47 projektów z łącznym budżetem 48,1 milionów złotych zrealizują badaczki i badacze z całego świata  w ramach konkursu POLONEZ BIS 3, rozstrzygniętego właśnie przez Narodowe Centrum Nauki. Wśród nich znalazł się prof. dr Inna Ivashchenko, która będzie realizować prace badawcze na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Na realizację jej projektu pn. „Nowe kompozytowe materiały perowskitowe o podwójnej budowie, pozbawione ołowiu, o obiecujących właściwościach luminescencyjnych” Politechnika otrzyma ponad 1,2 mln zł.

 

Cztery osoby stoją na tle białej ściany z zielonym napisem z nazwą wydziału oraz zawieszonym pod nim telewizorem. Od lewej stoją: młoda kobieta z czarnymi długimi włosami, w czarnych spodniach i białej bluzce z czarnym wzorem; starszy mężczyzna z krótkimi siwymi włosami w szarych spodniach i brązowych spodniach; młoda kobieta z czarnymi włosami w niebieskiej koszuli i jeansowych spodniach; młoda dziewczyna z blond włosami do ramion w beżowym swetrze i jeansowych spodniach.
Fot. archiwum Katarzyny Matras-Postołek

 

W rozstrzygniętym właśnie trzecim i ostatnim konkursie programu POLONEZ BIS złożono w sumie 230 wniosków, po ocenie formalnej i merytorycznej 47 projektów zostało zakwalifikowanych do finansowania. Naukowczynie i naukowcy nagrodzeni w konkursie POLONEZ BIS 3 przyjadą do Polski m.in. z Indii, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Singapuru, Szwecji, Izraela, Estonii, Turcji, Czech, Ukrainy czy Australii. Przyznano im łącznie 48,1 mln zł. Konkurs jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Nauki i Komisję Europejską.

 


Prof. Inna Ivashchenko pracowała dotąd jako profesor wizytujący na PK. Trafiła na Politechnikę po wybuchu wojny w Ukrainie, gdy zmuszona była szukać bezpiecznego miejsca do pracy naukowej poza swoim krajem.


 

Wśród beneficjentów programu będzie prof. dr Inna Ivashchenko z Ukrainy, która w zespole dr hab. inż. Katarzyny Matras-Postołek, prof. PK i pod jej opieką będzie pracować w Katedrze Biotechnologii  i Chemii Fizycznej (zespół Funkcjonalne Nanomateriały) nad nowymi  materiałami kompozytowymi o  fotoluminescencyjnych właściwościach do wykorzystania w produkcji diod emitujących białe światło (WLED).  W ostatnich latach ogromne zainteresowanie społeczności naukowej budzą w tym kontekście perowskity halogenkowe (CsPbCl(Br,I)3). Oprócz wielu zalet, posiadają jednak poważną wadę - w ich składzie znajduje się toksyczny ołów.  Nawet jego niskie stężenie powoduje zagrożenie dla środowiska i jest szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Stąd potrzeba znalezienia nowych pierwiastków, które zastąpią ołów w strukturze krystalicznej. – Obiecującą alternatywę stanowią perowskity halogenowe o podwójnym składzie (A2BIBIIIX6) (PHPS) i właśnie badania nad nimi będzie prowadzić na naszym wydziale prof.  Inna Ivashchenko.  Głównym celem projektu  jest uzyskanie stabilnego, bardziej wydajnego bezołowiowego materiału PHPS o wysokiej wydajności. Opracowane materiały mogą znaleźć zastosowanie w wielofunkcyjnym oświetleniu – wyjaśnia Katarzyna Matras-Postołek, opiekunka naukowa projektu. W ubiegłym roku pod jej skrzydła w ramach wcześniejszej edycji programu Polonez Bis trafiła dr Xiao Zhang z Chin (realizuje na PK projekt pt. Noble metal clusters incorporated g-C3N4 based heterostructures toward solar-driven photo- and electrochemical conversion, który otrzymał ponad milionowe finansowanie z NCN).

 

Prof. Inna Ivashchenko pracowała dotąd jako profesor wizytujący na PK. Trafiła na Politechnikę po wybuchu wojny w Ukrainie,  gdy zmuszona była szukać bezpiecznego miejsca do pracy naukowej poza swoim krajem. Jest jednym z ponad 30 pracowników ukraińskich uczelni, którzy uzyskali czasową pomoc Politechniki Krakowskiej i wydziałów uczelni (W. Architektury, W. Informatyki i Telekomunikacji, W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, W. Inżynierii Lądowej, W. Inżynierii Materiałowej i Fizyki, W. Inżynierii i Technologii Chemicznej, W. Mechanicznego) po wybuchu wojny.

 

Na zdjęciu, od lewej: dr hab. inż. Katarzyna Matras-Postołek, prof. Valeriy Yashchuk (National University of Kyiv),  prof. dr Inna Ivashchenko, dr Nataliia Husiak (Chortkiv Medical College), Ukraińscy naukowcy  mogli liczyć na pomoc Politechniki  Krakowskiej po wybuchu wojny, wsparcie uzyskali m.in.  na Wydziale  Inżynerii i Technologii Chemicznej.

 

 

(mas)