Dane statystyczne dotyczące zużycia energii elektrycznej -  porównanie pierwszego kwartału roku 2022 i 2023. W tym roku 15% niższe.

 

 

 

Końcem ub. roku społeczność Politechniki Krakowskiej postawiła przed sobą ambitny cel – obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej i zaszczepić w nas dobre praktyki w tym zakresie. Okazało się, że potrafimy. W grudniu 2022 r. zmniejszono zużycie energii elektrycznej o 10 proc. w odniesieniu do średniego miesięcznego zużycia energii na PK w latach 2018-2019. Nie poprzestaliśmy jednak na tym i to nie tylko dlatego, że do oszczędzania obligują nas wymogi ustawy z dnia 7 października 2022 r. Dobrze wiemy, że mniejsze zużycie energii to niższe rachunki, ale również ograniczenie emisji CO2.

 

 

 

 

 

Z radością informujemy, że w I kwartale 2023 r. Politechnice Krakowskiej, dzięki zaangażowaniu pracowników i studentów, udało się zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o ponad 15 proc. względem I kwartału ub. roku.

 


  na wiosnę oszczędzamy energię na PK. Infografika ze słoneczkiem i kwiatkami na zielonym tle. Na górze: otwarte okno i przekreślony klimatyzator z tekstem: Nie włączaj oświetlenia, kiedy możesz korzystać ze światła dziennego  kiedy otwierasz okno wyłącz klimatyzację. Na środku włączony klimatyzator i zamknięte okno z tekstem: kiedy włączasz klimatyzację zamykaj okno. Na do słońce za oknem i przekreślona lampa z tekstem:

I choć zimę mamy już za sobą, nie poddajemy się w walce o mniejsze zużycie energii i niższe rachunki. Przed nami lato i ciepłe dni, czyli powoli zaczyna się czas wzmożonego użytkowania klimatyzacji. Któż z nas nie widział w tramwaju czy autobusie komunikatu „Nie otwierać okien! Klimatyzacja włączona”? To samo dotyczy naszych biur, sal wykładowych itd. Klimatyzacja jest dobrodziejstwem na upały, ale korzystajmy z niej z rozwagą.

 

 

Proste zasady korzystania z klimatyzacji:

  • zamknij okna i drzwi w trakcie jej używania;

  • rano, po przyjściu do pracy przewietrz pomieszczenie – tym samym schładzasz je bez włączania klimatyzacji;

  • używaj klimatyzacji tylko w trakcie pracy;

  • pamiętaj, że temperatura pomieszczenia ustawiana na pilocie do klimatyzacji powinna być niższa o około 5 stopni Celsjusza od temperatury panującej na zewnątrz (w ciepłe dni zalecamy ustawienie temp. w przedziale 23-25 stopni);

  • gdy skończysz pracę, koniecznie wyłącz klimatyzację – nie będzie potrzebna pustym pomieszczeniom. 

 

 

 

   

Każdy z niemal dwóch tysięcy pracowników i prawie czternastu tysięcy studentów może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i – tym samym – ochrony środowiska. Wystarczy zmienić nawyki w naszych codziennych zachowaniach. Przykładowo, w najbliższych miesiącach zachęcamy do wyłączenia sztucznego oświetlenia w trakcie pracy, oczywiście tylko wtedy, gdy to naturalne jest wystarczające. Co jeszcze możesz zrobić?

  

znakrozsądnie korzystaj z klimatyzacji;

znak wyłącz oświetlenie sztuczne, jeżeli naturalne jest wystarczające;

znak ustaw tryb pracy komputerów/laptopów tak, by maksymalnie obniżyć zużycie energii;

 

znak wyjmij ładowarki z gniazdek, jeżeli ich w danej chwili nie używasz;

 

znak wyłącz wszystkie urządzenia biurowe na noc, na weekend oraz podczas dłuższego okresu ich bezczynności;

 

znak nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania (świecąca dioda na urządzeniu świadczy, że nadal zużywa ono energię);

 

znak wyłącz światło we wspólnych przestrzeniach – korytarzach, klatkach schodowych, salach wykładowych, łazienkach itp. – jeśli w nich nie przebywasz;
  

znak nie pozostawiaj zbyt długo otwartego okna – jeżeli jest za gorąco, zmniejsz temperaturę ogrzewania;

 

znak drukuj/kseruj tylko to, co niezbędne – drukarka/ksero generuje duże zużycie energii przy czynnej pracy;

 

znak gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz w danym momencie.

