach wyścigów, aż dwa trafiły do Krakowa!

 

Studentom w wyprawie do Holandii towarzyszyli – wspierający projekt od początku – opiekunka SKN Footprint dr hab. inż. Izabela Hager, prof. PK, dr inż. Katarzyna Mróz i dr hab. inż. Tomasz Tracz, prof. PK z Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej oraz pracownicy FutureLab PK: Monika Firlej oraz Adam Sadło.

 

Studenci Politechniki Krakowskiej uzyskali następujące lokaty:

 

PKanoe:

  • Finał mikstów 100m – 1. miejsce (Małgorzata Wróbel, Wojciech Białecki)
  • Finał mężczyzn 200 m – 2. miejsce (Marcin Różycki, Wojciech Białecki)
  • Final mikstów 200 m – 1. miejsce (Ewa Słupska, Marcin Różycki)
  • Final kobiet 200m – 3. miejsce (Ewa Słupska, Aleksandra Synowiecka)

 

Dracanoe:

  • Półfinał mężczyzn 50m (Bartosz Wolak, Kamil Stopa)
  • Półfinał mężczyzn 100m (Oskar Jurek, Karol Wojcieszak)
  • Półfinał mężczyzn 200m (Bartosz Wolak, Kamil Stopa)

 

Młodzi naukowcy już planują udział w zawodach w 2024 roku, z jeszcze lepszymi i jeszcze bardziej zaawansowanymi pływającymi konstrukcjami z betonu. Studenci z PK mają zamiar startować zarówno w wyścigach odbywających się w Niemczech, jak i w Holandii.

 

„PKanoe – budowa łodzi z cienkościennego, ultra-wysokowartościowego kompozytu cementowego, zbrojonego tekstyliami” to projekt realizowany pod opieką naukową dr hab. inż. Izabeli Hager, prof. PK, dr. hab. inż. Tomasza Zdeba, prof. PK, dr inż. Katarzyny Mróz oraz dr. inż. Mateusza Sitarza z Wydziału Inżynierii Lądowej PK. Koncepcja ta stanowi interdyscyplinarne przedsięwzięcie studentów kilku wydziałów, realizujących prace w ramach działalności SKN Footprint. Budowa kajaka wspierana jest przez uczelnię (w ramach laboratorium studenckich innowacji – FutureLab PK) oraz Wydział Inżynierii lądowej PK.  Projekt uzyskał także wsparcie finansowe z ministerialnego programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

 

 

Na zdjęciach, studenci z SKN FOOTPRINT wraz opiekunami przed wyjazdem na zawody oraz na zawodach BetonKanoRace 2023 w Delft, a także na Politechnice Krakowskiej w czasie powitania po powrocie z zawodów - fot. Adam Sadło, Monika Firlej, Katarzyna Mróz, Aleksandra Synowiecka, Joanna Skowrońska, Jan Zych

 

 

 

(Adam Sadło)

 

