Znamy już wyniki prestiżowego studenckiego konkursu „Metamorfoza Lea 114”, który skupiał się na opracowaniu koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodaro-wania terenu wokół budynku uczelni przy ulicy Lea 114 oraz aranżacji przestrzeni na parterze budynku. Organizowany przez FutureLab PK konkurs odbył się pod honorowym patronatem JMR Politechniki Krakowskiej.

DSC 6415

Konkurs „Metamorfoza Lea 114” był skierowany zarówno do studentów Politechniki Krakowskiej, jak i do absolwentów oraz pracowników uczelni, którzy pełnili rolę opiekunów zespołów. Oceny prac konkursowych dokonała Komisja Konkursowa w składzie:

• prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej – Przewodniczący Komisji,
  • dr inż. Marek Bauer – prorektor ds. studenckich,
  • dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK – prorektor ds. ogólnych,
  • mgr inż. Sylwia Momot-Luzara – kanclerz PK,
  • mgr inż. Tomasz Matera – dyrektor techniczny,
  • mgr sztuki Ewa Deskur-Kalinowska – Dział Promocji,
  • mgr inż. Angelika Kopeć – Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościam,
  • mgr Monika Firlej – FutureLab PK, sekretarz i koordynatorka konkursu.

Zgłoszone projekty oceniano pod kątem zoptymalizowanych kosztów realizacji zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, jakości przestrzeni wokół budynku, dostosowania rozwiązań do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz uwzględnienia potrzeb obecnych i przyszłych użytkowników pomieszczeń.

DSC 6404 1024x683

Po przeglądzie 6 zgłoszonych prac, Komisja Konkursowa dokonała wyboru laureatów. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 5000 zł zdobyli studenci architektury: Aleksandra Barańska i Kacper Ciszewski, których projekt wyróżnił się kompleksowym zagospodarowaniem terenu i nowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi. Opiekunem zespołu był mgr inż. arch. Tomasz Malec.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 3500 zł otrzymały studentki architektury Wiktoria Chłopek i Julia Marszałek, natomiast trzecie miejsce i nagrodę w wysokości 2000 zł zdobyły studentki architektury krajobrazu Maja Marek i Wiktoria Kłosowska (opiekunka zespołu: dr hab. inż. arch. Katarzyna Łakomy, prof. PK).

DSC 6396 1024x683

Wyróżnienia, i tym samym bony na 500 zł na materiały zużywalne, zdobyli: Martyna Delikat, Aleksandra Daniel (opiekun zespołu dr inż. arch. Maciej Skaza), Antoni Figiel oraz Katarzyna Szymczyk.

W zwycięskiej pracy znalazły się nowatorskie rozwiązania, które mają na celu stworzenie funkcjonalnej, ekologicznej i dostępnej przestrzeni wokół budynku Lea 114.

Koncepcja zakłada m.in.: przebudowę układu komunikacyjnego oraz przestrzeni przed budynkiem przy ul. Lea 114, w tym zmianę lokalizacji zjazdu z ulicy na zatoczkę dla pojazdów K+R i kurierów. Ta zmiana umożliwi wykorzystanie części placu przed budynkiem na strefy relaksu i wypoczynku, zwiększenie powierzchni zieleni oraz zapewnienie bezpiecznego dojścia dla pieszych.

Planowane jest zachowanie istniejącej elewacji z jednoczesnym zastosowaniem nowych elementów: stolarki okiennej, wentylacji z odzyskiem ciepła i ozdobnych paneli fotowoltaicznych na elewacji południowej oraz na dachu. Ponadto, planuje się instalację zbiorników podziemnych i/lub naziemnych do gromadzenia deszczówki, która po oczyszczeniu będzie wykorzystywana do podlewania zieleni i spłukiwania toalet.

Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem mają być miejsca postojowe z ładowarkami dla elektrycznych samochodów, rowerów i hulajnóg. W miejscu obecnych garaży przewiduje się stworzenie warsztatów – stolarskiego i ślusarskiego – dla FutureLab PK.

Konkurs „Metamorfoza Lea 114” przyciągnął utalentowanych studentów i absolwentów Politechniki Krakowskiej, którzy wykazali się innowacyjnymi koncepcjami i pasją do tworzenia przestrzeni funkcjonalnych i estetycznych. Dzięki temu przedsięwzięciu uczelnia wzbogaci się o nowe pomysły na zagospodarowanie terenu wokół budynku Lea 114, które wpłyną na jakość życia studenckiego i społeczności akademickiej.

1miejsce1 1024x715 1miejsce2 1024x714 1miejsce3 1024x719

II1 II2 II3