 

 

   

  • optymalizacja pracy systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych;

  • w 2023 r. na budynkach PK montowane są kolejne instalacje fotowoltaiczne;

  • na kampusie przy ul. Warszawskiej oprawy w lampach zewnętrznych zostały wymienione na bardziej energooszczędne; planowana jest również taka wymiana na kampusie w Czyżynach.

 

 

 

infografika energia 10

 

Społeczność Politechniki Krakowskiej potrafi! Pod koniec ub. roku został przed nami postawiony – na mocy ustawy z dnia 7 października 2022 r. – konkretny cel, a więc zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 10 proc. w odniesieniu do średniego miesięcznego zużycia energii na PK w latach 2018-2019. Zadanie wcale nie takie łatwe, bo wymagające nie tylko działań systemowych, ale też oddolnych inicjatyw oraz – a może przede wszystkim – zmiany własnych, niekoniecznie właściwych przyzwyczajeń. Niedawno podsumowano zużycie energii elektrycznej na Politechnice w grudniu 2022 r. Czy cel został osiągnięty? TAK! W ostatnim miesiącu minionego roku zaoszczędziliśmy 10 proc. energii. I to dzięki Wam, pracownikom i studentom PK.

 

 

 

 Mimo świetnego początku, nie zwalniamy tempa. Nowym, również ustawowym celem na ten rok jest oszczędność energii na poziomie 10 proc. w odniesieniu do zużycia w 2022 r. Dążymy do zmniejszenia kosztów, ale też – poprzez oszczędzanie energii – do ochrony naszego środowiska. Politechnika Krakowska już taka jest. Uczelnia tworzy niesamowity klimat do nauki i pracy, ale też potrafi zadbać o najważniejsze sprawy.

 

 

 

 

  

infografika3

 

 

Ileż to razy zapomnieliśmy wyłączyć komputer przed wyjściem do domu?

 

Ile razy, gdy odchodziliśmy od swojego biurka – choćby tylko na chwilę – zostawialiśmy komputer w normalnym trybie pracy?

 

 

Tymczasem można włączyć opcję uśpienia – standby.

 

 

 

 

Jeśli na Politechnice Krakowskiej jest około 2600 komputerów biurowych, a każdy z nich pracuje około 5 godzin dziennie, to zużycie energii wynosi 3900 kWh, a więc koszty kształtują się na poziomie 5850 zł za dzień pracy. Wyobraźmy sobie teraz, że nie wyłączamy komputerów i 5 godzin przekształca się w 24. Łatwo policzyć, że straty energii będą wówczas ogromne!

 

W podobny sposób możemy spojrzeć na inne urządzenia, z których korzystamy w biurach, np. drukarki, czajniki itp. Zobaczcie sami:

 

infografika32a

 

infografika33a

 

Oszczędzanie energii przekłada się na niższe rachunki. Każdy o tym wie, ale gorzej z praktyką. Obecna, trudna sytuacja geopolityczna, która przyczyniła się do kryzysu na rynku nośników energii, powinna nas wszystkich skłonić do stosowania dobrych praktyk, zarówno w domu, jak i miejscu pracy. Żeby ich wdrożenie nie zostało tylko w sferze planów, należy stawiać sobie konkretne cele.

 

infografika34b

 

 

Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej nakłada na jednostki sektora finansów publicznych, a więc również szkoły wyższe, obowiązek zmniejszenia o 10% całkowitego zużycia energii elektrycznej w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Cel ten można osiągnąć tylko wspólnie. Pamiętajmy, że na oszczędzanie energii wpływ mają nie tylko decyzje i inwestycje podjęte przez Władze Uczelni, ale również dobre nawyki w codziennych zachowaniach.

 

infografika35