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Grupa młodych osób - studentów i studentek w białych koszulkach stoi wokół białego autobusu. Wszyscy uśmiechają się i patrzą na roześmianą kobietę w średnim wieku. Kobieta ma taką samą jak studenci, białą koszulkę i długie blond włosy. Ogląda album ze zdjęciami. Dwa betonowe kajaki stoją na plaży. Wokół kręcą się ludzie. Troje z nich trzyma baloniki w kształcie smoków. Obok kajaków powiewają proporce z logo politechniki Krakowskiej oraz FutureLab. Grupa młodych ludzi stoi nad brzegiem jeziora. Zwróceni są tyłem do obiektywu. Stoją w okręgu i obejmują się. Nad nimi unosi się pomarańczowy balonik w kształcie smoka. W jeziorze odbija się zachodzące słońce. Zachód słońca nad jeziorem. Nad jeziorem stoją Dwie odwrócone tyłem postacie. Chłopak i dziewczyna. Oboje mają na sobie białe podkoszulki. Obejmują się. Dziewczyna wyciągniętej prawej ręce trzyma balonik w kształcie smoka.
Środek jeziora, słoneczny dzień. Na środku jeziora płynie betonowy kajak. W środku siedzi i wiosłuje dwóch młodych mężczyzn. W oddali widać jeszcze dwa kajaki. W oddali drugi brzeg porośnięty jest gęsto zielonymi drzewami. Młody Mężczyzna siedzi na drewnianym leżaku. Ubrany jest w czarnym podkoszulek i krótkie niebieskie spodenki. Nie ma butów. Na głowie ma słomkowy kapelusz, w dłoniach trzyma megafon. W tle widać czterech młodych mężczyzn Dwoje młodych ludzi w wieku studenckim dziewczyna i chłopak stoją pod Czerwonym namiotem nad brzegiem jeziora. Oboje mają granatowe bluzy z logo Politechniki Krakowskiej i krótkie spodenki oraz sportowe obuwie. Mężczyzna ma słomkowy kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Obiema dłońmi wskazuje na koleżankę. Dziewczyna ma długie ciemne włosy w dłoniach trzyma puchar. Oboje się uśmiechają. Dwie młode dziewczyny pasują do zdjęcia. Obie mają ciemne włosy dziewczyna po lewej związane, a dziewczyna po prawej stronie rozpuszczone włosy do ramion. Obie mają białe podkoszulki z granatowym logo Politechniki Krakowskiej. Jedna ma na czole naklejkę z logo projektu, druga ma dwie naklejki na oczach. Opisz szerokość i uśmiechają i unoszą kciuki do góry. Siedzą pod biało-czerwonym zadaszeniem w paski. W tle widać innych studentów w takich samych podkoszulkach.
Młodzi chłopak i dziewczyna stoją nad brzegiem jeziora. Chłopak ubrany jest w białą bluzę i ciemne spodnie, dziewczyna ma na sobie granatową bluzę z logo PEKA i czarne spodnie. Chłopak ma blond kręcone włosy na szyi zawiesił sobie jak pelerynę flagę Polski. Dziewczyna trzyma puchar kropka W tle widać jezioro, za młodymi ludźmi stoi czerwone zadaszenie. Na stole stoi dużo pucharów wykonanych z materiału podobnego do betonu. W tle widać jezioro. Kobieta w średnim wieku ubrana w szaro granatową bluzę, jeansy i białe sportowe buty pochyla się i czule obejmuje kajak z betonu. Kobieta ma długie blond włosy. Śmieje się do kamery. W tle widać drugi betonowy kajak i granatowy namiot z logo Politechniki Krakowskiej. Za namiotem rosną zielone drzewa. Kobietą ze zdjęcia jest profesor Izabela Hager. Grupa młodych wyraźnie wesołych ludzi pozuje do grupowego zdjęcia. Kto jest z nich trzyma flagę Polski oraz proporzec z nazwą uczelni. Przed nimi na wodzie unoszą się dwa betonowe kajaki
Mężczyzna w średnim wieku ubrany w stalowo-szary elegancki garnitur trzyma w dłoniach bukiet kolorowych kwiatów. To rektor Andrzej Szarata. Pochyla głowę i się śmieje kropka obok niego stoi student ubrany w czarną koszulkę i jasny jeansy. To Marcin Różycki. Obok niego nieco w tyle stoi profesor Izabela Hager. Ubrana jest wygranatowy sweter błękitną koszulę i ciemne spodnie. wszyscy się uśmiechają Młoda kobieta z ciemnymi związanymi włosami i w Czarnej koszulce Spogląda w obiektyw i dla łagodnie się uśmiecha w dłoniach trzyma bukiet kolorowych róż wącha jeden z kwiatów. Dwa betonowe kajaki ustawione jeden za drugim. Za kajakami pozuje do zdjęcia grupa osób. Profesor Izabela Hager stoi i trzyma w dłoniach dwa wiosła kropka za nią na stelażach stoją dwa betonowe kajaki jeden za drugim. W tle widać grupę studentów którzy coś oglądają na stole.
