W sobotę, 3 czerwca o godz. 18.30, na Politechnice Krakowskiej odbędzie się Naukowa Sesja Mistrzów. Zaprezentują się najlepsze uczelniane koła naukowe – zdobywcy krajowych i międzynarodowych nagród – i ich odlotowe wynalazki. Będzie można zobaczyć. jak na drukarce 3D powstają ciasteczka, które zaserwuje Maribu czyli robot-kelner! Studenckie wynalazki z PK mogą też pomóc osobom z niepełnosprawnościami rąk i ułatwić czytanie … niewidzącym. Pomogą też leczyć trudne rany, a nawet tropić podwodnych agentów.

 

wydarzenie fb sesja

 

Politechnika Krakowska od kilku dni tętni energią młodych naukowców. W czwartek odbył się na uczelni finał Uczelnianej Sesji Kół Naukowych, podczas której zaprezentowało się ponad 60 młodych naukowców z PK. To najlepsi z najlepszych spośród 1500 studentów PK, skupionych w 95 kołach naukowych uczelni. Ponad 800 aktywnie działa dodatkowo, realizując multidyscyplinarne projekty w ramach FutureLab – jednostki wspierającej rozwój naukowy studentów. I to właśnie najlepsze z nich zaprezentują się podczas Naukowej Sesji Mistrzów. 

 

MaribuRobotKelner

 

Finalistów sesji będzie można także spotkać podczas Naukowej Sesji Mistrzów, która zwieńczy odbywającą się na Politechnice w ten weekend Ogólnopolską Konferencję Kół Naukowych „NAOKOŁO” (organizowana razem z Forum Uczelni Technicznych). W jej ramach studenci z całej Polski, skupieni w kołach naukowych uczelni technicznych, będą dyskutować o rozwoju studenckiego ruchu naukowego.

 

Naukową Sesję Mistrzów organizuje Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej oraz laboratorium studenckich innowacji – FutureLab PK.

Naukowa Sesja Mistrzów – sobota, 3 czerwca, g. 18.30-20.00, kampus przy Warszawskiej, Galeria GIL

 

Prezentacje Mistrzów:

 

1. KN IWP Form&Function (opiekun mgr inż. Marek Pawłowicz)

 

Kornelia Sowa, zwyciężczyni Uczelnianej Sesji Kół Naukowych 2023, zaprezentuje projekt  genialny w swojej prostocie i niezwykle ważny dla osób  z zaburzeniami motoryki dłoni i palców oraz stabilności chwytu: „Handy support – nakładka ułatwiająca chwyt dla osób z niepełnosprawnościami”

 

2. KN Inżynierii Materiałów Budowlanych Footprint, opiekunowie dr hab. inż. Izabela HAGER, prof. PK, mgr inż. Mateusz Sitarz, dr inż. Katarzyna Mróz 

Beton, który pływa i jego twórcy, znani w całej Polsce, a nawet w Europie, a to za sprawą sukcesów w ostatnich zawodach betonowych kajaków w Delft w Holandii

 

3. KN Fotochemii Stosowanej (opiekun dr hab. inż. Joanna ORTYL, prof. PK mgr Maciej Pilch)

Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana drukarka 3D do produkcji wypieków z jadalnych mas znakowanych barwnikami spożywczymi. Czy widzieliście kiedyś ciasteczka wyprodukowane na drukarce 3D?

 

4. KN Automatyki i Robotyki Sekcja  Roboty Mobilne, opiekun dr inż. Waldemar MAŁOPOLSKI

Jeszcze jedna premiera! Maribu – robot kelner, sterowany zdalnie robot obsłuży gości!

 

5. KN Automatyki i Robotyki Sekcja Sekcja Pojazdy podwodne, opiekunowie: dr inż. Marcin Malec, dr iż Marcin Morawski

Ten robot pływa jak… ryba w wodzie! Mowa o najnowszej odsłonie CyberRyby – innowacyjnego robota podwodnego, nagrodzonego na wielu światowych wystawach.

 

6. KN Krajobrazy „Landscapes” Katedra Architektury Krajobrazu, opiekun dr hab. inż. arch. Katarzyna HODOR, prof. PK, KN „Form&Function”

Multidyscyplinarny zespół złożony ze studentów i studentek dwóch kierunków Politechniki Krakowskiej zaprezentuje projekt „PARKLET-EKO-MYSLOVIC generator aktywności w nowoczesnym mieście

 

7. KN Materiałów Funkcjonalnych SMART-MAT, opiekunki dr hab. inż. Bożena TYLISZCZAK, prof. PK i prof. Sobczak-Kupiec

Przedstawicielki Smart Mat zaprezentują medalowe rozwiązania z prestiżowych targów wynalazków: nowoczesne materiały opatrunkowe i do regeneracji tkanki kostnej. 

 

8. KN el-RAPPRO, opiekunowie dr inż. Zbigniew PILCH, dr inż. Tomasz MAKOWSKI

Urządzenie przetwarzające tekst na alfabet Braille’a z możliwością wykorzystania detekcji obrazu i funkcjonalnością nauczania alfabetu – to niezwykła pomoc urządzenie dla osób niewidzących i słabowidzących.

 

CyberRyba1

 

Na zdjęciach: Maribu – robot kelner i jego konstruktorzy Michał Ciwiński i Marcin Domański, studenci PK oraz najnowszy model CyberRyby

 

 

Więcej informacji o Naukowej Sesji Mistrzów na PK udzieli:

Monika Firlej

Kierownik FutureLab PK

600 42 60 25, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

(MF)