Za nami półfinał B Akademickich Mistrzostw Polski w Tenisie. Od 11 do 14 maja 2023 r. na kortach Politechniki Krakowskiej o awans do finału walczyły 52 zawodniczki i 82 zawodników z 24 uczelni. Organizatorem półfinału AMP w tenisie po dziewięciu latach przerwy był Klub Uczelniany AZS Politechniki Krakowskiej. W ten sam weekend reprezentanci PK rywalizowali też w Gdańsku i Poznaniu.

 

Turniej damski rozgrywany był w Centrum Tenisowym Politechniki Krakowskiej przy ul. Jana Pawła II 37 (więcej o tej nowoczesnej hali sportowej: Na Politechnice Krakowskiej otwarto Centrum Tenisowe). Tam na pełnowymiarowych kortach tenisowych rozgrywki półfinałowe rozpoczęły się od rywalizacji zawodniczek z krakowskich uczelni. Gospodynie z PK zmierzyły się z drużyną UEK Kraków, a zawodniczki AGH Kraków z drużyną UP Kraków. Spotkania te zakończyły się zwycięstwem reprezentantek Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

 

Trzy dziewczyny w białych bluzach patrzą w obiektyw. W rękach trzymają rakiety do tenisa. Z tyłu za nimi napis „akademickie mistrzostwa Polski”
Akademickie Mistrzostwa Polski w Tenisie – Półfinał B

 

Turniej obfitował w wiele ciekawych spotkań. Do strefy medalowej dotarły zespoły reprezentujące Politechnikę Śląską w Gliwicach, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Uniwersytet Jagielloński. W pierwszym spotkaniu drużyna UMW pokonała PŚ Gliwice. Z kolei w starciu krakowskich drużyn po ponad 3-godzinnym boju zwyciężyły zawodniczki UEK Kraków. W meczu o trzecie miejsce UJ Kraków pokonał Politechnikę Śląską 2:0 (6:0, 6:0 w deblu oraz 6:2, 6:1 w singlu), z kolei Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wygrał 2:1 z Uniwersytetem Medycznym z Wrocławia (6:1, 6:2, 10:8 w deblu, 3:6, 2:6 w singlu oraz 6:1, 6:2 w drugim singlu).

 

Turniej panów w pierwszej fazie grupowej zawitał na korty otwarte przy ul. Florera 1. Do najciekawszych spotkań tej fazy należało spotkanie AGH Kraków ze ŚUM Katowice, które zakończyło się wynikiem 2:1 dla krakowskiej drużyny. Drugim emocjonującym starciem była rywalizacja zespołu z Politechniki Krakowskiej z drużyną Uniwersytetu Rzeszowskiego, która zakończyła się zwycięstwem gospodarzy 2:1.

 

Do drugiej fazy grupowej awansowało 12 najlepszych drużyn, które zostały podzielone na cztery grupy po trzy zespoły. Drużyny z pierwszych miejsc spotkały się ze sobą w półfinale, w którym to reprezentacja UJ Kraków zmierzyła się z UE Wrocław, a Politechnika Lubelska z AWF Kraków. W turnieju zwyciężyli tenisiści z AWF Kraków.

 

Chłopak ubrany w strój sportowy stoi na korcie tenisowym. W rękach trzyma rakietę do tenisa. Jest przygotowany do uderzenia piłki. Za nim baner z logo Akademickiego Związku Sportowego, dalej ogrodzenie i drzewa.
Akademickie Mistrzostwa Polski w Tenisie – Półfinał B

 

– Organizacja zawodów spod znaku Akademickich Mistrzostw Polski była dla nas niezwykłym przeżyciem. Ostatnie AMP-y były na naszej uczelni 9 lat temu, kiedy członkowie naszego zespołu byli jeszcze uczniami gimnazjum, czy liceum. Bardzo nam zależało, żeby te Mistrzostwa były dopięte na ostatni guzik i przede wszystkim zawodniczki i zawodnicy czuli się u nas dobrze. Część z nas ma doświadczenia z działalności w strukturach samorządów studenckich i innych organizacji studenckich, co na pewno pozwoliło na inne spojrzenie na organizację tego przedsięwzięcia oraz dało pewien powiew świeżości. Chcemy się podjąć organizacji kolejnych AMPów, bo czujemy, że jesteśmy na to gotowi. Oczywiście ostateczną odpowiedź na pytanie: „Czy daliśmy radę?” dadzą nam sami uczestnicy, o co chcemy ich zapytać w ankiecie ewaluacyjnej. Na ten moment jedno co mogę powiedzieć, to to że jestem dumny z całego zespołu i wszystkim osobom zaangażowanym serdecznie dziękuję – mówił Krzysztof Pszczółka, Prezes KU AZS Politechniki Krakowskiej.

