Studenci oraz absolwenci architektury, architektury krajobrazu oraz kierunków pokrewnych mają jeszcze tylko kilka dni na to, by wziąć udział w konkursie „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem”. Termin nadsyłania prac upływa 12 czerwca br. o godz. 16.00.

Zadaniem konkursowym jest stworzenie kompleksowej bio-klimatycznej koncepcji zagospodarowania działki siedliskowej z domem jednorodzinnym i ogrodem dla jednej z trzech proponowanych lokalizacji: domu miejskiego, domu podmiejskiego, domu nad rzeką.

Projekt konkursowy powinien być spójną koncepcją podkreślającą związki między domem, ogrodem, człowiekiem i krajobrazem. Zaproponowane przez projektantów rozwiązania powinny być przyjazne dla środowiska i uwzględniać mitygację i adaptację do zmian klimatu oraz wpisywać się w tożsamość kulturową, krajobraz i lokalny „klimat” małego miasta.

Konkurs skierowany jest do studentów architektury, architektury krajobrazu i kierunków pokrewnych oraz absolwentów tych kierunków, którzy skończyli studia nie wcześniej niż w roku akademickim 2020/2021 lub ukończą studia w 2023 roku. Udział w konkursie można wziąć indywidualnie albo zespołowo. Organizatorzy zachęcają do tworzenia zespołów interdyscyplinarnych, łączących studentów i absolwentów kierunków, w których możliwa jest wielobranżowa współpraca z architektami i architektami krajobrazu, w tym: inżynierii lądowej, budownictwa, architektury wnętrz, wzornictwa przemysłowego, ogrodnictwa, sztuki ogrodowej, gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska, etc.

Praca konkursowa powinna być zaprezentowana na dwóch planszach formatu 50x70 cm (układ poziomy) w formatach pdf (200 dpi) i jpg (1417x1984 px), które wraz z opisem i dokumentami zgłoszeniowymi należy dostarczyć elektronicznie wyłącznie przez udostępnione przez Organizatora linki do dnia 12.06.2023 do godziny 16:00 (wszystkie szczegóły wraz z wykazem wymaganych załączników znajdują się w Regulaminie konkursu).

Konkurs objęty jest patronatem Rektora Politechniki Krakowskiej, Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) Oddział Kraków, Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu (SPAK) oraz Burmistrza Miasta Hrubieszów. Patronat medialny sprawują czasopisma: Architektura & Biznes oraz Architektura-murator.

Konkurs realizowany jest w ramach partnerskiego projektu Gminy Miejskiej Hrubieszów i Politechniki Krakowskiej pn. „ROZWÓJ LOKALNY HRUBIESZOWA – OD PARTYCYPACJI DO REALIZACJI”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

U góry zielona belka z napisem: studencki konkurs architektoniczno-krajobrazowy na projekt hrubieszowskiego domu i ogrodu z klimatem oraz logo hrubieszowski dom i ogród z klimatem. Poniżej po lewej stronie zielony rysunek przedstawiający drzewo i drewniany parterowy dom z gankiem. Po prawej stronie żółte kółko z napisem: zaprojektuj hrubieszowski dom i ogród z klimatem. Poniżej po prawej stronie duże zdjęcie przedstawiające nowoczesny budynek znajdujący się w środku lasu. Na parterze domu wodospad wpadający do płynącej obok domu rzeki. Na balkonach domu jacyś ludzie (widoczne są tylko ich sylwetki). Na zdjęciu dominuje zieleń drzew. Zdjęcie znajduje w niebieskiej ramce w kształcie koła. Po prawej stronie napis: Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej zaprasza studentów i absolwentów architektury i architektury krajobrazu do udziału w konkursie „ hrubieszowski dom i ogród z klimatem”. Poniżej temat konkursu i informacja o nagrodach: nagrody finansowe I 6000 zł/ II 4000 zł/ III 2000 zł; nagrody specjalne: wystawy/publikacje/projekty; nadsyłanie prac: 12 czerwca 2023 r. Poniżej link do regulaminu konkursu oraz logotypy patronów konkursu: Politechniki Krakowskiej, Wydziału Architektury PK, Miasta Hrubieszowa, SARP, SPAK oraz partnerów medialnych. Na samym dole belka z logotypami: funduszy norweskich, Hrubieszowa, projektu rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji, PK, WA PK oraz Katedry Architektury Krajobrazu.