Rektor Andrzej szarata trzyma w dłoniach puchar i Spogląda na niego. Obok stoi profesor Izabela Hager Spogląda na rektora kropka również trzyma puchar. Pomiędzy nimi stoi kobieta w średnim wieku. Ma ona długie blond włosy, Ubrana jest w błękitny żakiet czarną koszulkę i białe spodnie w dłoniach trzyma kolorowy bukiet kropka to magister Monika Firlej kropka wszyscy się uśmiechają Roześmiany rektor szarata wymienię uścisk dłoni z Marcinem różyckim. Obok stoi jeszcze dwóch studentów jeden w czarnej drugi w białej koszulce kropka wszyscy się uśmiechają Rektor Sheraton Uśmiecha się i wymienię uścisk dłoni ze studentką. Dziewczyna ma na sobie podkoszulek czarne jeansy i długie rudo blond włosy kropka rektor w drugiej dłoni trzyma białą torebkę upominkową. Nieco w tle widać profesor Hager która wymienia uścisk dłoni z ciemnowłosą studentką trzymającą bukiet kolorowych kwiatów kropka pomiędzy nimi stoi inna z ciemnowłosa studentka również trzymająca bukiet Młoda ciemnowłosa dziewczyna uśmiecha się kropka rektor szarata widoczny od tyłu wręczę i bukiet kwiatów. W tyle pomiędzy nimi widoczny jest Marcin Różycki.
Młoda ciemnowłosa dziewczyna łagodnie Uśmiecha się do zdjęcia w dłoniach trzyma bukiet kwiatów kropka W tle widać jeszcze cztery osoby. Profesor Izabela Hager stoi i trzyma w dłoniach bukiet kolorowych kwiatów. Coś mówi kropka Obok stoi rektor szarada i Spogląda na profesor. Obok rektora Stoi Monika Firlej również trzymająca bukiet kwiatów kropka za nimi stoi grupka studentów. Grupa studentów w białych koszulkach stoi na tle szarej ściany przed nimi stoi młoda kobieta czarnej koszulce trzymająca w dłoniach bukiet kolorowych kwiatów. Spogląda w lewą stronę i się uśmiecha. Na dole stoją drewniane leżaki z granatowym materiałem i logo Politechniki Krakowskiej. Grupa młodych ludzi prawdopodobnie studentów stoi i wyraźnie słucha czyich słów.
W centralnej części zdjęcia stoją dwa betonowe kajaki ustawione na stelażach kropka W tle widać grupę młodych ludzi oraz drewniane leżaki z granatowym obiciem. Rektor szara ta wręczak bukiet kolorowych kwiatów młodej kobiecie z ciemnymi włosami ubranej w czarne podkoszulek. To doktor Katarzyna Mróz kropka dookoła nich stoją studenci kropka mężczyzna ubrany w czarny garnitur robi im zdjęcie. Rektor szarata profesor Izabela Hager oraz Monika Firlej rozmawiają kropka pani trzymają kolorowe bukiety kwiatów. Obok stoją studenci i przesłuchują się rozmowie. Rektor zmierza w stronę studentki z ciemnymi włosami ubranej na czarno i trzymającej bukiet kwiatów kropka rektor w prawej dłoni trzyma upominkową torebkę drugą dłoń wyciąga w kierunku studentki. W tle stoją inne osoby.
Grupa młodych osób prawdopodobnie studentów pochyla się nad stołem na którym stoją białe torebki upominkowe oraz dwa puchary wykonane prawdopodobnie z betonu Dwie młode dziewczyny obejmują się i unoszą w górę ramiona. Obie się uśmiechają. Stoją za betonowym kajakiem, w którym leżą dwa bukiety kwiatów. Grupa ludzi pozuje do zdjęcia przed nimi stoją dwa betonowe kajaki ustawione na metalowych stelażach. W jednym z kajaków leżą dwa bukiety kolorowych kwiatów. Troje młodych ludzi pasuje do zdjęcia na tle szarej ściany wszyscy ubrani są w czarne podkoszulki. W środku stoi młody mężczyzna z krótkimi ciemnymi włosami i zarostem kropka po jego obu stronach stoją dwie ciemnowłosy dziewczyny chłopie trzymają puchary
Młoda, ubrana na czarno kobieta, z długimi rudo-blond włosami stoi zwrócona tyłem. Ma czarne słuchawki, a w prawej dłoni trzyma mikrofon, który wyciąga w stronę stojącego obok mężczyzny. To dziennikarka radia ESKA przeprowadza wywiad z Rektorem Andrzejem Szaratą. Na drewnianym podeście stoją na stelażach dwa betonowe kajaki. Wokół nich kręcą się studentki i studenci. W tle znajduje się namiot z granatowym dachem i logo uczelni. Po bokach stoją banery z logotypami projektu PKanoe oraz FutureLab. Po obu bokach podestu stoją granatowe leżaczki. Młody, zwrócony tyłem mężczyzna trzyma przód betonowego kajaka. Po prawej stronie w tle widać drugi kajak. Rektor Andrzej Szarata i profesor Izabela Hager stoją obok siebie i spoglądają na coś, co się dzieje na prawo od nich.