 

Akademickie Mistrzostwa Polski współfinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym AZS jest Grupa PZU. Sponsorem Akademickich Mistrzostw Polski w Tenisie – Półfinał B byli: Green Way Polska Akademia Trenerów i Instruktorów Sportu, TatraHouse, Cechini Muszyna, skleptenisisty.pl.

 

Dziewczyna w podskoku na korcie tenisowym. W rękach trzyma rakietę tenisową i wykonuje zamach do uderzenia piłki. Dziewczyna ubrana jest w T-shirt, spódnicę i sportowe buty. W tle baner z napisem „pasja” i drzewa.
Akademickie Mistrzostwa Polski w Tenisie – Półfinał B

 

Organizatorem zawodów był Klub Uczelniany AZS Politechniki Krakowskiej przy wsparciu Politechniki Krakowskiej, Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej oraz Fundacji Politechniki Krakowskiej.

 

Półfinał B Akademickich Mistrzostw Polski w Tenisie to nie jedyne sportowe wydarzenie, które odbywało się w miniony weekend. W tych samych dniach w Poznaniu w Akademickich Mistrzostwach Polski rywalizowały siatkarki Politechniki Krakowskiej. Przystąpiły one do turnieju jako zwyciężczynie półfinału C, który odbył się w kwietniu br. w Lublinie. Zawodniczki PK trafiły do tzw. „grupy śmierci” z ubiegłorocznym triumfatorem zespołem PANS Krosno, a także z AWF Kraków oraz AWF Warszawa. Fazę grupową reprezentantki Politechniki Krakowskiej zakończyły na trzeciej pozycji w grupie i przystąpiły do walki o 11 miejsce. Po zaciętym pojedynku z UAM Poznań siatkarki PK wygrały 2:1 zdobywając tym samym srebrny medal wśród Uczelni Technicznych. Reprezentacja siatkówki kobiet prowadzona jest przez trenera Krystiana Bławata.

 

Chłopak na korcie tenisowym. Na jego twarzy widoczne skupienie. Przygotowany do uderzenia piłki. W rękach trzyma rakietę tenisową. Na pierwszym planie siatka do tenisa. W tle baner z napisem „akademickie Mistrzostwa Polski” i logotypy Politechniki Krakowskiej, Centrum Sportu i Rekreacji PK oraz Fundacji PK.
Akademickie Mistrzostwa Polski w Tenisie – Półfinał B

 

Z kolei w Gdańsku weekend upłynął pod znakiem sportowych o medale AMP tenisistów stołowych. W rywalizacji brała udział męska drużyna PK. Podopieczni Damiana Głąba trafili na trudną grupę, w której znaleźli się zawodnicy z trzech innych Politechnik: Śląskiej, Lubelskiej oraz Rzeszowskiej. W tej rywalizacji inżynierów najlepsi okazali się zawodnicy z Rzeszowa. Reprezentanci PK zajęli drugie miejsce, dzięki czemu awansowali do czołowej ósemki mistrzostw Polski. W ćwierćfinale przegrali z zespołem Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ostatecznie tenisiści z PK zajęli 7. miejsce w klasyfikacji generalnej oraz zdobyli srebrny medal wśród uczelni technicznych.

 

 

 

 

 

 

Wyniki półfinału B Akademickich MP w tenisie, rozegranych w Krakowie

Turniej Kobiet - klasyfikacja końcowa:

 

1. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – awans do Finałów
2. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – awans do Finałów
3. Uniwersytet Jagielloński – awans do Finałów
4. Politechnika Śląska w Gliwicach – awans do Finałów
5. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach – awans do Finałów
6. Politechnika Wrocławska – awans do Finałów
7. Uniwersytet Wrocławski – awans do Finałów
8. Uniwersytet Medyczny w Lublinie
9. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
10. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
11. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

12-15. Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

12-15. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

12-15. Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

12-15. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

16. Politechnika Lubelska

 

 

Turniej mężczyzn – Klasyfikacja Końcowa

 

1. Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie – awans do Finałów
2. Politechnika Lubelska – awans do Finałów
3. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – awans do Finałów
4. Uniwersytet Jagielloński – awans do Finałów
5. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach – awans do Finałów
6. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum – awans do Finałów
7. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – awans do Finałów
8. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – awans do Finałów
9. Politechnika Rzeszowska
10. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
11. Uniwersytet Śląski w Katowicach
12. Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu

13-18. Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

13-18. Uniwersytet Rzeszowski

13-18. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

13-18. Uniwersytet Wrocławski

13-18. Politechnika Wrocławska

13-18. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

19-23. Politechnika Opolska

19-23. Politechnika Śląska w Gliwicach

19-23. Uniwersytet Medyczny w Lublinie

19-23. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

19-23. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie

  • Uniwersytet Opolski nie został sklasyfikowany.